Narodzone pod koniec czerwca foki pospolite to samiczka i samiec. Ich mamy – Mona i Lisa - są siostrami, natomiast mają wspólnego ojca o imieniu Duc. Aktualnie jest on od nich odizolowany, aby dzieci miały więcej miejsca i spokoju.
Pierwsza matką została Lisa, która urodziła dziewczynkę. Opiekunowie zauważyli, że macierzyństwo bardzo pozytywnie na nią wpłynęło. Przedtem lekko wycofana i onieśmielana przez większą Monę, Lisa obecnie dosłownie "rządzi" na wybiegu. Mona urodziła chłopca tydzień później.
– Na początku obie mamy walczyły nieco o miejsce do karmienia, gdyż każda samica, gdy urodzi, pilnuje młodego całym swoim jestestwem. Odgania więc wszystkie inne foki – mówi Paweł Borecki, opiekun fok w Zoo Wrocław. – Naszym głównym zadaniem było zapewnienie im ciszy i spokoju, dlatego przez ostatnie dwa tygodnie basen fok był wyłączony ze zwiedzania. Młode nie wymagają szczególnej troski z naszej strony. To przede wszystkim matki się nimi opiekują. My tylko je dokarmiamy, żeby miały z czego produkować mleko.
Focze szczenięta usamodzielniają się mając od 3 do 6 tygodni. Zetem już wkrótce opiekunowie rozpoczną treningi medyczne z maluchami.
Pierwsze focze dzieci we Wrocławiu
Jak twierdzą pracownicy Zoo, to ogromna radość, że właśnie we Wrocławiu urodziły się foki pospolite.
– To nasze pierwsze focze dzieci i jesteśmy bardzo podekscytowani – twierdzi Paweł Borecki. – Duc, Mona i Lisa przyjechały do nas z innych ogrodów już jako dorosłe osobniki. A teraz będziemy mieli okazję poznawać się nawzajem z maluchami od ich pierwszych dni. To wspaniała przygoda. Zaczniemy od podawania im ryb. Potem będzie nauka pokazywania zębów i podawania płetwy. Będziemy obserwować, które aktywności przypadają im do gustu. Nic na siłę. Wszystko po to, abyśmy mogli codziennie bez stresowania fok badać ich stan zdrowia. No i one to zwyczajnie lubią. Niedługo ogłosimy też konkurs na imiona maluchów.
Foki pospolite coraz mniej pospolite
Nazwa tego gatunku może wprowadzać w błąd, bo foki pospolite coraz rzadziej występują w naturze. – Ich liczebność spadła na skutek epidemii nosówki, która przeniosła się na nie od zwierząt domowych. Wiele z nich traci życie w sieciach rybackich i na skutek braku pożywienia, bo my ludzie, zabieramy im ryby – twierdzi Radosław Ratajszczak, prezes Zoo Wrocław. – Poza tym, ten gatunek nie rozmnaża się tak często jak foka szara. Mają odmienne wymagania środowiskowe i pokarmowe. Rodzą też inaczej niż inne foki, których młode przychodzą na świat wyposażone w sierść noworodkową. U foki pospolitej ta sierść jest zrzucana albo w łonie matki i wydalana razem z płynem owodniowym, albo zaraz po urodzeniu, w ciągu kilku godzin. Dzięki temu młode od razu są zdolne do pływania i wodoszczelne. Nasze foki urodziły na lądzie. Młode zdążyły więc wyschnąć, później weszły do wody. Mamy są perfekcyjne i wspaniale się nimi zajmują.
Wrocławskie foki, gdy dorosną, trafią do innych ogrodów zoologicznych, aby zadbać o ich populację na wypadek jej zagrożenia wyginięciem w naturze.
Kilkuset nowych mieszkańców
Jak twierdzi Radosław Ratajszczak, tego lata jest co oglądać we wrocławskim, Zoo, bo młodych jest naprawdę dużo w tym roku. Na świat przyszło już kilkaset nowych mieszkańców. Są wśród nich przedstawiciele zarówno często spotykanych, jak i zagrożonych gatunków. Większość z nich można już zobaczyć na wybiegach podczas odwiedzin Zoo Wrocław.
– Prawie każdy dzień przynosi coś nowego. Choć sezon letni to zawsze taki czas, kiedy rodzi się najwięcej zwierząt, to w tym roku mamy wyjątkowy babyboom – dodaje.
Czy wiesz, że…
Foka pospolita ma dużą, okrągłą głowę oraz wąskie nozdrza, które łatwo się zamykają podczas nurkowania. Płetwy są długie i płaskie. Ubarwienie fok pospolitych jest zróżnicowane, od jasnego brązu do ciemnoszarego z dużą ilością ciemnych plamek. Brzuch z reguły jest jaśniejszy niż grzbiet. Gruba warstwa podskórnego tłuszczu zapewnia energię i izolację. Dorosłe samce pospolite osiągają 1,6-1,9 m długości ciała oraz 70-150 kg masy ciała. Natomiast dorosłe samice 1,5 m i 60-110 kg, a szczenięta po urodzeniu mają 82-98 cm i 8-12 kg.
Foki pospolite należą do najbardziej rozpowszechnionych płetwonogich. Występują w przybrzeżnych wodach półkuli północnej – od regionów umiarkowanych po polarne. Zasiedlają płytkie wody obszarów przybrzeżnych, zatoki, skaliste wysepki, ujścia rzek, a nawet jeziora słodkowodne. Na lądzie można je spotkać np. na skałach, piaszczystych i żwirowych plażach.
Foki pospolite żerują na średniej głębokości 91 m, ale mogą sięgać nawet 427 m. Zwykle odpoczywają w pobliżu wody, aby w razie potrzeby móc szybko uciec przed zagrożeniem.
Samce osiągają dojrzałość płciową w wieku od 4 do 6 lat, samice w wieku od 3 do 5 lat. Ciąża trwa 9-11 miesięcy. Na całym obszarze występowania foki pospolitej czas narodzin młodych jest bardzo zróżnicowany. Najczęściej przypada na okres od połowy marca do początku września. Samica rodzi zazwyczaj jedno młode. Poród następuje na lądzie. Szczenięta foki pospolitej swoją niemowlęcą sierść (lanugo) tracą jeszcze w łonie matki lub zaraz po urodzeniu, dlatego zwykle przychodzą na świat ubarwione tak jak dorosłe osobniki. Pozwala im to bezpieczniej wpływać do chłodniejszych wód. Przez 4 tygodnie matka karmi szczenię mlekiem, które zawiera około 50% tłuszczu.
Dieta fok pospolitych jest bardzo zróżnicowana. Żywią się różnorodnymi gatunkami ryb, głowonogów oraz skorupiaków.