wroclaw.pl Zielony Wrocław - środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 34°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Wzrasta ryzyko wścieklizny u psów i kotów. Zaszczep swoje zwierzę. Jak to zrobić we Wrocławiu?

Przeciw wściekliźnie warto szczepić nie tylko psy, ale również koty Freepik.com
Przeciw wściekliźnie warto szczepić nie tylko psy, ale również koty

Szczepienie psów i kotów przeciw wściekliźnie. W Polsce rośnie liczba przypadków wykrycia wścieklizny u psów i kotów. Dlatego Powiatowy Lekarz Weterynarii we Wrocławiu i Wrocławska Rada ds. Zwierząt przypominają o obowiązku szczepienia psów przeciw wściekliźnie i zachęcają do poddania szczepieniom również kotów. Jak to zrobić we Wrocławiu?

Reklama

Z powodu wojny na Ukrainie w ostatnich miesiącach z terenów naszego wschodniego sąsiada do Polski przyjechało wiele zwierząt, często o nieznanym statusie i historii. To m.in. powoduje zwiększone ryzyko wystąpienia wścieklizny u psów i kotów. Dlatego, jeżeli jeszcze tego nie zrobiliśmy, powinniśmy zaszczepić swojego czworonoga.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, posiadacze psów zobowiązani są zaszczepić je przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez zwierzę trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej, niż co 12 miesięcy od ostatniego szczepienia. Brak szczepienia psa jest wykroczeniem, za które grozi mandat w wysokości do 500 zł
dr n. wet. Monika Kotowicz, powiatowy lekarz weterynarii we Wrocławiu

Warto zaszczepić kota przeciw wściekliźnie

Szczepienie kotów, w przeciwieństwie do psów, nie jest obowiązkowe, jednak mając na uwadze ryzyko zakażenia, w trosce o ich i swoje bezpieczeństwo warto również poddać je szczepieniom.

Koty często znajdują się poza kontrolą swoich właścicieli i są szczególnie narażone na kontakt z chorymi zwierzętami, a tym samym mogą stać się źródłem wścieklizny dla ludzi. Lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego zachęcamy, by właściciele kotów również zaszczepili swoje pupile
Barbara Borzymowska, rzecznik prezydenta Wrocławia ds. zwierząt

Jak we Wrocławiu zaszczepić psa czy kota przeciw wściekliźnie?

Szczepień psów i kotów przeciwko wściekliźnie dokonują lekarze weterynarii. Koszty szczepienia zwierzęcia pokrywa jego właściciel i są one zależne od cennika punktu weterynaryjnego. Samo szczepienie trwa kilka sekund, odbywa się w ramach zwykłej wizyty.

Galeria zdjęć

Szczepionka standardowo kosztuje ok. 30 zł, ale – jeśli jest podawana w kombinacji z innymi szczepionkami – może wynieść więcej. Lecznice dodają także koszt badania psa przed szczepieniem.

Do szczepienia psów namawiać nie muszę, to obowiązek, ale jeszcze raz gorąco zachęcam do szczepienia kotów, nie tylko tych wychodzących - niestety czasem niewychodzącym zdarza się nieprzewidziane opuszczenie domowych pieleszy
Barbara Borzymowska, rzecznik prezydenta Wrocławia ds. zwierząt

Pamiętajmy też, że jeżeli tylko zauważymy u naszych zwierząt niepokojące objawy czy zachowanie odbiegające od typowego, zgłaszajmy się do lekarza weterynarii.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama