wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

1°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 04:40

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Klimat i przyroda
  4. Zwierzęta we Wrocławiu
  5. Wrocław na cztery łapy
  6. Zoo i Uniwersytet Wrocławski odtwarzają populację nurkującej kaczki [ZDJĘCIA]

Zoo Wrocław wraz z Uniwersytetem Wrocławskim odtwarza dolnośląską populację niewielkiej, nurkującej kaczki – podgorzałki. 22 ptaki zostały wypuszczone na Stawy Milickie (kompleksy Stawno i Ruda Sułowska). Zasilą one lokalną populację lęgową i jest szansa, że przystąpią do lęgów w dolinie Baryczy jeszcze w tym roku.

Reklama

Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)

Według polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt podgorzałka ma status „narażona na wyginięcie”. Populację tych kaczek w Polsce w latach 2018-2020 oszacowano jedynie na 100-130 par, czyli kilka razy mniej niż kilkadziesiąt lat temu.

Dawniej w Polsce, podgorzałka była stosunkowo licznym gatunkiem lęgowym z populacją ocenianą na ok. 400-500 par w latach 80. XX wieku, z największą populacją na Stawach Milickich. Pod koniec ubiegłego wieku jej liczebność spadła do zaledwie 40-45 par w całym kraju. Od początku XXI wieku nastąpił niewielki wzrost populacji, a obecny jej stan jest bardzo niski
prof. Tadeusz Stawarczyk, ornitolog z Uniwersytetu Wrocławskiego

W dolinie Baryczy zachowała się ok. 1/3 populacji polskich podgorzałek, licząca około 40 par lęgowych.

Galeria zdjęć

Zwiększyć kilkukrotnie liczebność podgorzałek

ZOO Wrocław wraz z Uniwersytetem Wrocławskim realizuje „Projekt podgorzałka”. Cel to zwiększyć liczebność tego gatunku na Dolnym Śląsku. Chodzi o to, by kaczek było za kilka lat kilkukrotnie więcej. W maju do rezerwatu Stawy Milickie (oddalonego od Wrocławia o niecałe 60 km) trafiły pierwsze dwa transporty podgorzałek. Łącznie przywrócono naturze 22 kaczki: kilka z nich z hodowli ZOO Wrocław, a pozostałe z zoo w Bratysławie i Tierparku w Berlinie.

Program wsiedlania podgorzałek pochodzących z ogrodów zoologicznych będzie trwać 5 lat i w tym czasie do rezerwatu Stawy Milickie może trafić nawet kilkaset podgorzałek
Mirosław Piasecki, dyrektor ZOO Wrocław

– Mamy nadzieję, że  pewna ich  grupa osiądzie tu i sama zacznie wyprowadzać lęgi w kolejnych latach. Podgorzałki otrzymały obrączki identyfikacyjne i będą stale monitorowane przez naukowców ze stacji ornitologicznej Uniwersytetu Wrocławskiego – dodaje.

Galeria zdjęć

Projekt restytucji podgorzałki, jest efektem współpracy między wrocławskim zoo i Uniwersytetem Wrocławskim. Jego filarem jest Wydział Nauk Biologicznych, który aktywnie angażuje się w programy monitoringu i ochrony różnych gatunków
prof. Marcin Kadej, dziekan Wydziału Nauk Biologicznych UWr

Podgorzałki – co to za ptaki

Podgorzałka to nasz rodzimy gatunek, którego obszar występowania obejmuje środkową i wschodnią Europę, północną Afrykę oraz centralną Azję. To ptak migrujący – zimę spędza głównie poza Europą. Podgorzałki żyją w płytkich zbiornikach bogatych w roślinność i bezkręgowce, po które nurkują. Chociaż są wszystkożerne, w ich diecie dominuje materiał roślinny, taki jak nasiona, korzenie i rośliny wodne. Nie pogardzą mięczakami (ślimakami), czy też owadami, płazami i małymi rybami. Podgorzałki bardzo dobrze nurkują, podobnie jak inne grążyce (kaczki nurkujące) w odróżnieniu od pławic (kaczek pływających).

W Polsce podgorzałka jest objęta Monitoringiem Ptaków Polski, który jest prowadzony przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, dzięki czemu jej rozmieszczenie w kraju jest dobrze poznane. Regularnie występuje tylko w trzech rejonach kraju: na stawach rybnych w Budzie Stalowskiej, na szeregu stanowisk na Lubelszczyźnie oraz na Stawach Milickich w dolinie Baryczy. Te kluczowe lęgowiska skupiają ok. 95% populacji krajowej
prof. Tadeusz Stawarczyk, ornitolog z Uniwersytetu Wrocławskiego

mat. prasowe Zoo Wrocław

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl