wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

1°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 08:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Lisy grasują na Gaju! Co zrobić, gdy spotkamy dzikie zwierzęta? Numer alarmowy
Na zdjęciu lis na parkingu CH Ferio Gaj na osiedlu Gaj we Wrocławiu GajOnline Osiedle Gaj Wrocław / Facebook. Zdjęcie nadesłał pan Marcin
Na zdjęciu lis na parkingu CH Ferio Gaj na osiedlu Gaj we Wrocławiu

Na osiedlowej grupie na Facebooku „GajOnline Osiedle Gaj Wrocław” mieszkańcy w ostatnich dniach informują o napotkanych na parkingach, ulicach i chodnikach lisach, m.in. przy centrum handlowym Ferio Gaj czy Szkole Podstawowej nr 90 przy ul. Orzechowej. Przypominamy, jak w takich sytuacjach się zachować i do kogo można zgłosić napotkanie dzikiego w mieście!

Reklama

Wiele komentarzy pojawiło się pod postami na grupie osiedlowej na Facebooku dot. lisów na Gaju z 11,12 i 13 grudnia:

Przed chwilą podczas wieczornego spaceru z psem spotkaliśmy lisa między szkołą SP 90 a budynkiem przy Orzechowej 36-44. Czy ktoś już wcześniej zgłaszał, że mamy na naszym osiedlu lisy?
mieszkańcy Gaju

Widziałam go wczoraj, zgłaszałam Ekostraży, ale odpisali, że zdrowymi lisami się nie zajmują.
mieszkańcy Gaju

Notorycznie widywany jest w nocy przy Pięknej. Spaceruje między kościołem a budynkami mieszkalnymi.
mieszkańcy Gaju

Często można spotkać lisy i zające, jeże tu przy Armii Krajowej/Bardzka.
mieszkańcy Gaju

Przed 20 biegał koło Herta na Orzechowej.
mieszkańcy Gaju

Lisów bać się nie musimy, najważniejsze, by ich nie zaczepiać i nie prowokować. A w przypadku spotkania rannego lisa, wezwać pomoc! Jak to zrobić we Wrocławiu?

Coraz więcej interwencji z udziałem dzikich zwierząt we Wrocławiu!

Jak zachować się podczas spotkania „oko w oko” z dzikiem czy lisem? Do kogo zgłosić napotkanie dzikiego, często rannego i wymagającego pomocy, zwierzęcia? M.in. na te pytania odpowiada miejska kampania „Dzikie w mieście”.

Statystyki Urzędu Miejskiego wskazują, że z roku na rok interwencji z udziałem dzikich zwierząt we Wrocławiu jest coraz więcej. Tylko w 2021 roku odnotowano 1175 zgłoszeń (z czego 257 dot. dzików), w 2020 r. było ich 991 – prawie o 40 proc. więcej, niż w 2019 roku. W I półroczu 2022 r. były już 823 zgłoszenia (330 dotyczyły dzików).

Pogotowie ds. dzikich zwierząt! Zadzwoń gdy dzikie stanowi zagrożenie lub jest ranne

Wydział Środowiska i Rolnictwa UMW zapewnia prowadzenie pogotowia interwencyjnego ds. dzikich zwierząt. Całodobowo infolinię obsługuje Centrum Zarządzania Kryzysowego: 71 770 22 22.

Zgłaszać należy sytuacje, w których zwierzę jest ranne i trzeba udzielić mu pomocy lub stanowi zagrożenie. Jeśli to zwykłe spotkanie z dzikim w mieście – dajmy mu odejść i nie wchodźmy sobie w drogę.

To infolinia stworzona przede wszystkim na potrzeby nagłych zdarzeń. Miasto jest pełne zagrożeń dla dzikich zwierząt. Zwierzę w mieście może ucierpieć - na przykład wpadając pod samochód. Zgłaszajmy takie sytuacje i nie bądźmy obojętni na los dzikich we Wrocławiu
Małgorzata Demianowicz, dyrektor Wydziału Środowiska i Rolnictwa UMW

Jeżeli na Gaju lub innym wrocławskim osiedlu spotkacie lisa czy innego dzikiego towarzysza, zdjęcia możecie wysłać na redakcja(at)araw.pl.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl