wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 19:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Pancernik z wrocławskiego zoo ma już imię. Jakie?

Konkurs na imię dla pancernika ogłosiło wrocławskie zoo na swoim profilu na Facebooku. Najpierw fani ogrodu podawali swoje propozycje, a potem głosowali na 4 z nich, wybrane przez opiekunów.

Do wyboru były 4 imiona:

  • Chandler - Kto oglądał serial Friends ten wie, że to imię świetnie funkcjonuje jako męskie, jak i żeńskie ("Chandler is a girl! Chandler is a girl!") - pisze zoo.
  • Heden, czyli połączenie imion rodziców, Hermiona i Denver.
  • Ptyś - bo jest taki piękny dziś (wystarczy spojrzeć na zdjęcia...) - zauważa zoo.
  • Ami -  czyli po francusku „przyjaciel”.

Imię ptyś spodobało się uczestnikom głosowania najbardziej: chciało go 1,5 tys. osób.

— Dużo szczęścia i zdrówka dla małego Ptysia. Strasznie się cieszę, że wymyślone przeze mnie imię spodobało się większości. Mam nadzieję, że sam Ptyś również będzie z niego zadowolony – napisała na profilu ogrodu Karolina Więckowska.

Drugie miejsce zajęło imię Chandler, trzecie Ami, a czwarte Heden.

Pancerniki mieszkają z... małpkami

Przypominamy, że Ptyś mieszka z mamą w zabytkowym pawilonie Małpiarni wraz z małpkami z Ameryki Południowej (lwiatki złotogłowe, saki białolice i uistiti białouche). Nie wiadomo na razie, czy jest samcem, czy samiczką, ale jak na pancernika przystało ma mocną kilkuczęściową „zbroję”, która obejmuje głowę, tułów, a nawet stopy i ogon. Tylko jego brzuch jest miękki i w dodatku pokryty futerkiem. Żeby go chronić, zwierzę zwija się w ciasną kulkę.

Pancerniki z wrocławskiego zoo- młody i dorosły - zwinięte w ciasną kulkę ZOO Wrocław
Pancerniki z wrocławskiego zoo- młody i dorosły - zwinięte w ciasną kulkę

Podwyższone ryzyko wyginięcia

W naturze bolita południowy żyje w Ameryce Południowej na otwartych terenach trawiastych, blisko sawanny i suchych lasów. Niestety jak wiele innych gatunków zwierząt ma kłopoty: szacuje się, że co dekadę populacja tych zwierząt zmniejsza się aż o 30 proc., głównie na skutek zanikania i fragmentacji siedlisk, zmian klimatu i kłusownictwa. W tej chwili bolita południowy ma status NT, czyli podwyższonego ryzyka wyginięcia.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama