129 pomysłów wrocławian na Zieloną Strefę

Zakończyło się przyjmowanie wniosków w projekcie „Zielona Strefa”. To pilotażowy projekt zgłoszony w ramach unijnego programu „Horizon 2020”. Uczestniczą w nim europejskie miasta zrzeszone w konsorcja. W pierwszym etapie było 40 konsorcjów, w skład których wchodziło średnio po sześć miast europejskich. W czerwcu 2016 r. do drugiego etapu przeszło 13 konsorcjów, wśród nich Wrocław. Z tej grupy pod koniec roku Komisja Europejska wybierze zwycięskie miasta.


Wrocławianie zgłosili 129 pomysłów, które musiały być zlokalizowane w rejonie ulic: Jedności Narodowej, Nowowiejskiej, Wyszyńskiego, Sienkiewicza, Wybrzeża Wyspiańskiego i okolic placu Grunwaldzkiego. Pomysły mogły dotyczyć jednej z trzech kategorii: zielona ściana, zielona ulica lub park kieszonkowy.

Najwięcej pomysłów zostało zgłoszonych na stworzenie parków kieszonkowych. Mają to być zagospodarowane zielenią niewielkie przestrzenie między budynkami, wnętrza kwartałów czy puste przestrzenie po wyburzeniach.

Z pomysłów przesłanych do 31 lipca zostanie wybranych 8-9 projektów. Propozycje te zostaną zrealizowane, gdy Wrocław znajdzie się w grupie finalistów programu „Horizon 2020”. Planuje się, że na początku 2017 r. odbędą się konsultacje i rozmowy z mieszkańcami na tematach konkretnych realizacji, a jesienią tegoż roku pierwsze prace projektowe będą wykonane. Miasto chce wykorzystać zaangażowanie mieszkańców i nawet jeżeli Wrocław nie będzie mógł liczyć na unijne dofinansowanie, to miasto będzie starało się realizować projekt w mniejszym zakresie.

Zgłoś uwagę