wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

26°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 12:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Zieleń i woda
  4. Złap deszcz 2022

Zainteresowanie programem Złap deszcz w 2022 r. było tak duże, że już po miesiącu nabór wniosków dla osób fizycznych został zakończony. Złożono 171 wniosków. Pula dotacji w tym roku to ok. pół miliona złotych. Największym zainteresowaniem wrocławian cieszyły się zbiorniki naziemne przyrynnowe. Przypominamy, że nadal przyjmowane są wnioski spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych.

Reklama

Dopłaty co roku cieszą się dużą popularnością wśród wrocławian, którzy chcą, by ich przydomowe ogródki były bardziej eko. Instalacje, takie jak muldy lub studnie chłonne, ogrody deszczowe czy podziemne zbiorniki na deszczówkę przechwytują wodę w czasie opadów. Może być ona później wykorzystana do uprawy i pielęgnacji ogródka. Tegoroczną nowością jest również możliwość uzyskania dofinansowania do utworzenia dachu retencyjnego – zielonego lub żwirowego.

Cieszy mnie, że w ostatnich latach program spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców. Dbajmy o to, by ograniczać zużycie wody, tym bardziej że można korzystać z wody opadowej. Wszystko po to, by nie marnować i korzystać z wody, która jest darmowa
Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia

Czytaj także: Złap deszcz 2022 - wnioski, załączniki w BIP

Jakie dopłaty w ramach programu Złap deszcz?

Miasto sfinansuje do 80% (udokumentowanych i zweryfikowanych przez gminę - przyp. red.) wydatków związanych z realizacją zadania. To maksymalnie 5 tys. zł w przypadku osób fizycznych lub 10 tys. zł, gdy wnioskodawcą jest spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa.

Duże miasta, w tym Wrocław, są szczególnie narażone na zmiany klimatyczne i zjawisko miejskiej wyspy ciepła. Dlatego tak ważne jest, by korzystać z potencjału „deszczówki”. Zebrana z dachu i rynien, a następnie zmagazynowana, może być wykorzystana w okresie bez opadów
Małgorzata Brykarz, dyrektor Wydziału Wody i Energii UMW

To już czwarta edycja programu. Do tej pory miasto sfinansowało około 430 instalacji za blisko 1,3 miliona złotych.

Jestem bardzo zadowolony ze stworzonej przeze mnie instalacji na wodę deszczową. Drewniane 200-litrowe beczki w znaczący sposób wpłynęły na estetykę mojego ogrodu. Dzięki Złap deszcz mogłem natychmiast zrealizować projekt, o którym myślałem od dłuższego czasu. Zachęcam do wzięcia udziału w programie, moim zdaniem jest to świetne działanie proekologiczne
Marcin Ziomko, jeden z beneficjentów programu Złap deszcz

– Obecnie gromadzę wodę w specjalnych zbiornikach, dzięki czemu podlewam ogród bez korzystania z bieżącej wody. Dodatkowo wykorzystujemy „deszczówkę” również w celach gospodarczych, np. myjąc taras, co pozwala na duże oszczędności. Wszystkim, którzy trochę tej wody u siebie mają, zachęcam, żeby ją łapali, wykorzystywali i cieszyli się z tego – zachęca pani Hanna, wrocławianka, która skorzystała z dopłaty w programie Złap deszcz.

Dofinansowanie również na zielony dach

Nowością tegorocznej edycji programu Złap Deszcz jest również możliwość uzyskania dofinansowania na realizację dachu retencyjnego – zielonego lub żwirowego. W związku z tym przygotowany został poradnik mówiący o tym, jak krok po kroku założyć instalację na swoim dachu.

Po realizacji zielonego dachu dodatkowo można skorzystać z ulgi podatkowej. Ulga w podatku od nieruchomości dotyczy realizacji zielonego dachu o grubości co najmniej 6 cm na budynkach mieszkaniowych i jest uzależniona od powierzchni zielonego dachu oraz liczby kondygnacji budynku.

Wnioski do pobrania. Jak złożyć wniosek do Złap deszcz?

Wnioski do programu Złap Deszcz są przyjmowane przez Wydział Wody i Energii do wyczerpania środków. Nabór dla osób fizycznych już się zakończył, wnioski dalej mogą jednak składać wspólnoty oraz spółdzielnie mieszkaniowe. W formie papierowej można je złożyć:

  • składając wniosek na Biuro Podawcze Urzędu Miejskiego - ul. Bogusławskiego 8-10/Zapolskiej 4, sala S4 parter, okienko 6 i 7 w godz. 8.00 – 15.15. lub pl. Nowy Targ 1-8, pok. 5 (kancelaria nie udziela informacji);
  • przesyłając na adres Wydziału Wody i Energii, Urząd Miejski Wrocławia, ul. Wojciecha Bogusławskiego 8,10; 50-031 Wrocław.

Złap deszcz 2022 - plakat

Wniosek można również złożyć w formie elektronicznej:

  • wysyłając na adres: wwe[malpa]um.wroc.pl – wniosek musi być podpisany podpisem kwalifikowanym;
  • wysyłając za pośrednictwem platformy ePUAP, przy wykorzystaniu specjalnie przygotowanego formularza – wniosek podpisany bezpłatnym profilem zaufanym.

Liczy się termin złożenia kompletnego i prawidłowo wypełnionego wniosku.

Pobierz:

Kalkulator Złap Deszcz - sprawdź, ile deszczu możesz złapać

Dodatkową zachętą do montażu instalacji łapiącej i magazynującej wodę opadową jest kalkulator Złap Deszcz. Podając powierzchnię dachu lub tarasu domu czy przydomowych chodników, można obliczyć objętość deszczu, jaką zgromadzimy na swojej posesji.

Pomocny może okazać się również katalog dobrych praktyk. Prezentuje on przykładowe rozwiązania, które można zrealizować w ramach programu Złap Deszcz.

Zlap deszcz katalog dobrych praktyk część II from Wroclaw

Miejskie instytucje również „łapią” deszcz

Rozwiązania, takie, jak muldy chłonne czy ogrody deszczowe, powstają również przy okazji miejskich inwestycji. Przykładem, jak zieleń może być zasilana zebraną wodą opadową, jest demonstrator na dziedzińcu Urzędu Miejskiego między ul. Bogusławskiego a Świdnicką.

– Woda z dachu budynku urzędu zasila pobliski teren zielony. Jest magazynowana w trzech zbiornikach. Dzięki instalacji ograniczamy zużycie wody wodociągowej – podkreśla Małgorzata Brykarz. – Na budynku Urzędu Miejskiego przy ul. Hubskiej znajduje się z kolei zielony dach oraz ściana. Działa tam również ogród deszczowy – dodaje.

Podobne rozwiązania pojawiają się przy nowych szkołach, przedszkolach czy Centrach Aktywności Lokalnej. W żłobku przy ul. Sygnałowej na Jagodnie powstały skrzynki rozsączające, studnie chłonne i ogród deszczowy.

Ogród deszczowy funkcjonuje również przy SP nr 99 przy ul. Głubczyckiej. Podobne instalacje powstały także przy nowych Centrach Aktywności Lokalnej – m.in. na Maślicach czy przy ul. Ełckiej na Kowalach.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl