wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 04:40

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Główny Lekarz Weterynarii wydał oświadczenie w sprawie tajemniczej choroby kotów. Są wstępne wyniki badań
Rudy kot na rękach właścicielki Tomasz Hołod
Rudy kot na rękach właścicielki

Od kilku dni w mediach pojawiają się informacje o tajemniczej chorobie kotów w Polsce. Piszą o niej zaniepokojeni właściciele zwierząt i lekarze weterynarii, apelując o ostrożność i zatrzymanie zwierząt w domu. Oświadczenie w tej sprawie wydał Główny Lekarz Weterynarii. Są wstępne wyniki badań próbek pobranych od chorych kotów.

Reklama

Ostatnio w mediach pojawiły się doniesienia dotyczące niepokojących zachorowań kotów w kilku miastach Polski. U zwierząt występują dziwne objawy, m.in.

  • sztywność kończyn,
  • duszności,
  • drgawki
  • otępienie
  • nierówno rozszerzone, niereagujące na światło źrenice
  • ataki padaczkowe.

Tajemnicza choroba dotarła także do Wrocławia. Prof. Krzysztof Rypuła z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego kilka dni temu w rozmowie z naszą dziennikarką mówił o kilkunastu takich przypadkach w mieście.

Weterynarze apelują o zachowanie ostrożności

Weterynarze apelują o zachowanie szczególnej ostrożności: zatrzymanie kotów w domu, ograniczenie ich kontaktu z surowym mięsem wieprzowym i drobiowym, nie dopuszczanie do kontaktu z dzikimi ptakami. Ostrzegają, że żadne zastosowane dotąd leczenie nie przynosi rezultatu.

„Jest duża śmiertelność, a chorują zarówno zwierzęta młode i zdrowe, jak i stare czy chore” -  czytamy na profilu facebookowym jednej z sieci lecznic.

Główny Lekarz Weterynarii o tajemniczej chorobie kotów

Głos w sprawie zabrał Główny Lekarz Weterynarii. Przeczytajcie jego oświadczenie:

„Obecnie Inspekcja Weterynaryjna jest na etapie zbierania jak największej ilości informacji, które dadzą się potwierdzić metodami naukowymi. Prowadzone są wnikliwe badania nad próbkami pobranymi od zwierząt, które zachorowały na nieznanej etiologii chorobę. Na podstawie wstępnych uzyskanych wyników badań laboratoryjnych (próbek pochodzących z terenu Trójmiasta), przeprowadzonych w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach, przyczyną zachorowań jest wirus grypy. Aktualnie czekamy na wyniki nowych badań, które są nieustannie prowadzone. Dopiero po ich wykonaniu będziemy mogli wyciągnąć dalsze wnioski.

W przypadku uzyskania nowych danych, GLW będzie podejmował stosowne działania, zgodnie z przyjętymi w prawie zasadami. Wszelkie nowe wytyczne jak i komunikaty w sprawie będą regularnie publikowane na oficjalnej stronie internetowej (https://www.wetgiw.gov.pl/main/komunikaty), w celu zapewnienia Państwu bieżących informacji.

Praktykujący lekarze weterynarii prowadzący zakłady lecznicze dla małych zwierząt posiadają niezbędną wiedzę oraz doświadczenie w diagnozowaniu oraz leczeniu chorób. W przypadku pojawienia się jakiekolwiek niepokojących sytuacji dotyczących zdrowia Państwa zwierząt, Inspekcja Weterynaryjna zaleca kontakt z lekarzem weterynarii”.

Źródło: wetgiw.gov.pl

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl