wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 01:50

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Ochrona lasów we Wrocławiu – miasto apeluje do Lasów Państwowych

8 marca odbył się protest mieszkańców i aktywistów pod siedzibą Dyrekcji Regionalnej Lasów Państwowych we Wrocławiu w obronie cennych i starych drzewostanów we wrocławskich lasach. Miasto już przed protestem, bo 6 marca zwróciło się w tej sprawie z apelem do Nadleśnictwa Miękinia, zarządzającego lasami na zachodzie Wrocławia, proponując postulaty mające pozwolić lepiej chronić leśne tereny. Co proponują urzędnicy? Przeczytajcie!

Reklama

Jak podaje, na swoim profilu na Facebooku, Koalicja Wrocławska Ochrona Klimatu, w lesie Nowa Karczma na Praczach Odrzańskich, leśnicy wyznaczyli drzewa do wycinki, a pod topór mają pójść między innymi stare dęby, lipy, graby, a także drzewa dziuplaste. Lasy te są chronione prawem Natura 2000, a tereny zamieszkują rzadkie i cenne gatunki bezkręgowców.

– Nadleśnictwo Miękinia planuje też ciąć lasy w Ratyniu i cenne przyrodniczo obszary oraz przy grobli Prackiej (ujście Bystrzycy) tuż obok Pracz Odrzańskich. Wszystkie te lasy są ważnymi miejscami dla społeczności lokalnych, gdzie mieszkańcy spacerują, odpoczywają i regenerują zdrowie. Wycinanie takich lasów w dobie kryzysu klimatycznego i zaniku bioróżnorodności jest niedopuszczalne – informują aktywiści na Facebooku.

Wrocław chce chronić lasy i zgłasza postulaty ich ochrony

Miastu także zależy na ochronie tych terenów, pomimo że nie należą one do gminnego zasobu.

Lasy we Wrocławiu stanowią obszary bardzo ważne dla środowiska miasta, spełniając istotną rolę ekologiczną poprzez łagodzenie skutków ocieplania się klimatu, pochłanianie nadmiaru dwutlenku węgla i zanieczyszczeń z powietrza, pełnienie funkcji glebo- i wodochronnej. Są także miejscem wypoczynku i rekreacji bardzo lubianym przez wrocławian
Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UMW.

– Dlatego – mając na uwadze również głos mieszkańców, reprezentowanych przez organizacje przyrodnicze i klimatyczne, w sprawie planowanych na 2023 rok wycinek drzewostanów w lasach położonych we Wrocławiu w rejonie Pracz Odrzańskich i Ratynia, a także kwestię ochrony takich kompleksów przed dalszymi wycinkami – w imieniu prezydenta Jacka Sutryka postulujemy o uwzględnienie założeń ochronnych przy planowaniu gospodarki leśnej na terenie miasta – dodaje Szymczak-Pomianowska.

Postulaty miasta zakładają:

  • ochronę w drzewostanie starych, dziuplastych i martwych drzew;
  • przebudowę lasu zgodną z typem roślinności potencjalnej;
  • eliminowanie z drzewostanu gatunków inwazyjnych oraz gatunków obcych siedliskowo;
  • preferowanie naturalnych, spontanicznych odnowień gatunków lasotwórczych;
  • wydzielenie nieużytkowanych i niepielęgnowanych siedlisk celem zwiększenia bioróżnorodności;
  • łagodzenie presji gospodarki leśnej celem zapewnienia skutecznej ochrony biotopów dla gatunków podlegających ochronie (roślin naczyniowych, ptaków, bezkręgowców, porostów, mszaków).

– Liczymy na uwzględnienie proponowanych przez organizacje przyrodnicze i klimatyczne postulatów przy planowaniu zadań w lasach. Deklarujemy także gotowość do wzięcia udziału w konsultacjach dotyczących wyznaczania lasów społecznych – podsumowuje dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UMW.

Galeria zdjęć

Miasto prowadzi wiele działań mających chronić przyrodę oraz zielone tereny

Przypomnijmy, że Wrocław od lat prowadzi aktywną proekologiczną i zieloną politykę. W 2022 roku - po dwuletniej pracy przyrodników i opracowaniu przez nich koncepcji zagospodarowania terenu, z uwzględnieniem walorów przyrodniczych - miasto wystąpiło do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, by utworzyć na Polach Irygacyjnych rezerwat przyrody i chronić żyjące tam gatunki zwierząt oraz roślin. Ma tam powstać rezerwat na ponad 750 ha. Obecnie urzędnicy czekają na decyzję Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Dodatkowo Wrocław analizuje kolejne wyniki inwentaryzacji przyrodniczych 4 obszarów (starorzecze Łacha Farna we Wrocławiu, Las Pracki, Las Stabłowicki, Las Kuźnicki), których wykonanie zleciło naukowcom z Uniwersytetu Wrocławskiego w 2021 r. w lutym wyniki inwentaryzacji zostały zaprezentowane przedstawicielom Rady Osiedla i Zielonych Kuźnik, a w III kwartale 2023 roku planowane jest procedowanie uchwały Rady Miejskiej w sprawie powołania użytku ekologicznego na zinwentaryzowanym terenie.

Trwają również intensywne prace, by jeszcze w pierwszym półroczu 2023 r. zlecić analizę uwarunkowań przyrodniczo-urbanistyczno-kulturowych Doliny Ślęzy oraz:

  • zakwalifikować drzewa rosnące w obrębie Pól Irygacyjnych do objęcia ich ochroną pomnikową,
  • uzyskać zgodę na ustanowienie użytku ekologicznego na terenie Lasu Prackiego,
  • uzyskać zgodę właścicieli i zarządców gruntów pod planowany użytek ekologiczny na terenie Lasku Kuźnickiego, a także na ustanowienie pomników przyrody na tym terenie.

Lasek Oporowski użytkiem ekologicznym? Wrocław, aktywiści i radni „za”

Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej Wrocławia, w czwartek 16 marca radni - w pierwszym czytaniu - przegłosowali projekt uchwały w sprawie powołania użytku ekologicznego w Lasku Oporowskim. Teraz projekt musi zyskać pozytywną opinię Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, a następnie odbędzie się drugie czytanie i ostateczne głosowanie.

– To wspaniała wiadomość i sukces nas wszystkich - wrocławian, którzy wzięli udział w zbieraniu podpisów oraz naszych wspaniałych aktywistów i ekspertów, którzy poświęcili ogrom pracy, abyśmy mogli znaleźć się w tym miejscu. Dziękujemy za poparcie inicjatywy Panu Prezydentowi, urzędniczkom i urzędnikom Zielonego Departamentu i wszystkim radnym popierającym naszą inicjatywę – podkreśla na Facebooku Koalicja Wrocławska Ochrona Klimatu.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl