wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

3°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 15:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. Zielony Wrocław
 3. Aktualności
 4. Wrocław nawet w wakacje nie odpuszcza szczurom. Podsumowanie letniej deratyzacji [WIDEO]
Straż Miejska Wrocławia nie tylko kontroluje przebieg deratyzacji, ale też informuje mieszkańców o jej zasadach Oleksandr Poliakovsky
Straż Miejska Wrocławia nie tylko kontroluje przebieg deratyzacji, ale też informuje mieszkańców o jej zasadach

Trzy akcje deratyzacyjne w ciągu roku, dobre praktyki podpowiadające, jak zapobiegać występowaniu szczurów oraz kontrole strażników miejskich – tak Wrocław dba o to, by naszym miastem nie zawładnęły gryzonie. Właśnie zakończyło się kolejne letnie odszczurzanie w centrum miasta. Zobaczcie wideo z podsumowaniem akcji deratyzacji.

Reklama

W lipcu we Wrocławiu trwała obowiązkowa letnia deratyzacja centrum miasta. W sumie, w ciągu roku podobne akcje przeprowadza się jeszcze od 1 do 31 marca i od 1 do 30 listopada. W tych terminach objęte jest nią jednak całe miasto.

Dodatkowo, rejony najbardziej narażone na występowanie gryzoni są objęte stałym monitoringiem.

Tam, gdzie występuje najwięcej gryzoni, miasto prowadzi kompleksową deratyzację podwórek oraz przestrzeni pomiędzy budynkami. W 2022 r. objęte jest nią ok. 50 ha Starego Miasta, Przedmieścia Świdnickiego i Oławskiego oraz Nadodrza. Właśnie na tych osiedlach w 2021 r. zaobserwowano najwięcej gryzoni. Dlatego do 30 listopada prowadzimy tam stały monitoring i w razie potrzeby przeprowadzana jest deratyzacja
Grzegorz Rajter z biura prasowego Urzędu Miejskiego Wrocławia

Właścicielu i zarządco: działaj

Obowiązek przeprowadzenia deratyzacji spoczywa na właścicielach i zarządcach nieruchomości. Poza stałymi terminami trzeba ją także realizować w przypadku pojawienia się szczurów na terenie nieruchomości.

– Deratyzacja polega na wykładaniu preparatu w miejscach, gdzie bytują gryzonie. Preparaty zmieniamy, żeby szczury się do nich nie przyzwyczajały – mówi Radosław Wolnicki z firmy Radpol, zajmującej się m.in. deratyzacją we Wrocławiu.

Jak zapobiegać szczurom? Pamiętaj o tych zasadach

Miasto, aby przeciwdziałać występowaniu gryzoni, skupia się także na edukacji mieszkańców. Poprzez ulotki, plakaty oraz spoty w autobusach i tramwajach przekazywane są informacje o terminach i obszarach podlegających obowiązkowej deratyzacji, a także dobre praktyki, dzięki którym nie stworzymy dogodnych warunków do szerzenia się szczurów.

Wpływ na populację szczurów mają nasze zwyczaje związane z wyrzucaniem odpadów. Pamiętajmy, żeby wrzucać je do właściwych pojemników, nigdy nie wolno zostawiać ich obok czy na klapach. Dodatkowo nie dokarmiajmy zwierząt wyrzucając jedzenia na chodnik, trawnik czy pod balkon. W ten sposób wysyłamy bowiem zaproszenie dla szczurów
Dorota Witkowska, rzecznik prasowy spółki Ekosystem, odpowiedzialnej za gospodarkę odpadami w mieście

Nie zapraszaj szczurów do Wrocławia. Dobre praktyki:

 • ogranicz wyrzucanie jedzenia,
 • nie wyrzucaj odpadów, w szczególności resztek jedzenia, poza pojemniki do gromadzenia odpadów,
 • zamykaj klapy w pojemnikach na odpady,
 • dbaj o utrzymanie miejsc gromadzenia odpadów w należytym stanie,
 • utrzymuj piwnice i pomieszczenia gospodarcze w należytym stanie,
 • pozbywaj się odpadów wielkogabarytowych zgodnie z harmonogramem ich odbioru,
 • jeżeli chcesz karmić zwierzęta wolno żyjące, w tym ptaki, rób to odpowiedzialnie. Nie rób tego w miejscach dostępnych dla szczurów, w szczególności wysypując pożywienie bezpośrednio na powierzchnię.

Szczegółowe informacje o deratyzacji można także znaleźć na stronie internetowej Zielonego Wrocławia.

Wysypałeś trutkę? Strażnicy miejscy kontrolują

Działania deratyzacyjne miasta to także kontrole Straży Miejskiej Wrocławia, która sprawdza, czy właściciele i zarządcy nieruchomości stosują się do obowiązujących przepisów.

Kontrole przeprowadzamy regularnie i z roku na rok jest ich coraz więcej. Niezastosowanie się do przepisów może skutkować mandatem do 500 zł lub nawet karą grzywny do 5000 zł w przypadku postępowania sądowego
Andrzej Jastrzębski z Oddziału Ochrony Środowiska Straży Miejskiej Wrocławia

– Rozdajemy także ulotki mieszkańcom, jak zapobiegać występowaniu gryzoni. Cieszy nas to, że sytuacja się poprawia i widzimy, że na niektórych terenach tych gryzoni już nie ma – dodaje Jastrzębski.

Tylko w lipcu 2022 r. strażnicy miejscy przeprowadzili 140 kontroli, wystawiając 26 mandatów na kwotę 9600 zł. W sumie od marca do lipca 2022 r. było już 289 kontroli i 32 mandaty na sumę 10 900 zł. Skierowano również 5 wniosków do sądu. Przez cały 2021 rok wystawiono 58 mandatów na kwotę 14 450 zł.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl