wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

18°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 21:50

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Historyczna Palmiarnia będzie odbudowana!
Kliknij, aby powiększyć
Wstępny projekt nowej Palmiarni w Ogrodzie Botanicznym UWr - wizualizacja materiały Ogrodu Botanicznego
Wstępny projekt nowej Palmiarni w Ogrodzie Botanicznym UWr - wizualizacja

"Pomóż nam odbudować Palmiarnię i ciesz się egzotycznymi roślinami w swoim mieście!" - czytamy na Facebooku Ogrodu Botanicznego UWr, który przygotował specjalne bilety wstępu, wspierające ten cel. Historyczny obiekt, który powstał w XIX w., został zamknięty w 2006 roku, a później rozebrany. – Wkrótce ogłosimy przetarg na projekt i odbudowę Palmiarni, która była chlubą Wrocławia. Dziś jesteśmy jedynym dużym miastem w Polsce, które nie ma takiego obiektu – mówi prof. Zygmunt Kącki, dyrektor Ogrodu.

Reklama

Palmiarnia we wrocławskim Ogrodzie Botanicznym została wybudowana w 1823 r. i początkowo służyła do zimowego przechowywania bylin, krzewów i drzew z Afryki Południowej, obu Ameryk, Australii i południowej Europy - czytamy w "Historii Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego". Ze względu na intensywny rozwój Ogrodu budynek przestał być wystarczający i w 1878 r. jego ówczesny dyrektor prof. Heinrich Göppert zadecydował o wybudowaniu nowego obiektu w miejscu wcześniejszej szklarni.

Palmiarnia została rozebrana w 2013 roku

Nowy budynek został wykonany na granitowym cokole, w całości ze stali i szkła. Wykorzystano najnowocześniejszą ówczesną technologię, zainstalowano centralne ogrzewanie i system zraszania roślin. W przylegającej do szklarni, przeszklonej konstrukcji znajdował się okrągły basen z podgrzewaną wodą. Można tam było podziwiać zjawiskową viktorię królewską, zwaną też amazońską (Victoria regia), bylinę pochodzącą z Ameryki Południowej.

Palmiarnia została zniszczona podczas II wojny światowej. W 1957 roku, m.in. dzięki staraniom prof. Kulczyńskiego, została odbudowana, zachowując historyczny kształt. Pokazywano w niej kolekcję roślin tropikalnych. Działała do 2006 r. W 2013 roku, ze względu na zły stan techniczny i brak remontów została rozebrana (ostatni generalny remont konstrukcji wykonano w latach 1972-1975 r.).

Odbudują historyczną Palmiarnię w Ogrodzie Botanicznym UWr

Kilka lat temu pojawił się pomysł odbudowy Palmiarni. - Chcemy, żeby to był nowoczesny obiekt, ale wzorowany na tym historycznym. Wkrótce ogłosimy przetarg na projekt i przebudowę, dlatego nie mogę jeszcze powiedzieć, jaki będzie koszt inwestycji. Mamy plan zagospodarowania tego terenu, który powstał pod nadzorem m.in. konserwatora zabytków - mówi prof. Zygmunt Kącki, dyrektor Ogrodu Botanicznego UWr.

Palmiarnia będzie się składała z trzech części. W głównej będzie można podziwiać egzotyczne rośliny tropikalne, w drugiej zostanie zrekonstruowany historyczny basen wodny, w którym znajdzie się przepiękna wiktoria amazońska, tak jak to było w XIX wieku. Zobaczymy tu również rośliny mięsożerne. Pojawi się nowoczesne oświetlenie. Trzecia część nowej Palmiarni to przestrzeń z tropikalnymi roślinami ananasowatymi z Ameryki Południowej z kolekcji narodowej, największej w Polsce. W Palmiarni powstaną też tarasy wodne, wodospady, piękny hol, a cały obiekt będzie energooszczędny.
prof. Zygmunt Kącki, dyrektor Ogrodu Botanicznego UWr

W XIX w. w Ogrodzie istniała jeszcze jedna część Palmiarni, ale dziś znajduje się tam plac zabaw. - Jeżeli szczęśliwie uda się rozstrzygnąć przetarg i ruszyć z przebudową, to za trzy lata moglibyśmy już zapraszać gości. Jest szansa, że stworzymy w Ogrodzie wspaniałe miejsce - wielką atrakcję turystyczną dla miłośników roślin. Dzięki temu będzie można pokazać wiele cennych okazów - dodaje dyrektor.

Pomóż odbudować Palmiarnię we Wrocławiu

Wy również możecie pomóc odbudować Palmiarnię. - Dla wszystkich, którzy chcieliby (i którzy mogą pozwolić sobie na to, by finansowo wesprzeć nasz projekt), mamy do zaoferowania bilet wstępu okolicznościowy - 2 wejścia (opłata obejmuje jedno wejście w dowolnym terminie w sezonie zakupu biletu, drugie wejście na otwarcie Palmiarni po odbudowie z możliwością wpisu do Książki Pamiątkowej) - czytamy na Facebooku Ogrodu Botanicznego UWr. - Być może są jakieś firmy czy osoby indywidualne, które zechcą przyczynić się do odbudowy tego historycznego obiektu w jednym z najstarszych Ogrodów w Polsce! 

Bilety są w cenach 100, 200 i 500 zł. Można je kupić w klasie lub online na stronie internetowej Ogrodu Botanicznego. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl