Formalności przetargowe załatwione (jest wykonawca), można sadzić. Plan jest taki na jesień wobec ulicy Kosmonautów:
- 264 drzewa m.in. platany klonolistne, klony zwyczajne, klony jawory, topole osiki, lipy drobnolistne i srebrzyste (te gatunki dobrze przyjmują się i czują przy drogach);
- 22 910 krzewów – róże w czterech odmianach, berberysy, śnieguliczki i inne;
- trawy ozdobne i inne rośliny.
Będzie to uzupełnienie sadzenia z poprzedniego roku, kiedy ulica Kosmonautów została przebudowana. Wtedy pojawiły się przy niej 394 drzewa, wśród nich platany, jawory i klony. Do obejrzenia na zdjęciach.
Sadzonki grubsze niż zwykle
Jesienią na Kosmonautów przyjadą ponadstandardowe sadzonki. Na wysokości jednego metra mają mieć w obwodzie przynajmniej 30 centymetrów, a maksymalnie – 35 cm. — Będą to drzewa liczące nawet do 9 metrów wysokości. Takie okazy potrafią ważyć nawet tonę — informuje Wojciech Kaim, kierownik projektu ze spółki Wrocławskie Inwestycje. — Ich sadzenie za każdym razem jest dużym wyzwaniem. Do ich zabezpieczenia zostanie wykorzystany system kotwienia podziemnego, w związku z tym nie będą musiały być ogradzane drewnianymi palikami — przybliża.
Kierownik dodaje, że aby się przyjęły, ziemia przy korzeniach zostanie wymieniona na urodzajną. Pielęgnacja zacznie się natychmiast po posadzeniu. Łączny koszt tej części zadania to ponad 3,4 miliona złotych. To nie koniec. W zieloną stronę popłynie więcej pieniędzy.
Następna w kolejce jest al. Armii Krajowej
Na rośliny czeka aleja Armii Krajowej, przy której zaplanowano 625 nowych drzew (przetarg trwa). — Chcemy stworzyć we Wrocławiu kolejnych kilkanaście zielonych arterii, podobnie jak zrobiliśmy to na ulicy Lotniczej i Legnickiej. Kolejny nasz projekt to aleja Armii Krajowej. Planujemy sadzić drzewa na jej odcinku od ulicy Biskupa Bogedaina do ul. Ślężnej — zapowiada Jacek Sutryk.
Najwięcej będzie klonów jaworów, nie zabraknie platanów klonolistnych w dwóch odmianach, lip srebrzystych oraz drobnolistnych, kasztanowców czerwonych, klonów polnych i czerwonych. Pojawią się perełkowce japońskie i daglezje zielone, w miejscach dla nich bezpiecznych. W przypadku tego ostatniego gatunku – poza pasem drogowym, na przykład w parku albo w sąsiedztwie drzew iglastych.