Pelikany różowe spędziły zimę w Słoniarni, bo nad stawem było dla nich zbyt chłodno. Teraz znów mogą się cieszyć wodą.
Podróżowały meleksem
Pelikany to wielkie ptaki (ważą do 12 kg), a wrocławskie stado nie jest małe. Przewieziono je więc nad staw meleksem. Podróż może nie była zbyt komfortowa (pracownicy zoo musieli na wszelki wypadek trzymać je za potężne dzioby), ale trwała bardzo krótko.
Po dotarciu do celu ptaki od razu wiedziały, co należy robić: pognały do wody, aż się za nimi kurzyło! Zresztą zobaczcie to sami na filmie przygotowanym przez wrocławskie zoo.
Dziadek Bolek też już pływa
Wśród pelikanów jest 55-letni Dziadek Bolek, o którym pisaliśmy w tekście na temat seniorów we wrocławskim zoo. Średnia wieku dla ptaków tego gatunku to 30 lat, a więc Bolek żyje już niemal dwa razy dłużej.
– Zupełnie po nim nie widać wieku i nawet jeśli się go dobrze nie zna, trudno go wypatrzeć wśród pozostałych pelikanów, bo niczym się od nich nie różni. Choć są od niego dużo młodsze - mówił nam przy okazji rozmowy o seniorach Robert Strasenburg, kierownik Wydziału Ptaków.
Skrzydła jak panele słoneczne, dziób jak torba na zakupy
Pelikany uwielbiają wygrzewać się na słońcu i wietrzyć pióra. Rozkładają wtedy skrzydła na całą szerokość, zmieniając się w jeden wielki, upierzony panel słoneczny. Jest na co popatrzeć, bo ich rozpiętość to nawet 2,5 metra!
Gdy odwiedzicie je we wrocławskim zoo, koniecznie zwróćcie uwagę na ich słynny dziób: torba pod nim ma pojemność kilkunastu litrów!
W naturze pelikany różowe żyją w południowo-wschodniej Europie, wielu rejonach Azji i w Afryce Subsaharyjskiej. Bywają także w Polsce i są pod ścisłą ochroną. Kochają tereny podmokłe, delty rzek i jeziora z wyspami. Żyją w dużych stadach, wspólnie łowią ryby, a młodymi opiekują się oboje rodzice.
Różowe tylko podczas godów
Pelikany różowe wbrew nazwie nie są – a jedynie bywają – różowe. Ich białe pióra różowieją tylko w okresie godowym. Zresztą nie tylko to się wówczas zmienia: w okresie intensywnego randkowania na głowie wyrasta im irokez, a na piersi i wokół oczu pojawiają się żółte plamy.