Młody pancernik – bolita południowy – przyszedł na świat 26 marca, a jego rodzicami są Hermiona i Denver. Nie wiadomo jeszcze, czy jest samcem czy samicą, ale i tak może mieć już imię, można przecież postawić na uniwersalne. Jakie? Zoo poprosiło o pomoc swoich fanów, którzy przesłali setki propozycji.
4 imiona do wyboru
Największą liczbę polubień zebrały 4 imiona, na które można teraz zagłosować na profilu ZOO Wrocław na Facebooku, zostawiając odpowiednią reakcję:
- Chandler - Kto oglądał serial Friends ten wie, że to imię świetnie funkcjonuje jako męskie, jak i żeńskie ("Chandler is a girl! Chandler is a girl!") - pisze zoo.
- Heden, czyli połączenie imion rodziców, Hermiona i Denver.
- Ptyś - bo jest taki piękny dziś (wystarczy spojrzeć na zdjęcia...) - zauważa zoo.
- Ami - propozycja sponsora adopcyjnego, pancernik.eu – czyli po francusku "przyjaciel"
Na razie na prowadzeniu jest imię Ptyś, na które głos oddało 1,4 osób.
Uwaga, na imię głosujemy w na profilu ZOO Wrocław na Facebooku:
Były także inne propozycje
Internauci proponowali także inne imiona, np:
- Bola, czyli kula w brazylijskiej odmianie portugalskiego,
- Rio, bo pancerniki pochodzą z Ameryki Południowej,
- Coco, bo jak jest zwinięty, wygląda jak mały kokos,
- Oreo, bo jest okrągły jak znane ciastko,
- Glor, po pierwszym na świecie okręcie-pancerniku Gloire,
- Chaco od nazwy równiny, którą zamieszkują w naturze.
Gdzie można zobaczyć pancerniki?
Bezimienny na razie maluch mieszka z mamą w starej części zoo, w zabytkowym pawilonie Małpiarni wraz z małpkami z Ameryki Południowej (lwiatki złotogłowe, saki białolice i uistiti białouche).
Dumny ojciec malucha, Denver, a także trzy inne pancerniki znajdują się w naszym zapleczu hodowlanym.
Zwierzę w zbroi
Maluch rośnie jak na drożdżach. Gdy będzie dorosły, będzie miał około 30 cm. Już teraz ma mocną kilkuczęściową „zbroję”, która obejmuje głowę, tułów, a nawet stopy i ogon. Brzuch bolity jest miękki, ale zwierzę potrafi go świetnie chronić: zwija się w ciasną kulkę.
Podwyższone ryzyko wyginięcia
W naturze bolita południowy żyje w Boliwii, Brazylii, Paragwaju i Argentynie (Ameryka Południowa). Zasiedla otwarte tereny trawiaste, blisko sawanny i suchych lasów. Żyje zwykle samotnie, jednak gdy robi się chłodno, szuka towarzystwa innych osobników.
Szacuje się, że co 10 lat populacja tych zwierząt zmniejsza się aż o 30 proc., głównie na skutek zanikania i fragmentacji siedlisk, zmian klimatu i kłusownictwa: mięso bolity jest niestety jadalne, a pancerz, ogon i czaszka wykorzystywane są jako trofea, albo materiały, z których robi się rękojeści noża czy breloczki. W tej chwili bolita południowy ma status podwyższonego ryzyka wyginięcia: Near Threatened (NT).