wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 04:17

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Klimat i przyroda
  4. Zwierzęta we Wrocławiu
  5. Wrocław na cztery łapy
  6. We wrocławskim Zoo urodziły się jedne z najrzadszych krów świata
Bantengi – gatunek azjatyckiego bydła źródło: Zoo Wrocław
Bantengi – gatunek azjatyckiego bydła

Mowa o bantengach azjatyckich, a konkretnie jawajskich. Jedyna hodowla zachowawcza tego gatunku w Polsce znajduje się właśnie w naszym zoo. W naturze zostało ok. tysiąca osobników jawajskiej odmiany bantengów. Narodziny dwójki maluchów to kolejny sukces ogrodu w ochronie ginącego gatunku.

Reklama

Pantery śnieżne, foki pospolite, a teraz bantengi – to maluchy, które w ostatnich tygodniach przyszły na świat parami. W przypadku fok i banteng, rodzeństwo jest przyrodnie. Mają tego samego ojca, ale różne matki. Tak dzieje się w przypadku zwierząt stadnych. Matkami są Saga i Mokka, a dumnym tatą byk – Django.

Banteng to gatunek azjatyckiego bydła, którego populacja w ciągu ostatnich 10 lat spadła na skutek niezrównoważonych upraw rolnych, wylesiania czy przecinania naturalnych siedlisk zwierząt drogami.

– Niestety Banteng jest ofiarą pseudomedycyny. Azjaci wierzą, że przyrządzane z dodatkiem zmielonych rogów danie zwiększa witalność, co jest oczywistą bzdurą. Keratyna, która jest budulcem rogów bantengów niczym nie różni się od ludzkich paznokci. Niestety, zabobony i zabijanie tych rzadkich krów na mięso, zrobiły swoje – mówi Radosław Ratajszczak, Prezes Zoo Wrocław.

Bantengi jawajskie, źródło: Zoo Wrocław

Cierpią nie tylko bantengi jawajskie, ale wszystkie ich podgatunki. W 2020 r. ich globalna populacja drastycznie spadła o ponad 70 proc. Szacuje się, że w naturze pozostało od 4 000 do 8 000 osobników.

We Wrocławiu pierwsze bantengi pojawiły się w 1992 r., a małe cztery lata później. Do dziś na świat przyszło już 11 maluchów, które trafiły do hodowli zachowawczych na cały świecie.

Czytaj też: W Zoo Wrocław urodziły się dwie foki

Łagodne i płochliwe

– Bantengi to bardzo łagodne zwierzęta, ale płochliwe. To też niezwykle wrażliwy gatunek, podatny na choroby, więc jego hodowla bywa trudna. Bantengi są też inteligentne i szybko się uczą. Reagują na swoje imiona i komendy opiekunów – mówi Grzegorz Adamiec, opiekun.

Nowonarodzone maluchy to chłopiec i dziewczynka. Fantazja ich opiekunów sprawiła, że te wyjątkowe kopytne otrzymują imiona związane z kawą lub herbatą. I tak, po mamie Sadze, jedna z krówek otrzymała imię Prima, a w przypadku drugiej, opiekunowie rozważają imię Assam. Maluchy pozostaną we wrocławskim ogrodzie około roku.

Bantengi jawajskie, źródło: Zoo Wrocław

Wsparcie hodowli w naturze

Zoo wraz z fundacją Zoo Wrocław DODO wspierają od tego roku hodowlę bantengów w naturze. Podjęły współpracę z Parkiem Narodowym Alas Purwo. Park położony jest na Jawie i słynie z ochrony bantengów w ramach globalnego programu ochrony zwanego „Action Indonesia GMSP”.

Bantengi (Bos javanicus) występują na Bali, Jawie, w Wietnamie, Laosie, Birmie, Kambodży i Tajlandii. Zamieszkują tereny otwarte i lasy liściaste. Żywią się głównie trawą, ale także owocami, ziołami, pędami bambusa i gałązkami krzewów.

Czytaj też: Młody kotik z Zoo Wrocław ma już imię

Żyją w stadach od 10 do 30 osobników

Samce, o prawie czarnej sierści, osiągają 1000 kg masy ciała i 180 cm wysokości w kłębie, posiadają też potężne zakrzywione rogi.

Samice, są zdecydowanie mniejsze, o kasztanowej sierści i mniej okazałych rogach. To właśnie z powodu rogów bantengi stały obiektem polowań.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl