wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

18°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 11:55

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Zielone inwestycje w mieście opłacają się wszystkim [„Pytamy o Wrocław”]
"Pytamy o Wrocław" Katarzynę Szymczak-Pomianowska, dyrektorkę Departamentu Zrównoważonego Rozwoju Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.  Fot. wroclaw.pl
"Pytamy o Wrocław" Katarzynę Szymczak-Pomianowska, dyrektorkę Departamentu Zrównoważonego Rozwoju Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.

Początek wiosny nie jest wymarzony, ale mimo niskich temperatur przyroda startuje i Wrocław zaczyna się zielenić. W tym roku bardziej, a na ul. Legnickiej i Lotniczej – nawet tysiąc razy bardziej, bo tyle nowych drzew tam przybyło. O potrzebach mieszkańców, którzy chcą więcej zieleni niż betonu oraz o tym, czy miasto wspiera te dążenia, Bartosz Chochołowski rozmawia z Katarzyną Szymczak-Pomianowską, dyrektorką Departamentu Zrównoważonego Rozwoju.

Reklama

Niemal tysiąc drzew w ciągu ulic Legnickiej i Lotniczej to nie koniec. Idziemy dalej na zachód?

To pierwsza tak spektakularna zielona oś. Blisko tysiąc drzew na takim odcinku daje niesamowity efekt. Trzymamy kciuki i ze zniecierpliwieniem czekamy, aż pierwsze liście się pojawią. Kontynuacja tej osi to ulica Kosmonautów. Trwa tam budowa osi zachodniej i rozpoczęły się nasadzenia dużych, dorodnych platanów. Już robią one wrażenie, mimo że tam jeszcze jest plac budowy, jest szaro, jak to na budowie, ale te drzewa są niesamowite, o dużych obwodach, wysokie, mają pięknie ukształtowane korony.

Potrzeba zieleni w mieście aktywizuje wrocławian. Usilnie starają się o zachowanie lasu Mokrzańskiego i wielu innych zielonych enklaw.

Postulaty mieszkańców są jak najbardziej zasadne. Wspólnie z mieszkańcami walczymy o to, aby lasy na terenie miasta były o charakterze społecznym, rekreacyjnym, gdzie gospodarka leśna nie jest prowadzona w celu pozyskiwania drewna, ale służą mieszkańcom tak, jak parki. Urząd miejski z wydziałem środowiska, Zarządem Zieleni Miejskiej, jesteśmy zaangażowani w plany urządzenia lasu. W sytuacji, gdy podnoszone są postulaty zminimalizowania wycinek, zwracamy się w sposób formalny do Lasów Państwowych, aby taka gospodarka leśna na terenie Wrocławia była ograniczana. W obronie lasów stoimy po jednej stronie z mieszkańcami.

Mieszkańcy chcą zieleni, postulują o stworzenie tzw. zielonego klina południa, czyli terenów rekreacyjnych na granicy Jagodna i Wojszyc. Uda się stworzyć taką enklawę w coraz gęściej zabudowywanej przestrzeni?

Prezydent Jacek Sutryk od początku kadencji zabiega, żeby Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa bezpłatnie przekazał ten teren, aby miasto mogło przeznaczyć go na cele związane z kulturą fizyczną i sportem. Została przygotowana i skonsultowana z mieszkańcami koncepcja zagospodarowania tego terenu, z realizacją podzieloną na etapy. Ośrodek jednak wciąż odmawia przekazania terenu. W ubiegłym roku uzgodniliśmy, że przekaże go Lasom Państwowym, a miasto zmieni plan zagospodarowania przestrzennego uwzględniający tam funkcje lasu o charakterze społecznym. Proponowaliśmy podpisanie listu intencyjnego między KOWR-em, Lasami Państwowymi a miastem z udziałem zaangażowanych rad osiedli, aby wszyscy, a przede wszystkim mieszkańcy, mieli jasność, do czego zmierzamy. Jednak do podpisania nie doszło. Niemniej miasto i tak przystąpiło do zmiany planu zagospodarowania przestrzennego. Jest ona procedowana. Cały czas wierzymy, że przedsięwzięcie dojdzie do skutku.

Chcesz dowiedzieć się o zazielenianiu śródmieścia? Zagrożeniach patodeweloperką? Zapoznaj się z całą rozmową z cyklu „Pytamy o Wrocław”

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl