wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

22°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 16:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Zielona metamorfoza placu Nowy Targ walczy o nagrodę Green Cities Europe 2024. Jest w finale!

Wrocław, za zieloną zmianę jaką przeprowadził na placu Nowy Targ, jest nominowany do prestiżowej międzynarodowej nagrody Green Cities Europe Award 2024. To nagroda za najbardziej innowacyjny projekt zazieleniania w Europie. Organizatorzy konkursu ogłosili właśnie trójkę finalistów. Ich zdaniem Francja, Włochy i Polska wyróżniają się spośród 10 konkurujących krajów.  Wrocław jest doceniany za to, że zamiast betonu na Nowym Targu mamy ponad 170 drzew i kilkadziesiąt tysięcy mniejszych roślin...

Reklama

- Ostateczna kolejność projektów, a co za tym idzie zwycięzca Międzynarodowej Nagrody Green Cities 2024, zostaną ogłoszone podczas oficjalnej ceremonii na targach IPM w Essen 29 stycznia 2025 roku - informuje na swoim Facebooku Zielony Wrocław i dodaje:

- Zgłoszone projekty oceniane były przez niezależne jury składające się z ekspertów z każdego z uczestniczących krajów. Członkowie jury oceniali projekty według kilku kryteriów, takich jak:

  • ogólna zieleń i projekt,
  • wpływ na klimat,
  • środowisko i czynniki ekonomiczne,
  • (ponowne) wykorzystanie materiałów,
  • innowacyjność,
  • możliwość powielania projektu.

Tak wygląda konkurencyjny projekt z Francji:

A tak projekt z Włoch:

Więcej informacji na temat Międzynarodowej Nagrody Green Cities 2024 można znaleźć TUTAJ - KLIKNIJ W LINK

Tutaj znajduje się nowy, zazieleniony plac Nowy Targ. Zobacz na mapie:

Prace na pl. Nowy Targ rozpoczęły się na przełomie września i października 2023 roku. W sumie na Nowym Targu pojawiło się 63 tysiące roślin:

  • 172 drzewa,
  • 193 paprocie,
  • 13 000 traw,
  • 23 000 roślin cebulowych,
  • 27 000 bylin
  • i pnącza.

Rewolucja na Nowym Targu to nie tylko wprowadzanie roślin. Inwestycja uwzględniała również: oświetlenie, budowę przyłącza wodociągowego, systemu automatycznego nawadniania, remont istniejących i dodanie nowych elementów małej architektury.

Zazielenienie placu Nowy Targ we Wrocławiu wiązało się z przebudową jego konstrukcji – z uwzględnieniem istniejącego parkingu podziemnego. Niezbędna była częściowa rozbiórka istniejącej nawierzchni z kostki i płyt, a potem wykonanie nowych warstw technologicznych opartych na systemie zielonego dachu. Został on wypełniony substratem glebowym (specjalny rodzaj podłoża zamiast ziemi).

Zielona rewolucja na Nowym Targu 

Na placu zmodernizowane zostało też oświetlenie, a przy okazji prac elektrycznych utworzone zostały punkty zasilania pod food trucki. Łącznie przebudowane zostało około 60 procent placu.

Realizowany przez Zarząd Zieleni Miejskiej we Wrocławiu projekt "Zazieleniamy Plac Nowy Targ" to element większego programu: Gmina Wrocław działając w porozumieniu z MPWiK S.A. podjęła się realizacji inwestycji pt. Wsparcie zrównoważonych systemów gospodarowania wodami opadowymi z udziałem zielono – niebieskiej infrastruktury we Wrocławiu na współfinansowanie której pozyskała środki z Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021 – 2027.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama