Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Ostrzeżenie hydrologiczne: wezbranie z przekroczeniem stanów alarmowych
- stopień: 3
- prawdopodobieństwo: 95%
- Przebieg: W związku z opadami deszczu o natężeniu intensywnym prognozowane są stopniowe wzrosty stanów wody w zlewniach dopływów Odry do strefy stanów wysokich i znaczne przekroczenie stanów alarmowych oraz lokalnie ostrzegawczych. Zależnie od przebiegu sytuacji meteorologicznej największe wzrosty stanów wody mogą wystąpić w dniach 13/14.09 oraz 15.09 i obejmą zlewnie Osobłogi, Nysy Kłodzkiej, górnego Bobru i Kwisy, oraz Oławy, Ślęzy, Bystrzycy i Kaczawy. W Korzeńsku na Orli oraz w Odolanowie na Baryczy stany wody będą rosły powyżej stanu ostrzegawczego, a następnie powyżej stanu alarmowego.
- Uwagi: Zmiana dotyczy przebiegu oraz zwiększenia obszaru objętego ostrzeżeniem.
- Ważne od: 2024-09-12 14:00, do 2024-09-16 11:00
Na razie niski stan wody w Odrze
Stany wody w dorzeczu Odry (dane z czwartku 12 września) układają się w strefie wody niskiej i średniej, lokalnie wysokiej. Stan średni obserwowano na Ślęzie, Bystrzycy, Widawie i Gwdzie oraz lokalnie na Odrze, Strzegomce, Kaczawie, Baryczy, Bobrze, Kwisie, Nysie Łużyckiej, Prośnie i Noteci. Stan wysoki zanotowano lokalnie na Baryczy, Bobrze i Noteci.
W związku z opadami deszczu o natężeniu intensywnym prognozowane są stopniowe wzrosty stanów wody w zlewniach dopływów Odry do strefy stanów wysokich i znaczne przekroczenie stanów alarmowych oraz lokalnie ostrzegawczych. Zależnie od przebiegu sytuacji meteorologicznej największe wzrosty stanów wody mogą wystąpić w dniach 13/14.09 oraz 15.09 i obejmą zlewnie Osobłogi, Nysy Kłodzkiej, górnego Bobru i Kwisy, oraz Oławy, Ślęzy, Bystrzycy i Kaczawy.
W przypadku utrzymania się niekorzystnych prognoz, Centrum Operacyjne Ochrony Przeciwpowodziowej w Wodach Polskich będzie pełnić całodobowe dyżury i na bieżąco informować o sytuacji hydrologiczno-meteorologicznej na czas zagrożenia powodziowego.
Telefon całodobowy Centrum Operacyjnego Ochrony Przeciwpowodziowej RZGW we Wrocławiu: 71 328 05 87.
Uruchomiony został także całodobowy telefoniczny numer dyżurny Wód Polskich 22 470 10 01, mający na celu zapewnienie całodobowego monitoringu zagrożeń, wymiany informacji o wystąpieniu zagrożeń oraz zaistnieniu sytuacji kryzysowych.
Źródło: IMGW, Wody Polskie