wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: poniżej normy

Dane z godz. 01:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Drodzy mieszkańcy! Otwórzcie serca i pomóżcie kotom wolno żyjącym przetrwać zimę [KOMUNIKAT]
Na zdjęciu: kot / zdjęcie ilustracyjne fot. freepik
Na zdjęciu: kot / zdjęcie ilustracyjne

Koty wolno żyjące potrzebują pomocy człowieka, a człowiek, aby uniknąć plagi gryzoni, potrzebuje kotów wolno żyjących. Jak co roku, miasto apeluje do mieszkańców o pomoc. Zadbajmy o to, aby miały one dostęp do wody, pokarmu oraz bezpiecznego, ciepłego i suchego schronienia. Wystarczy otwarcie jednego okienka piwnicznego, które może uratować im życie. Nie bądźmy obojętni!

Reklama

Pomóż kotom przetrwać zimę!

Mitem jest, że koty wolno żyjące same łatwo znajdują pożywienie i schronienie. Zwierzęta te urodziły się na wolności i nigdy nie były oswojone, dlatego codziennie spotykamy je w przestrzeni miejskiej Wrocławia, na podwórkach, ogródkach działkowych, cmentarzach czy w piwnicach, gdzie szukają schronienia i pokarmu.

Często w zimie widzimy wychudzone i zmarznięte koty, które nie mają gdzie się schronić, są bezradne wobec zjawisk meteorologicznych, chorują i głodują, wiele z nich umiera. Nie bądźmy obojętni na los zwierząt!

Jak co roku zwracamy się z apelem do mieszkańców Wrocławia, zarządców i administratorów nieruchomości o humanitarną postawę i zapewnienie miejskim kotom opieki i ochrony, szczególnie w okresie zimowym. Zadbajmy o to, aby miały one dostęp do wody, pokarmu oraz bezpiecznego, ciepłego i suchego schronienia. Otwarcie choćby jednego okienka piwnicznego lub udostępnienie innego odpowiedniego pomieszczenia może uratować im życie. Zamykanie tych okienek, nie dość, że jest okrucieństwem, stanowi naruszenie Ustawy o ochronie zwierząt z 21 sierpnia 1997r.
czytamy w apelu prezydenta miasta, Jacka Sutryka

Koty potrzebują nas, a my potrzebujemy kotów

Koty wolno żyjące stanowią stały i pożyteczny element ekosystemu miejskiego. Są naturalnymi wrogami myszy i szczurów, na które instynktownie polują, niezależnie od tego, czy są najedzone czy nie. Dzięki temu hamują ekspansję gryzoni.

Warto pamiętać, że agresywne działania ludzi wobec kotów miejskich, takie jak np. utrudnianie i zamykanie dostępu do dotychczasowych schronień, straszenie, umyślne ranienie czy trucie, są formą znęcania się nad zwierzętami i podlegają odpowiedzialności karnej.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl