wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

21°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 19:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Możesz pomóc nosorożcom przy okazji ich święta. Odpowiedz na 10 pytań

Światowy Dzień Nosorożca już w piątek 22 września. Z tej okazji Manas, Maruška i ich córka Kiran z wrocławskiego zoo będą miały zieloną ucztę. Nosorożce są gatunkiem zagrożonym wyginięciem. Jeśli chcesz im pomóc, możesz rozwiązać quiz na temat tych zwierząt. 5 zł z każdego rozwiązanego testu online wesprze ochronę nosorożców w naturze. Dzięki temu w kilka minut możesz pomóc zrewitalizować 500 m kw. Parku Narodowego Manas w Indiach.

Reklama

Nosorożce indyjskie, zwane pancernymi, występują na terenie północnych Indii i są gatunkiem narażonym na wyginięcie. Nasz ogród wraz z Fundacją ZOO Wrocław – DODO od lat wspiera Park Narodowy Manas u podnóża Himalajów, gdzie żyją te piękne zwierzęta. To właśnie tam dzięki marce Paclan, która jest partnerem adopcyjnym wrocławskiego zoo, trafią pieniądze ze wspomnianych quizów. Co trzeba zrobić?

Wystarczy wejść na stronę Dzień Nosorożca - QUIZ w terminie od 20 do 24 września i odpowiedzieć na 10 pytań o nosorożcach. 5 zł z każdego rozwiązanego testu będzie przeznaczone na ochronę tego gatunku w naturze. Ta kwota pozwoli na zrewitalizowanie 500 m kw. parku – wyplewienie roślin inwazyjnych i posadzenie traw, które są ulubioną potrawą nosorożców w naturze.

Nosorożce z wrocławskiego zoo zoo Wrocław
Nosorożce z wrocławskiego zoo

Wrocławskie zoo wspiera nosorożce w naturze

Najwięcej nosorożców żyje w indyjskim Assamie. Co jest dla nich największym zagrożeniem? Niestety, działania człowieka, który wykorzystuje trawiaste tereny, na których żyją te zwierzęta, na uprawy rolnicze i zabudowę. Problemem jest też kłusownictwo. W najbardziej krytycznym momencie w naturze żyło zaledwie 100 osobników. Na szczęście, dzięki ścisłej ochronie, ich populacja odradza się i dziś szacowana jest na 3600 zwierząt.

- Ważne, żebyśmy pamiętali, że degradacja środowiska spowodowana działaniami człowieka i tym, że patrzymy bardzo egocentrycznie na swoje otoczenie, doprowadza do ginięcia gatunków. Takim przykładem jest nosorożec indyjski, którego populacja spadła kiedyś drastycznie. Rozwiązanie testu to stosunkowo niewielki wysiłek, a doprowadzi do tego że mają państwo realny wpływ na ochronę gatunkową nosorożców indyjskich.
Marta Zając-Ossowska, dyrektor generalna ZOO Wrocław

Przyjdź na Dzień Nosorożca do pawilonu Terai

Jeśli chcecie w inny sposób wesprzeć te piękne zwierzęta, odwiedźcie w Dniu Nosorożca wrocławskie zoo. - Szukajcie puszki Fundacji ZOO Wrocław – DODO w godzinach 12:00-14:00 przy wybiegu nosorożców (pomarańczowy pawilon Terai, niedaleko tygrysów). Natomiast około godziny 13:00 tego dnia opiekunowie planują poczęstunek dla swoich podopiecznych - zaprasza Weronika Skupin z zoo.

We wrocławskim ogrodzie mieszka rodzina nosorożców indyjskich - samiec Manas, samica Maruška i ich córka Kiran. Samiec waży ponad dwie tony, a z wybiegów całej trójki opiekunowie zbierają dziennie 5-6 taczek odchodów. Jeden dorosły nosorożec zjada około 25 kg siana, 5 kg słomy, 2-3 kg granulatu i kilka gałęzi dziennie, ale poza jedzeniem pije dużo wody. 

Nosorożec Albrechta Dürera Wikimedia Commons/domena publiczna
Nosorożec Albrechta Dürera

Z ciekawostek warto przypomnieć wydarzenie z roku 1513, kiedy to pierwszy nosorożec indyjski przypłynął do Europy jako prezent dla króla portugalskiego. Zwierzę wzbudziło prawdziwą sensację i zostało uwiecznione przez słynnego niemieckiego malarza Albrechta Dürera.

Z okazji Święta Nosorożca życzymy całej, wrocławskiej rodzince wszystkiego najlepszego.

Źródło: materiały prasowe

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama