Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Przewidywane opady to absolutny rekord w historii Wrocławia. W czasie sierpniowych, nawalnych opadów, spadło 77 litrów przez 18 godzin. W sobotę może spaść dwa razy więcej. Prezydent Jacek Sutryk powołał sztab kryzysowy - wszystkie służby są w stanie najwyższej gotowości.
- Przed miesiącem, 2 sierpnia, spadło w ciągu 18 godzin 77 litrów na metr kwadratowy. Teraz przez trzy dni, zgodnie z prognozami, spaść może do 300 litrów na metr kwadratowy, a lokalnie nawet 380 litrów – ostrzega Bartłomiej Bajak, dyrektor Centrum Zarządzania Kryzysowego.
Odwołane zostały wszystkie miejskie wydarzenia
Zapowiadane przez IMGW trzydniowe, nawalne opady to ogromne wyzwanie dla miasta i jego mieszkańców.
- We Wrocławiu odwołane zostały wszystkie miejskie imprezy. Jesteśmy w kontakcie z organizatorami innych wydarzeń - mówi Radosław Michalski, dyrektor Departamentu Marki Miasta.
Jak do nawałnicy przygotowują się służby?
MPWiK Wrocław
- Opróżnia wszystkie zbiorniki retencyjne i kolektory burzowe w mieście. W tym zbiorniki retencyjne przy ul. Długiej, które mogą przyjąć maksymalnie 60 tys. m3 wody.
- Kompletuje dodatkowe ekipy pogotowia wodociągowego.
- Sprawdza sprawność całego sprzętu, który mógłby pomóc w walce z podtopieniami i minimalizować ich skutki.
- Trwają przeglądy zasuw, klap i przepustów na sieci kanalizacyjnej.
- Sprawdza drożność sieci kanalizacyjnej i prowadzi hydrodynamiczne czyszczenie sieci, analizowane są miejsca we Wrocławiu, najbardziej narażone na podtopienia.
Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta
Prowadzi kontrole wpustów do kanalizacji deszczowej.
W ostatnich dniach oczyścił ponad tysiąc wpustów.
Dyspozytorzy ZDiUM-u są dostępni przez całą dobę i przyjmują zgłoszenia pod numerem telefonu 19-501 lub e-mailem: zgłoszenia[at]zdium.wroc.pl.
MPK Wrocław
- Zespół Nadzoru Ruchu jest w pełnej gotowości do działania, by na bieżąco korygować obsługę linii.
- Gdy motorniczowie i kierowcy będą zgłaszać problemy, nastąpią zmiany w kursach (np. puszczanie tramwajów objazdami, wyłączanie z użytku odcinków ulic i torowisk).
- Zwiększona została obsada Nadzoru Ruchu, która pracuje 24 godziny na dobę.
- Nie mamy wolnych kierowców, którzy tylko czekają na zadania. Jak wiadomo cały czas prowadzimy akcję rekrutacyjną. Dlatego w takie dni jak te, które nas czekają, gdy trzeba szybko reagować, najważniejsza jest informacja. Wtedy odpowiednio szybko możemy zmienić trasy autobusów czy tramwajów, albo wprowadzić komunikację autobusową zamiast tramwajowej. Jeśli jest taka konieczność przekierowujemy część pojazdów z linii regularnych, by przewozić pasażerów tam, gdzie zalane jest torowisko i nie może przejechać tramwaj – opisuje Przemysław Nowicki, wiceprezes MPK Wrocław.
TBS Wrocław
Osiedle Leśnica IX:
- Pracownicy TBS Wrocław będą dyżurowali na osiedlu od piątku do niedzieli zwracając szczególną uwagę na to, czy deszczówka nie spływa na osiedle z sąsiednich terenów.
- Na bieżąco będzie monitorowany stan napełnienia podziemnego zbiornika retencyjnego.
- MPWiK Wrocław w razie potrzeby udostępni super pompę o mocy 100 l/s, która na bieżąco będzie odpompowywać wodę, jeśli pojemność zbiornika retencyjnego zacznie się wyczerpywać.
Osiedle TBS Wrocław na Stabłowicach:
- W ostatnich tygodniach wykonano czyszczenie kanalizacji deszczowej.
Zapisz sobie te telefony
Całodobowy numer Centrum Zarządzania Kryzysowego we Wrocławiu: 71 770 22 22.
Dyspozytorzy ZDiUM dostępni przez całą dobę i przyjmują zgłoszenia pod numerem telefonu 19 501 lub e-mailem: zgłoszenia[at]zdium.wroc.pl.
Jednostki Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej sprawdzają sprawność sprzętu (pompy do pompowania wody oraz agregatów prądotwórczych), sprawdzono dostępność ratowników na cały weekend. Telefon alarmowy to 112.