Ptasi Zagajnik na nowo [ZDJĘCIA, WIDEO]

Mieszkańcy podkreślają, że to wzorcowy przykład współdziałania mieszkańców spółdzielczych budynków, spółdzielni mieszkaniowej i miasta przy realizowaniu projektów zmieniających przestrzeń publiczną. Zaprezentowany dzisiaj na nowo Ptasi Zagajnik to projekt realizowany w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego 2014.

– Gratuluję wszystkim, którzy zaangażowali się w ten projekt. Bardzo się cieszę, że wspólnymi siłami mogliśmy stworzyć tak przyjemną i piękną przestrzeń – powiedział Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia, otwierając odnowiony skwer Ptasi Zagajnik.

– Widzieliśmy jak w naszym sąsiedztwie inne budynki spółdzielcze zmieniają swoje otoczenie. Dlatego postanowiliśmy wziąć sprawy w swoje ręce i zgłosić nasz pomysł dotyczący gruntów miasta, do budżetu obywatelskiego. Skonsultowaliśmy rozwiązania, namówiliśmy innych spółdzielców z Osiedla do głosowania na projekt i uzyskaliśmy finansowanie naszego projektu. Teraz kończy się pierwsza część rewitalizacji terenów zielonych w trójkącie ulic: Zaporoskiej, Skwierzyńskiej, Lubuskiej. Kiedy zostanie zakończona całość prac mieszkańcy pobliskich budynków i dzielnicy uzyskają atrakcyjne miejsce relaksu i integracji – mówi Krystyna Szczudłowska, liderka projektu realizowanego w ramach WBO 2014.

Prace przy zielonym skwerze kosztowały blisko 300 tysięcy złotych z WBO. Spółdzielnia Mieszkaniowa Wrocław-Południe za kilka dni rozpocznie prace na przylegającym swoim terenie. W ramach projektu dla większego obszaru integrującego teren w spójną całość i wykonanych częściowo prac: zmieniono kształt ścieżek i trawników, wymieniono nawierzchnie i ławki, ukształtowano istniejąca zieleń, nasadzono nowe drzewka i krzewy, zainstalowano urządzenia do ćwiczeń i nowe oświetlenie. Skwer spełnia wszelkie wymogi bezpieczeństwa.

– Spółdzielnia Mieszkaniowa Wrocław-Południe od wielu lat realizuje projekty zmieniające otoczenie budynków. Na ten cel wydaliśmy już ponad 20 milionów złotych. Sukcesywnie co roku oddawanych jest kilka nowoczesnych, bezpiecznych, funkcjonalnych terenów. Naszym celem jest budowanie przyjaznych miejsc w których mieszkańcy mogliby także spotykać się i przyjemnie spędzać czas w otoczeniu zadbanej zieleni. – mówi Józef Śnieżek, prezes SM Wrocław-Południe.

Co wykonano:

  •  nowe ścieżki, place, nawierzchnie żwirowe
  •  siłownię zewnętrzną
  •  stolik do gry w szachy, ławki, małą pergolę, kosze na śmieci, poidełko, karmniki i budki dla ptaków,
  •  formę przestrzenną symbolizującą „odlatujące ptaki” wraz z jej iluminacją
  •  nowe oświetlenie parkowe typu LED
  •  uporządkowano istniejącą zieleń
  •  nowe nasadzenia: drzewa, krzewy, pnącza, bylin, trawy ozdobne, trawniki dywanowe.

Galeria

Kliknij na zdjęcie aby powiększyć