– Tworzenie przestrzeni przyjaznych mieszkańcom, to jedno z głównych założeń projektu Przyjazne Miasto. Nieodzownym i integralnym elementem tego procesu jest dbanie o tereny zielone w mieście w taki sposób, by zachęcały one mieszkańców do aktywnego spędzania czasu na łonie natury i były atrakcyjnym miejscem integracji społecznej – powiedział Robert Bednarski, Dyrektor ds. SmartCity w UMW.
W ubiegłym tygodniu odbyło się spotkanie studentów z ekspertkami z Zarządu Zieleni Miejskiej – Aleksandrą Zienkiewicz i Majką Malinowską, które przybliżyły jakie są faktyczne problemy i ograniczenia dotyczące wprowadzania zmian na terenach zielonych w mieście oraz wskazały obszary wymagające wprowadzenia konkretnych rozwiązań.
Po zbadaniu potrzeb mieszkańców - potencjalnych użytkowników wybranej przestrzeni, przeanalizowaniu dokumentów planistycznych oraz inwentaryzacji terenu, nadchodzi czas na projektowanie.
W swoich projektach studenci szczególną uwagę powinni zwrócić na elementy gospodarowania wodami opadowymi, co jest niezwykle istotne w dzisiejszych czasach. Projekty powinny zakładać wysoki procent powierzchni biologicznie czynnej, co sprzyja rozwojowi bioróżnorodności oraz ułatwia kontakt z naturą w mieście. Dzięki takim rozwiązaniom mieszkańcy będą mieli okazję dostrzegać w codziennym życiu, jak proste działania, jak zbieranie deszczówki czy sadzenie odpowiednich roślin, wpływają na zdrowie naszej planety i pomagają w ochronie przyrody.
– Ważnym elementem parku kieszonkowego jest także odpowiednia infrastruktura. Dobrze zaprojektowana przestrzeń sprzyja integracji społecznej, eliminuje bariery i tworzy różnorodny program dostosowany do zidentyfikowanych grup użytkowników.
Należy również pamiętać o odpowiednim oświetleniu, które powinno zapewniać bezpieczeństwo, a jednocześnie nie przyczyniać się do zanieczyszczenia światłem, co stanowi istotny problem zarówno dla ludzi, jak i dla fauny i flory.
Podsumowując, uwzględnienie tych kluczowych aspektów oraz wprowadzenie ciekawej koncepcji zagwarantuje, że projektowana przestrzeń będzie w pełni odpowiadała wymaganiom mieszkańców. Stworzy to harmonijną przestrzeń do życia, w której natura i społeczność będą mogły się wzajemnie wspierać i rozwijać – powiedziała Majka Malinowska z ZZM.
W trakcie dyskusji pojawiły się takie miejsca jak Bulwar Słoneczny, skwer z projektem „Pociąg do nieba” na pl. Strzegomskim, tereny śródmieścia oraz parki Skowroni i Andersa. Studenci aktywnie zadawali pytania dotyczące omawianych przestrzeni. Dotyczyły one m.in. istniejących rozwiązań, problemów specyficznych dla poszczególnych lokalizacji, oczekiwań lokalnych społeczności oraz możliwości realizacyjnych proponowanych projektów.
– Zieleń w mieście to nie tylko estetyka. To przestrzeń dla ludzi — na rozmowy, spotkania i wspólne doświadczenia. Każdy skwer i park opowiada historię mieszkańców, która rozwija się wraz z ich życiem – powiedział dr Krzysztof Kubasek koordynator projektu z Katedry Wzornictwa ASP we Wrocławiu.
Tak jak podczas ubiegłych edycji, tak i tym razem, kolejnym etapem będzie stworzenie przez studentów wstępnych projektów poszerzających zakres codziennej użyteczności tych miejsc. Następnie wypracowane zostaną projekty końcowe, które zostaną poddane kompleksowej analizie ze strony ekspertów pod kątem możliwości ich ewentualnego wdrożenia w mieście.
Czwarta edycja projektu „Przyjazne Miasto” realizowanego wspólnie przez Smart City Wrocław oraz Pracownię Prospołeczną z Katedry Wzornictwa ASP została rozszerzona o udział pracowni projektowania wnętrz z Katedry Architektury Wnętrz, prowadzonej przez dr Agatę Wojtyłę-Młynarczyk.