Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Z powodu wojny na Ukrainie w ostatnich miesiącach z terenów naszego wschodniego sąsiada do Polski przyjechało wiele zwierząt, często o nieznanym statusie i historii. To m.in. powoduje zwiększone ryzyko wystąpienia wścieklizny u psów i kotów. Dlatego, jeżeli jeszcze tego nie zrobiliśmy, powinniśmy zaszczepić swojego czworonoga.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, posiadacze psów zobowiązani są zaszczepić je przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez zwierzę trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej, niż co 12 miesięcy od ostatniego szczepienia. Brak szczepienia psa jest wykroczeniem, za które grozi mandat w wysokości do 500 złdr n. wet. Monika Kotowicz, powiatowy lekarz weterynarii we Wrocławiu
Warto zaszczepić kota przeciw wściekliźnie
Szczepienie kotów, w przeciwieństwie do psów, nie jest obowiązkowe, jednak mając na uwadze ryzyko zakażenia, w trosce o ich i swoje bezpieczeństwo warto również poddać je szczepieniom.
Koty często znajdują się poza kontrolą swoich właścicieli i są szczególnie narażone na kontakt z chorymi zwierzętami, a tym samym mogą stać się źródłem wścieklizny dla ludzi. Lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego zachęcamy, by właściciele kotów również zaszczepili swoje pupileBarbara Borzymowska, rzecznik prezydenta Wrocławia ds. zwierząt
Jak we Wrocławiu zaszczepić psa czy kota przeciw wściekliźnie?
Szczepień psów i kotów przeciwko wściekliźnie dokonują lekarze weterynarii. Koszty szczepienia zwierzęcia pokrywa jego właściciel i są one zależne od cennika punktu weterynaryjnego. Samo szczepienie trwa kilka sekund, odbywa się w ramach zwykłej wizyty.
Galeria zdjęć
Szczepionka standardowo kosztuje ok. 30 zł, ale – jeśli jest podawana w kombinacji z innymi szczepionkami – może wynieść więcej. Lecznice dodają także koszt badania psa przed szczepieniem.
Do szczepienia psów namawiać nie muszę, to obowiązek, ale jeszcze raz gorąco zachęcam do szczepienia kotów, nie tylko tych wychodzących - niestety czasem niewychodzącym zdarza się nieprzewidziane opuszczenie domowych pieleszyBarbara Borzymowska, rzecznik prezydenta Wrocławia ds. zwierząt
Pamiętajmy też, że jeżeli tylko zauważymy u naszych zwierząt niepokojące objawy czy zachowanie odbiegające od typowego, zgłaszajmy się do lekarza weterynarii.