W Czasoprzestrzeni – ośrodku kultury na terenie dawnej zajezdni tramwajowej Dąbie przy ul. Tramwajowej 1-3 na osiedlu Biskupin-Sępolno-Dąbie-Bartoszowice – działa ogród społeczny, z którego może korzystać każdy, kto ma na to ochotę.]
„Wiosna w Ogrodzie”- warsztaty i inne atrakcje
Jeszcze tam nie byliście? Łatwo to nadrobić: w najbliższą sobotę (29 marca), w godz. 14-18 odbędzie się tam wydarzenie „Wiosna w Ogrodzie”, czyli – jak zapowiadają organizatorzy – popołudnie pełne zieleni, kreatywności i relaksu.
To doskonała okazja, aby poznać ogród, wymienić się roślinami i sadzonkami, a także wziąć udział w inspirujących warsztatach rękodzieła. Przyjdź, poznaj sąsiadów i spędź z nami ten dzień wśród natury! Zapraszamy wszystkich chętnych. Wstęp wolny.Maciej Makoś, koordynator ogrodu społecznego w Czasoprzestrzeni, biolog, edukator
Wymiana roślin, relaks, warsztaty
Przez cały czas, a więc w godz. 14–18 można się wymieniać roślinami, nasionami i sadzonkami, rozmawiać o nich, poprosić o poradę ogrodniczą albo samemu jej udzielić.
W godz. od 15-18 można wpaść do kilku stref:
- strefa chill-out – relaks na leżaczkach (jeśli pogoda dopisze)
- kącik z planszówkami – organizowany przez nasz klub młodzieżowy.
- strefa sportowa – badminton, bicie rekordu odbić piłeczką do ping-ponga na czas.
- gry dla młodzieży przygotowane przez wolontariuszy z UE (Europejski Korpus Solidarności)
W godz. 14–16 odbędą się warsztaty rękodzieła.
- Ormiański Dywanik – warsztaty wyplatania.
- Lalka motanka „Ptasia Radość” – warsztat prowadzony przez Ludę Bezusko.
- Kwiaty z recyklingu – warsztat upcyklingowy prowadzony przez Laurę Sawicką.
- Skrzynki na kwiaty – warsztat upcyklingowy prowadzony przez Przemka Dmytruszynskiego, który pokaże jak zbić taką skrzynkę i jak ją zabezpieczyć.
W godz. 14.30–18 można liczyć na oprowadzanie po ogrodzie, dowiedzieć się, jaka jest jego historia, dlaczego go założono i jak można zostać w nim ogrodnikiem.
Co rośnie w ogrodzie społecznym i jak można zostać ogrodnikiem?
Ogród społeczny w Czasoprzestrzeni istnieje od 2020 roku.
W sezonie rosną tu warzywa, np. pomidory, ziemniaki, dynie i kukurydza. Mamy też dużo kwiatów, m.in. nagietków, chabrów, koniczyny i oczywiście najróżniejsze zioła. Są też drzewa i krzewy owocowe, mamy też inspekt.Adela Jakielaszek, kierowniczka działań społecznych i edukacyjnych w Czasoprzestrzeni
Ogród społeczny działa przez cały sezon. Mogą korzystać z niego zarówno ci, którzy chcą na poważnie zaopiekować się – powiedzmy – pomidorami albo grządką z ziołami, jak i ci, którzy wolą pomagać tylko od czasu do czasu albo po prostu chcą zrelaksować się wśród zieleni.
Przez cały sezon raz w miesiącu w ogrodzie odbywają się warsztaty ogrodnicze. Aktualnych informacji na ich temat najlepiej szukać na profilu Czasoprzestrzeni na Facebooku.