wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 08:25

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Park Krzycki gotowy! Udało się zachować zieloną enklawę. Przyjdź na piknik otwarcia!

Dolina Olszówki Krzyckiej wypiękniała. Pojawiły się zbiorniki wodne, mostki, ławki i ścieżki spacerowe. Nowy park na Krzykach w rejonie ul. Racławickiej i Skarbowców to efekt wsłuchania się w głosy mieszkańców, którzy zabiegali o zachowanie naturalnego charakteru tego malowniczego miejsca. W niedzielę 24 marca przyjdźcie z rodzinami na piknik z okazji otwarcia.

Reklama

Miał powstać betonowy kolektor, na szczęście mamy mokradła, między którymi można spacerować, a system odwodnieniowy doskonale działa.

- Cieszymy się, że na naszym osiedlu powstało miejsce, które pełni ważną funkcję przyrodniczą, jaką jest retencjonowanie wody. Ważne, że przy projektowaniu wzięto pod uwagę głos strony społecznej i Olszówka Krzycka płynie w swoim naturalnym korycie, co w pierwotnych zamierzeniach nie było takie oczywiste.
Małgorzata Piszczek, przyrodniczka i aktywistka ws. doliny Olszówki, obecnie radna osiedlowa.

Mieszkańcy walczyli o zieloną enklawę

Według założeń sprzed kilkunastu lat, w miejscu, gdzie w planie miejscowym znajdowała się droga, w jej osi zaplanowano sporych rozmiarów, bo o średnicy 1,2 ÷ 1,4 m, kolektor deszczowy, który miał zbierać wody opadowe z całego osiedla i odprowadzać do rzeki Ślęzy. Plany przez lata nie budziły kontrowersji, ponieważ osiedle Krzyki bywało podtapiane, a tereny przeznaczone na inwestycję były znacznie oddalone od zabudowań i ludzie najzwyczajniej nie interesowali się nimi.

Jednak uroki tego miejsca zauważyli mieszkańcy z nowych bloków, które zbudowano w bezpośrednim sąsiedztwie. W czasie oczekiwania na realizację odwodnienia rosło osiedle, ale także drzewa w dolinie Olszówki Krzyckiej, w korycie której miał powstać nowy kolektor. Drzewa były wprawdzie coraz większe, ale terenów zieleni ubywało pod zabudowę mieszkalną, więc mieszkańcy zaczęli domagać się pozostawienie naturalnej enklawy.

Zmiana planów i nowy projekt parku Krzyckiego

Ostatecznie została podjęta decyzja o wstrzymaniu dotychczasowych planów. MPWiK Wrocław przeprojektowało swoją inwestycję tak, by utrzymać założony cel projektu, czyli odprowadzenie wód z osiedla, ale poprzez zretencjonowanie ich w zbiornikach zlokalizowanych na terenie nieistniejącego jeszcze, ale zaplanowanego w Miejskim Planie Zagospodarowania Przestrzennego parku.

- Nowa koncepcja zagospodarowania wód opadowych w rejonie ul. Racławickiej i Skarbowców jest efektem wsłuchania się w głosy mieszkańców. Przygotowaliśmy projekt, dzięki któremu udało się zachować naturalny charakter tego miejsca, a jednocześnie rozwiązaliśmy problem podtopień w tym rejonie. Teraz tę zieloną, rekreacyjną przestrzeń oddajemy mieszkańcom, by mogli z niej korzystać.
Witold Ziomek, prezes MPWiK we Wrocławiu.

Istniejący rów, Olszówkę, wyczyszczono i poddano renowacji. Wykonane zostały zastawki, dzięki którym możliwe jest spowolnienie przepływu i zatrzymanie części wód opadowych. To z kolei wpływa na poprawę warunków siedliskowych, szczególnie w okresie suszy. Mamy też przepusty nad rowem, które pozwalają połączyć ze sobą przyległe tereny zieleni, jak i osiedla mieszkaniowe z samym parkiem.

Mostki, 3 zbiorniki retencyjne i hibernakulum dla płazów

Deszczówka w pierwszej kolejności trafi do rowu, dalej do trzech zbiorników retencyjnych. Dopiero, kiedy te wypełnią się, woda opadowa zostanie skierowana do rzeki Ślęzy.

Powstałe rozlewiska mają jednak większe znaczenie niż jedynie retencja wód. Ich brzegi są naturalne i nieregularne. Ten niezwykle krajobrazowy efekt uzyskano w wyniku bardzo szczegółowej analizy zieleni, inwentaryzacji dendrologicznej, dzięki której zaplanowano meandry rowów łączących poszczególne zagłębienia, w taki sposób, by nie wycinać drzew.

Spośród pierwotnie wskazanych w koncepcji gospodarowania wód do wycinki ponad 70 drzew, ostatecznie wycięto 8 – suchych i chorych.

- Połączenia ścieżek pomiędzy brzegami rowu wykonano w formie przepustów naturalnie wykończonych kamieniem łupanym, jak i przez budowę mostków drewniano-wiklinowych. Na mostki wchodzi się przez wiklinowe bramki. Brzegi zbiorników obsadzone są roślinnością charakterystyczną dla terenów wód i podmokłych. Mamy nawet hibernakulum dla płazów. Na terenie posadzono kilkanaście drzew.
Monika Pec-Święcicka, architektka krajobrazu miejskiego w Zarządzie Zieleni Miejskiej.

I dodaje, że zaplanowana zieleń ma wiele funkcji – retencyjną, fitoremediacyjną (biologiczna metoda oczyszczania i detoksykacji środowiska), ale przyczynia się też do wzbogacenia bioróżnorodności.

Mieszkańcy już korzystają z parku

Co o nowym parku na Krzykach sądzą mieszkańcy? - Mnie się podoba, często spacerujemy tu z psem. Przydałoby się jednak więcej koszy na śmieci – mówi Grzegorz Ostach, który mieszka w okolicy. – Cieszę się, że zamiast kolejnych bloków powstał zielony park.

- Park to kolejne miejsce na rodzinny spacer, odpoczynek i rekreację na Krzykach. Mieszkańcy doceniają naturalny charakter tej przestrzeni i już teraz chętnie spędzają tu czas.
Mateusz Nowakowski, Przewodniczący Zarządu Osiedla Krzyki-Partynice.

Marek Szempliński, rzecznik ZZM dodaje, że urządzenie parku nie jest jeszcze zakończone, tzn. zrealizowany został projekt, ale inwestycje w zieleni mają to do siebie, że zasadzie można zawsze do nich coś dokładać. 

- To zależy głównie od dwóch czynników - budżetu i oczekiwań użytkowników - mówi. - W tym miejscu z pewnością czekają nas kolejne nasadzenia, plany przewidują także plac zabaw i jeszcze więcej elementów małej architektury. Oczywiście możliwości jest znacznie więcej, ale przesądzą głosy mieszkańców - dodaje.

Koszt całej inwestycji to 7 mln zł. 

Oficjalne otwarcie parku Krzyckiego i piknik 24 marca

W niedzielę 24 marca o godz. 10.00 zaplanowano oficjalne otwarcie parku Krzyckiego. Będzie piknik z udziałem mieszkańców i okazja, by spędzić miło czas w gronie rodziny i mieszkańców.

W programie m.in.

  • gra terenowa,
  • koło fortuny z nagrodami,
  • warsztaty ekologiczne,
  • gry XXL dla najmłodszych,
  • spacer zorganizowany z Radą Osiedla.

Wstęp oczywiście wolny. LINK DO WYDARZENIA NA FACEBOOKU - OTWARCIE PARKU KRZYCKIEGO - PIKNIK 

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl