wroclaw.pl Zielony Wrocław - środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 26°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Plan Zrównoważonej Mobilności dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Wrocławia (SUMP)

Bartosz Moch,
zdjęcie ilustracyjne Fot. Redakcja www.wroclaw.pl
zdjęcie ilustracyjne

Po wielu miesiącach konsultacji 38 gmin, w tym Wrocław, przyjęło plan mobilności. Plan Zrównoważonej Mobilności dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Wrocławia to jeden z pierwszych w Polsce tego typu dokumentów, który kompleksowo ujmuje nowoczesne i ekologiczne rozwiązania komunikacyjne dla kilkudziesięciu gmin łącznie.

Reklama

Uchwała została przegłosowana podczas specjalnego spotkania Rady Porozumienia SUMP (Planu Zrównoważonej Mobilności – przyp. red.) w Sali Sesyjnej Rady Miejskiej Wrocławia.

To nasze wspólne dzieło, o którym zaczęliśmy rozmawiać w listopadzie 2019 r. Długoterminową strategię mobilności wypracowywaliśmy we współpracy z mieszkańcami, ekspertami, przedstawicielami gmin. Za nami dziesiątki spotkań oraz trzy etapy konsultacji
Renata Granowska, wiceprezydent Wrocławia

W pracach nad powstawaniem dokumentu zbadano m.in. preferencje, potrzeby i zachowania komunikacyjne mieszkańców.

Plan Zrównoważonej Mobilności dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Wrocławia (BIP)

Transport szynowy, autobusowy i rowerowy

Plan ma dwie części – operacyjną, której realizacja jest przewidziana do 2030 r. i strategiczną – do 2035 r. Głównym założeniem jest oparcie komunikacji na transporcie szynowym z węzłami przesiadkowymi, którego uzupełnieniem ma być transport autobusowy. Wzrosnąć ma znaczenie pieszych i rowerzystów. Wreszcie poprawie ma ulec dostęp do transportu dla wszystkich mieszkańców regionu.

W ramach współpracy międzygminnej udało się nam porozumieć i stworzyć opracowanie  w zakresie planowanych  spójnych rozwiązań transportowych, zwiększające konkurencyjność transportu nie samochodowego, zmniejszające uciążliwości dla ludzi i środowiska wraz z poprawą bezpieczeństwa i jakości infrastruktury oraz promujące rozwój nowych form i usług z zakresu mobilności
Magdalena Wdowiak-Urbańczyk, dyrektor Biura Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych WrOF

Teraz dokument będzie przedłożony pod obrady rad wszystkich 38 gmin (w tym 37 z województwa dolnośląskiego i jednej z województwa opolskiego). Następnie, w trzecim kwartale 2022 r. rozpocznie się etap wdrażania planu.

Czytaj także: Aglomeracja wrocławska potrzebuje planu zrównoważonej mobilności

O Planie Zrównoważonej Mobilność dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Wrocławia

SUMP, czyli Plan Zrównoważonej Mobilności to długoterminowa strategia, która ma zapewnić zbilansowany rozwój wszystkich środków transportu.

Obejmuje wszystkie formy przemieszczania ludzi i towarów oraz powiązania między transportem i zagospodarowaniem przestrzennym, uwzględnia kwestia infrastrukturalne, środowiskowe, organizacyjne i operacyjne.

Cel opracowania:

Efektem ma być zwiększony udział proekologicznych środków transportu, w tym transport publiczny, rower, komunikacja piesza i transport elektryczny, zmniejszone oddziaływanie na środowisko oraz poprawa jakości życia mieszkańców.

Opracowanie dokumentu wynika z zawartego 21 października 2020 r. Porozumienia międzygminnego w sprawie powierzenia Gminie Wrocław zadania publicznego i ustalenia zasad współpracy w zakresie opracowania dokumentu pn. „Plan Zrównoważonej Mobilności dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Wrocławia”.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Zobacz więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl