Pomóż kotom przetrwać zimę!
Mitem jest, że koty wolno żyjące same łatwo znajdują pożywienie i schronienie. Zwierzęta te urodziły się na wolności i nigdy nie były oswojone, dlatego codziennie spotykamy je w przestrzeni miejskiej Wrocławia, na podwórkach, ogródkach działkowych, cmentarzach czy w piwnicach, gdzie szukają schronienia i pokarmu.
Często w zimie widzimy wychudzone i zmarznięte koty, które nie mają gdzie się schronić, są bezradne wobec zjawisk meteorologicznych, chorują i głodują, wiele z nich umiera. Nie bądźmy obojętni na los zwierząt!
Jak co roku zwracamy się z apelem do mieszkańców Wrocławia, zarządców i administratorów nieruchomości o humanitarną postawę i zapewnienie miejskim kotom opieki i ochrony, szczególnie w okresie zimowym. Zadbajmy o to, aby miały one dostęp do wody, pokarmu oraz bezpiecznego, ciepłego i suchego schronienia. Otwarcie choćby jednego okienka piwnicznego lub udostępnienie innego odpowiedniego pomieszczenia może uratować im życie. Zamykanie tych okienek, nie dość, że jest okrucieństwem, stanowi naruszenie Ustawy o ochronie zwierząt z 21 sierpnia 1997r.czytamy w apelu prezydenta miasta, Jacka Sutryka
Koty potrzebują nas, a my potrzebujemy kotów
Koty wolno żyjące stanowią stały i pożyteczny element ekosystemu miejskiego. Są naturalnymi wrogami myszy i szczurów, na które instynktownie polują, niezależnie od tego, czy są najedzone czy nie. Dzięki temu hamują ekspansję gryzoni.
Warto pamiętać, że agresywne działania ludzi wobec kotów miejskich, takie jak np. utrudnianie i zamykanie dostępu do dotychczasowych schronień, straszenie, umyślne ranienie czy trucie, są formą znęcania się nad zwierzętami i podlegają odpowiedzialności karnej.