wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 00:00

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Zielona Stolica Europy – Wrocław na zielono

Zielona Stolica Europy – Wrocław na zielono

Zielona elewacja budynku Urzędu Miejskiego przy ul. Świdnickiej Dobosz Architekci
Zielona elewacja budynku Urzędu Miejskiego przy ul. Świdnickiej

Wrocław jest w gronie 14 miast walczących o tytuł Zielonej Stolicy Europy w 2019 r. Finaliści zostaną wyłonieni w czerwcu bieżącego roku. My sprawdzamy, jakie atuty ma nasze miasto. Przedstawiamy pomysły na zielone projekty: parki kieszonkowe, zielone ściany, parklety, woonerfy.

Reklama

Zaniedbany skwer może być niewielkim, kieszonkowym parkiem, ściana kamienicy zmieni się w zieloną ścianę pełną roślin, a tam, gdzie dotychczas parkowały samochody, może powstać parklet z ławkami i kwiatami w doniczkach – miasto zachęca do takich działań w ramach starań o to, by w 2019 r. Zielona Stolica Europy była we Wrocławiu.

Park kieszonkowy

Niewielki park to tzw. park kieszonkowy (ang. pocket park). To świetny pomysł na zagospodarowanie nieużytków, przestrzeni pomiędzy budynkami, we wnętrzach kwartałów, pustych przestrzeni po wyburzeniach. A jednocześnie to bardzo dobry sposób na wprowadzenie zieleni do zabudowy, często z możliwością uprawy warzyw, oraz stworzenie miejsca, gdzie można odpocząć i spędzić wolny czas.

Paley Park w centrum Manhattanu, źródło: miasto2077.pl

Jednym z klasyków jest Paley Park w centrum Manhattanu. – Usytuowany tuż przy ulicy, zachęca do odwiedzin – sporym atutem jest przy tym wodospad, płynący na tylnej ścianie parku – to gratka dla przechodniów, a szczególnie dzieci – podano na portalu miasto2077.pl.

Parki kieszonkowe we Wrocławiu

Przykładem parku kieszonkowego we Wrocławiu może być Ptasi Zagajnik (na zdjęciu poniżej), wykonany za 330 tys. zł. w ramach WBO 2014. Na nowym skwerze na Gajowicach, u zbiegu ul. Zaporoskiej, Lubuskiej i Skwierzyńskiej, wybudowano ścieżki, założono trawniki, są nowe ławki, urządzenia do ćwiczeń i oświetlenie.

– Przychodzą nie tylko okoliczni mieszkańcy, przyjeżdżają też z innych osiedli. Spacerują, ćwiczą na siłowni i zazdroszczą nam tego miejsca – mówi 88letni Zbigniew Semka, lider projektu.

Ptasi Zagajnik na nowo [ZDJĘCIA, WIDEO]

„Zielona Strefa” i nowe parki kieszonkowe

W aplikacji o tytuł Zielonej Stolicy Europy – Wrocław przedstawił projekt „Zielona Strefa” w ramach unijnego programu „Horizon 2020”. Projekt dotyczy łagodzenia skutków ekstremalnych zjawisk pogodowych poprzez wprowadzanie zielonych stref np. parków kieszonkowych. W 2016 r. Wrocław znalazł się w gronie laureatów tego projektu i na jego realizację otrzyma 12 mln zł.

W plebiscycie mieszkańcy zgłosili 129 udokumentowanych propozycji. Z nich zostało wyłonionych 7 miejsc na parki kieszonkowe i trasa, która zostanie zamieniona w zieloną ulicę. We Wrocławiu, w ramach nagrodzonego projektu, powstaną eksperymentalne rozwiązania w części Ołbina. I tak ulica Daszyńskiego i Prusa stworzy „zieloną ulicę”, a w jej sąsiedztwie (rejon ulic Nowowiejskiej i Jedności Narodowej) powstaną parki kieszonkowe z zielonymi ścianami. Bardzo ważna jest społeczna rola parków kieszonkowych, ponieważ w Polsce parki to ważne miejsca spotkań i integracji.

Czytaj więcej:12 mln złotych na zazielenienie Wrocławia129 pomysłów wrocławian na Zieloną Strefę

Parklet i woonerf

Oprócz parków kieszonkowych, w dużych miastach powstają parklety. Po pojawieniu się w San Francisco w 2010 r. zdobywają coraz więcej naśladowców. Pomysł jest prosty – tam gdzie dotychczas było np. miejsce parkingowe dla 2-3 pojazdów, ustawić ławeczki i rośliny w donicach.

Ed Butler i Mickey Lee/fundacjafenomen.pl

Woonerf we Wrocławiu

Inną propozycją są ulice typu woonerf (hol. ulica do mieszkania, pojawiły się w latach 70. ub. wieku w Holandii; w 2011r. przy woonerfach mieszkało ponad milion Holendrów) czyli takie, które łączą: ulicę, deptak, parking, ścieżkę rowerową i miejsce spotkań mieszkańców. Takim przykładem we Wrocławiu może być ul. św. Antoniego (na zdjęciu poniżej). W 2016 r. ulica została urządzona na nowo – uspokojono ruch i stworzono przyjazne miejsca dla pieszych.

– Każdy może sobie spokojnie usiąść i odpocząć. Nie zamierzamy wyrzucać ruchu samochodowego z tego miejsca, ale chcemy go uczynić bardziej przyjaznym dla pozostałych użytkowników – mówi Maciej Bluj, wiceprezydent Wrocławia

Święto ul. św. Antoniego [ZDJĘCIA]

Zielone ściany i ogrody wertykalne

Ogród wertykalny można oglądać we Wrocławiu na elewacji budynku Urzędu Miejskiego przy ul. Świdnickiej. Realizacja, autorstwa wrocławskiego biura architektonicznego Dobosz Architekci, została wyróżniona przez wrocławski Oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich – DOFA 2015, w kategorii przyjazna przestrzeń publiczna.

– Elewacja przyziemia została zaprojektowana ze specjalnej postarzanej blachy, na przemian z elementami pionowej, podświetlonej zielonej ściany. Dobór roślin, sposób podświetlenia i system ich nawadniania zapewniają atrakcyjność temu miejscu przez cały rok – informują autorzy projektu z biura architektonicznego Dobosz Architekci.

Zielona ściana w urzędzie przy Świdnickiej

Zielona ściana w Capitolu

Zielona ściana znajduje się w budynku Teatru Muzycznego Capitol. Żywe rośliny pokrywają powierzchnię 240 mkw. i jest to najokazalsze tego typu miejsce we Wrocławiu i drugie co do wielkości w Polsce.

Strefa relaksu w Capitolu

Zielone ściany Wrocławia

Wrocław chce zazielenić wybrane ściany budynków. Projekt przygotowuje spółka Wrocławska Rewitalizacja. Stworzono już katalog gatunków i technik związanych z wprowadzaniem zieleni na elewacje – ich dobór dokona się indywidualnie dla każdego obiektu.

– Zidentyfikowane zostały elewacje i ściany szczytowe, które mogłyby zyskać nową „twarz” i jednocześnie wpłynąć dodatnio na klimat miejsca. Pod uwagę braliśmy nie tylko stan techniczny zabudowy, ale też sytuację własnościową oraz lokalizację budynków. Obecnie analizujemy możliwości pozyskania środków na realizację tych działań.– mówi Grażyna Adamczyk-Arns, prezes Zarządu Wrocławska Rewitalizacja Sp. z o.o.

Zielone ściany Wrocławia

To jak rośliny prezentują się ścianach budynku można zobaczyć np. na gmachu Muzeum Narodowego, czy w oficynie kamienicy przy pl. Solnym 14.

Wrocław bluszczem porośnięty

Zielone ściany na Nowym Targu

W środku i na zewnątrz pawilonów na pl. Nowy Targ pojawi się zieleń. W kwietniu 2017 r. zielone ściany mają się wznieść północnych elewacjach pawilonów, które znajdują się na placu i służą jako zejścia na parking podziemny.

Pawilony na pl. Nowy Targ się zazielenią

Zielone projekty w WBO

Co zrobić, by zaniedbany skwer zamienić w kieszonkowy park, ścianę kamienicy – w zieloną ścianę pełną roślin, a tam gdzie parkowały samochody, żeby pojawił się parklet z ławkami i kwiatami w doniczkach – trzeba zgłosić projekt do WBO 2017!

– W tym roku mocno promujemy tematy zielone z trzech powodów: Wrocław ubiega się o tytuł Zielonej Stolicy Europy w 2019 r., po kolejnych edycjach WBO widzimy, że są to ważne sprawy dla mieszkańców i - co być może jest najważniejsze – park to nie tylko rekreacja i sport, ale miejsce spotkań okolicznych mieszkańców i swojego rodzaju centrum aktywności lokalnej – mówi Bartłomiej Świerczewski, dyr. Biura ds. Partycypacji Społecznej w UM Wrocławia.

Wrocławski Budżet Obywatelski: projekty, zasady, terminarz

Wrocław walczy o tytuł Zielonej Stolicy Europy w 2019 r.

Wrocław jest w gronie 14 miast walczących o tytuł Zielonej Stolicy Europy 2019. Zwycięzca zostanie ogłoszony w czerwcu 2017. Tytuł Zielonej Stolicy Europy przyznawany jest za działania w zakresie ochrony środowiska i inicjatywy na rzecz podniesienia standardów ekologicznych.

Kandydatury oceniane są na podstawie 12 wskaźników: lokalnego wkładu na rzecz zapobiegania globalnej zmiany klimatu, zarządzania transportem miejskim, terenów zieleni miejskiej, zwalczania hałasu, wytwarzania odpadów i zarządzania nimi, ochrony przyrody i różnorodności biologicznej, jakości powietrza, zużycia wody, oczyszczania ścieków, ekoinnowacji i trwałego zatrudnienia, zarządzania środowiskiem na poziomie władz lokalnych i sprawności energetycznej.

Z badań wynika, że wrocławianie chcą rozwoju transportu zbiorowego, nawet kosztem ruchu samochodowego. Najważniejszym zadaniem miasta jest zaś polityka ekologiczna i budowa parków (co potwierdza także fakt, że ponad 30 procent budżetu obywatelskiego zostanie w 2017 r. przeznaczone na zielone inwestycje). Badania zostały zlecone w związku ze strategią dotyczącą przyszłości Wrocławia do 2030 r.

Czytaj także:Zielona Stolica Europy - Wrocław na rowerzeZielona stolica jest teraz w niemieckim Essen 

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl