wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:00

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Usuwanie opadłych liści szkodzi. Zamiast grabić, usiądź i rozkoszuj się ich kolorami
Gałęzie, na których wiszą żółte liście, w tle park z liśćmi na trawie (zdjęcie główne), prof. Przemysław Bąbelewski z Wydziału Przyrodniczo-Technologicznego Uniwersytetu Przyrodniczego (zdjęcie w kółku) Tomasz Hołod (zdjęcie główne); Uniwersytet Przyrodniczy (zdjęcie w kółku)
Gałęzie, na których wiszą żółte liście, w tle park z liśćmi na trawie (zdjęcie główne), prof. Przemysław Bąbelewski z Wydziału Przyrodniczo-Technologicznego Uniwersytetu Przyrodniczego (zdjęcie w kółku)

Dokładne wygrabianie liści sprawia, że nasz ogród zamienia się w biologiczną pustynię – ostrzega profesor Przemysław Bąbelewski z Uniwersytetu Przyrodniczego. Giną zwierzęta, marnieją rośliny. Przeczytaj dlaczego.

Reklama

– Opadłe liście przyczyniają się do powstawania próchnicy, która gromadzi się w glebie i jest najcenniejszym i najbardziej naturalnym nawozem – mówi prof. Przemysław Bąbelewski z Wydziału Przyrodniczo-Technologicznego Uniwersytetu Przyrodniczego.

A próchnica to środowisko życia mikroorganizmów, schronienie dla mniejszych zwierząt oraz stołówka dla zimujących w Polsce ptaków: kosów, gawronów i dzięciołów.

Czy grabić liście przed domem? 

Jesienią w prywatnych posesjach liście warto wygrabiać jedynie z reprezentacyjnych trawników. I najlepiej ich nie wyrzucać do pojemnika na bioodpady, a rozrzucić pod krzewami, na rabatach lub pod drzewami.

– Dokładne wygrabianie liści niszczy bioróżnorodność i przynosi tylko szkody, również działkowcom i właścicielom ogródków – mówi prof. Przemysław Bąbelewski.

W przypadku miejskich parków i terenów zurbanizowanych liście powinny być usuwane tylko ze ścieżek i chodników, bo po deszczu, a tym bardziej deszczu ze śniegiem mogą być śliskie.

Zalety leżących w ogrodzie liści

Opadłe liście pełnią ważną rolę, wylicza profesor:

  • Są kluczowym elementem ściółki.
  • Tworzą środowisko życia dla wielu organizmów glebowych, choćby dżdżownic i chrząszczy.
  • Przyczyniają się do powstawania grzybów i bakterii glebowych, z których z czasem powstaje próchnica. A ta z kolei jest źródłem składników pokarmowych nie tylko roślin. W ściółce pożywienia szukają również zimujące u nas ptaki. Kosy, gawrony, a nawet dzięcioły przeszukują każdą niezgrabioną kupkę liści. To dla nich stołówka, bez której nie przetrwałyby zimy.
  • Chronią przed mrozem korzenie i nasiona.
  • Zapobiegają nadmiernemu parowaniu i przesuszeniu gleby.

– Pozostawione w ogrodzie lub na działce liście to gwarancja tego, że za rok zbiory będą obfitsze, a kwiaty i drzewa dorodniejsze – mówi profesor Bąbelewski.

Nie wolno też zapominać o jeżach. One również korzystają z opadłych liści, zwłaszcza tych w kupkach leżących pod drzewem lub ścianą. Dla jeży to idealne schronienie przed zimnem. 

Tych liści nie zostawiaj na trawniku

Choć rokroczne wygrabianie liści może zaszkodzić drzewom, ponieważ prowadzi do wyjałowienia gleby, to nie wszystkie liście warto zostawiać na zimę.

Wyjątkiem są liście kasztanowca białego, które należy dokładnie wygrabiać. Powodem są poczwarki inwazyjnego motyla szrotówki kasztanowcowiaczki, które zimują w opadłych liściach. Dlatego liście kasztanowca należy dokładnie wygrabiać i utylizować, wsypując je do dołu i zasypując ziemią.

Grabie versus dmuchawa 

Liści lepiej nie grabić. Jeśli jednak już trzeba, to lepiej zmiatać je miotłą lub grabić grabiami. Najgorszym rozwiązaniem jest dmuchawa, stosowanie jej parkach lub ogródkach przynosi więcej szkody niż pożytku.

Źródło: materiały prasowe

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl