wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 22:30

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Po co szkolić psy? Żeby lepiej się z nimi porozumieć! (WYWIAD Z BEHAWIORYSTKĄ)
Justyna Jaroń Fot. Archiwum Justyny Jaroń
Justyna Jaroń

- My używamy słów, a dla psów najważniejsza jest mowa ciała. Odpowiednio dobrany trening pozwala pogodzić te różnice, sprzyja budowaniu relacji pomiędzy opiekunem i jego podopiecznym, a także wspiera mentalny i fizyczny rozwój naszego psa – mówi Justyna Jaroń, wrocławska behawiorystka. O zasadach szkolenia psów rozmawia z nią Maciej Sas.

Reklama

Po co w ogóle szkolić psa?

Powodów jest wiele. W dużym skrócie można powiedzieć, że głównie po to, by się z nim porozumieć. Zarówno w naszym, jak i zwierzęcym świecie komunikacja to podstawa – bez tej umiejętności ciężko o jakąkolwiek współpracę. Ludzki oraz psi sposób komunikacji bardzo się od siebie różnią – my używamy słów, dla psów najważniejsza jest mowa ciała.

Odpowiednio dobrany trening pozwala pogodzić te różnice, sprzyja budowaniu relacji pomiędzy opiekunem i jego podopiecznym, a także wspiera mentalny i fizyczny rozwój naszego psa. Należy pamiętać, że psiaki uczą się przez doświadczanie, a proces ten trwa cały czas, nieustannie. Właśnie dzięki odpowiednio prowadzonym treningom zapewniamy sobie wpływ na to, co przyswoi nasz zwierzak. Oczywiście on nie przestanie się uczyć, jeśli nie zapewnimy mu odpowiedniego szkolenia i pozostawimy samego sobie.

Z doświadczenia mogę powiedzieć jedynie, że bardzo często to, co wtedy przyswoi pies nie do końca spotka się z naszymi oczekiwaniami...

Jakich elementów trzeba koniecznie nauczyć?

Na co dzień spotykam się z różnymi oczekiwaniami, a czasem też z ich całkowitym brakiem. Są klienci, którzy mają bardzo sprecyzowaną wizję, zazwyczaj wiąże się to z przyszłym przeznaczeniem zwierzaka takim, jak sport czy praca.

Drugą grupę stanowią ludzie, którzy chcą mieć ułożonego towarzysza i potrzebują kogoś, kto poprowadzi ich przez proces. Wbrew pozorom baza dla jednych i drugich jest taka sama: w każdym przypadku zależy nam na tym, by wychować odważnego, pewnego siebie psa, który potrafi odnaleźć się w każdej sytuacji i nie stwarza zagrożenia ani dla siebie, ani dla otoczenia. Na samym początku powinniśmy więc nauczyć go zostawania samemu, wyznaczyć granice i pokazać, że świat jest fajny tak samo, jak ludzie i inne psy.

Jeżeli zapewnimy solidne podstawy, każde kolejne zadanie, jak np. nauka poszczególnych komend, posłuszeństwo, tropienie czy trening agility będzie nie tylko dużo prostsze, ale również przyniesie nam wiele satysfakcji. Z drugiej strony, jeżeli nie uda nam się zbudować odpowiedniego fundamentu, nasze wspólne życie nie będzie należało do najłatwiejszych pomimo tego, że pies potrafi podać łapkę.

Co jest niezbędne do skutecznego szkolenia?

Człowiek, pies i odpowiednie narzędzia. Najważniejsze z nich, bez którego trening jest spisany na niepowodzenie, to motywacja. Oczywiście chodzi o wewnętrzną motywację naszego psa, nie naszą, choć ta również jest ważna.

Psiaki są oportunistami – zawsze będą robić to, co przyniesie im korzyść bądź zapewni uczucie ulgi. Co więc może motywować naszego psa? Ne pewno jedzenie, ale również popęd łowiecki, emocje, otoczenie, kontakt z przewodnikiem czy innymi psami plus wiele innych. Znajomość tego, co motywuje naszego psa jest bardzo ważna, bo dzięki niej możemy wzmacniać pożądane przez nas zachowania.

Kolejnym podstawowym narzędziem jest sygnał do nagrody taki jak kliker, gwizdek czy słowo pozwalające nagrodzić w odpowiednim czasie, na odległość, a także wtedy, gdy nie mamy przy sobie karmy. Mogłabym wymieniać dalej, ale to raczej temat na osobny artykuł...

Jak znaleźć odpowiedniego szkoleniowca?

W Polsce zawód ten nie jest regulowany prawnie, co w praktyce oznacza, że każdy może zająć się szkoleniem – bez względu na kwalifikacje. Dlatego właśnie warto jest sprawdzić czy dana osoba je posiada, jakie jest jej doświadczenie, czy opiera swoją pracę na podstawach naukowych oraz czy rozwija swoją wiedzę, biorąc czynny udział w warsztatach, seminariach i konferencjach.

Dobry trener pracuje z szacunkiem do zwierząt, ale i opiekuna. Cały czas tłumaczy proces, monitoruje postępy i wprowadza ewentualne korekty, bo mimo że podstawy są wspólne, to każdy pies jest inny. W praktyce najczęściej działa tzw. marketing szeptany – zadowoleni klienci to najlepsza wizytówka, a dzięki social mediom takim jak Facebook czy Instagram mamy możliwość obserwowania pracy wielu z nich.

Galeria zdjęć

Kiedy i po co korzystać z konsultacji behawioralnych?

Pracować z psem należy od początku – tak, by uniknąć potrzeby konsultacji typowo behawioralnych. Im wcześniej nauczymy się komunikacji oraz współpracy z naszym zwierzakiem, a także pokażemy mu obowiązujące zasady, tym większa jest szansa na uniknięcie problemów w przyszłości.

Jednak świat w rzeczywistości wcale nie jest taki kolorowy, nie wszyscy mają możliwość rozpoczęcia pracy już ze szczeniakiem. Poza tym szkolenie psów wcale nie jest łatwe, więc jeśli tylko mamy jakiekolwiek wątpliwości bądź napotykamy problemy, wychowując naszego psa, warto się skonsultować ze specjalistą.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl