wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 01:25

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Startuje program Build Upon 2. Intensyfikacja renowacji budynków w Europie w celu zmniejszenia ich emisyjności

Startuje program Build Upon 2. Intensyfikacja renowacji budynków w Europie w celu zmniejszenia ich emisyjności

Redakcja www.wroclaw.pl,

Startuje program Build Upon 2. Intensyfikacja renowacji budynków w Europie w celu zmniejszenia ich emisyjności

W związku ze Światową Konferencją URBAN FUTURE w Oslo (22-24 maja 2019 r.), World Green Building Council i organizacje partnerskie ogłosiły start projektu BUILD UPON2, którego celem jest zintensyfikowanie działań modernizacyjnych budynków w europejskich miastach. Partnerem programu jest Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC, a wśród 8 europejskich miast partnerskich jest Członek PLGBC - Miasto Wrocław.

Reklama

BUILD UPON2 jest kolejnym etapem największego na świecie międzynarodowego projektu dotyczącego modernizacji budynków. Projekt finansowany jest z funduszy Unii Europejskiej (UE). Jest on odpowiedzią na problemy miast związane ze zmianami klimatycznymi. Miasta z całej Europy będą mogły połączyć siły wraz z rządami krajowymi oraz przedstawicielami przemysłu. Celem jest obniżenie emisyjności obecnych zasobów budowlanych w perspektywie do 2050 r., a także sprostanie wymogom dyrektywy UE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD) poprzez zapewnienie realizacji krajowych strategii modernizacji zasobów budowlanych.

W projekt aktywnie zaangażowanych będzie osiem miast pilotażowych z całej Europy:

  • Budaörs, Węgry
  • Dublin, Irlandia
  • Eskişehir, Turcja
  • Leeds, Wielka Brytania
  • Madryt, Hiszpania
  • Padwa, Włochy
  • Velika Gorica, Chorwacja
  • Wrocław, Polska

Miasta te wezmą udział w opracowaniu i testowaniu planów modernizacji budynków, zawierających mierzalne wskaźniki postępu, w tym: redukcję emisji CO2, wzrost zatrudnienia i poprawę kondycji zdrowotnej mieszkańców.

– „Musimy zintensyfikować nasze wysiłki, aby wszystkie nasze budynki zostały zmodernizowane w celu zapewnienia zdrowych i komfortowych warunków życia, jednocześnie zmniejszając ich zapotrzebowanie na energię. Modernizacja energetyczna jest niezbędnym, długoterminowym i zrównoważonym rozwiązaniem mającym na celu zmniejszenie ubóstwa energetycznego i zapewnienie cieplejszych domów dla naszych mieszkańców, zdrowszych szkół dla naszych dzieci oraz niższych rachunków za energię dla naszych szpitali i przedsiębiorstw.” - mówi Cristina Gamboa, Dyrektor Zarządzająca World Green Building Council.

Co najmniej 50 milionów Europejczyków, czyli około 10% całej populacji UE, to osoby ubogie energetycznie. Ubóstwo energetyczne jest związane z niskimi dochodami gospodarstw domowych, wysokimi kosztami energii i nieefektywnymi energetycznie domami. Ma ono poważny wpływ na zdrowie obywateli, w tym zwiększoną liczbę zgonów w okresie zimowym, szkodliwe skutki dla zdrowia psychicznego, problemy z układem oddechowym i krążeniowym.

Budynki odpowiadają za 40% zużycia energii w UE. Ponieważ 90% istniejących obecnie budynków będzie nadal istniało w 2050 r., modernizacja istniejących zasobów budowlanych jest kluczem do osiągnięcia celów dekarbonizacji. Jednakże budynki w Europie nie są poddawane renowacji w tempie i w stopniu koniecznym do realizacji tych celów. Ponieważ aż 75 proc. Europejczyków zamieszkuje miasta, jeszcze bardziej istotne jest, aby to właśnie miasta wypełniły swoją rolę w stojącym przed Europą wyzwaniu związanym z modernizacją budynków.

www.plgbc.org.plwww.facebook.com/PolishGreenBuildingCouncil

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl