Kapituła XVIII edycji konkursu Towarzystwa Urbanistów Polskich na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Polsce przyznała II nagrodę w kategorii rewitalizowanej miejskiej przestrzeni publicznej placowi Nowy Targ we Wrocławiu. Lepiej ocenili łódzki plac Wolności.
W uzasadnieniu wyróżnienia dla placu wrocławskiego czytamy, że kapituła doceniła przekształcenia przestrzenne stanowiące odpowiedź na współczesne wyzwania środowiskowe.
Głównym celem realizacji było zazielenienie placu poprzez wprowadzenie gęstych stref zieleni w taki sposób, który pozwolił na odczuwanie przestrzeni jako parku-ogrodu. Posadzona roślinność spełnia nie tylko funkcje klimatyczne, użytkowe i wizualne, ale pozwala również użytkownikom terenu przebywać wśród różnych form zieleni niskiej, średniej i wysokiej. Mała architektura ustawiona na placu w różnych konfiguracjach umożliwia różne interakcje społeczne - od siedzenia samotnie po przebywanie we wspólnych grupach. Nowa organizacja placu zachowała najważniejsze ciągi komunikacyjne - przy czterech krawędziach placu oraz diagonalne, przebiegające przez jego środek, podtrzymując wcześniej istniejącą funkcję komunikacyjną.Towarzystwo Urbanistów Polskich
W dalszej części argumentacji czytamy, że kapituła doceniła także lokalizację nowej oazy zieleni, która powstała na stropodachu miejskiego parkingu.
Po realizacji przedsięwzięcia plac w dalszym ciągu pozostał przestrzenią z możliwością organizacji mniejszych imprez plenerowych o kameralnym charakterze oraz miejscem spotkań i spędzania wolnego czasu przez mieszkańców i odwiedzających Wrocław.Towarzystwo Urbanistów Polskich
Przypominamy, że projekt (RRA Roman Rutkowski Architekci) oraz realizacja (na zlecenie i pod nadzorem Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu) zazielenienia Nowego Targu jest nominowany do nagrody w międzynarodowym konkursie Green Cities Europe 2024, o czym informowaliśmy tutaj.
172 drzewa i inne rośliny na pl. Nowy Targ
Prace na Nowym Targu rozpoczęły się na przełomie września i października 2023 roku. W sumie na placu pojawiło się 63 tysiące roślin:
- 172 drzewa,
- 193 paprocie,
- 13 000 traw,
- 23 000 roślin cebulowych,
- 27 000 bylin
- i pnącza.
Metamorfoza Nowego Targu to nie tylko rośliny. Inwestycja uwzględniała również: oświetlenie, budowę przyłącza wodociągowego, systemu automatycznego nawadniania, remont istniejących i dodanie nowych elementów małej architektury.
Zazielenienie placu wiązało się z przebudową jego konstrukcji – z uwzględnieniem istniejącego parkingu podziemnego. Niezbędna była częściowa rozbiórka istniejącej nawierzchni z kostki i płyt, a potem wykonanie nowych warstw technologicznych opartych na systemie zielonego dachu. Został on wypełniony substratem glebowym (specjalny rodzaj podłoża zamiast ziemi).
Ponadto zmodernizowano oświetlenie, a przy okazji prac elektrycznych utworzone zostały punkty zasilania pod barobusy. Przebudowa objęła 60 procent placu.