wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Powietrze
  4. W Krakowie mniejszy smog. I od razu mniej chorób dróg oddechowych wśród dzieci
dymiące kominy w budynkach mieszkalnych, zdjęcie ilustracyjne www.wroclaw.pl
dymiące kominy w budynkach mieszkalnych, zdjęcie ilustracyjne

Spadek liczby przypadków astmy oskrzelowej i alergii wśród dzieci szkolnych stwierdzili naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego. – To efekt mniejszego smogu oraz działań profilaktycznych - twierdzą specjaliści.

Reklama

Badania wśród krakowskich uczniów przeprowadzono w latach 2008-2018. Zrealizował je zespół naukowców pod kierunkiem prof. Ewy Czarnobilskiej z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prof. Czarnobilska jest kierownikiem Centrum Alergologii Klinicznej i Środowiskowej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, specjalistką w zakresie alergologii i pediatrii.

W ramach miejskiego programu profilaktycznego w ciągu 10 lat przebadano 75 tys. dzieci z dwóch grup wiekowych: 6-8 lat i 16-17 lat. Podczas analizy wyników porównano dane z 2008 i z 2018 roku, dotyczące liczby przypadków alergicznego nieżytu nosa i astmy oskrzelowej.

Mniej alergików i astmatyków

W 2008 r. na alergiczny nieżyt nosa uskarżało się ok. 50 proc. uczniów. W Krakowie było ich więcej niż w innych rejonach kraju, gdzie ich odsetek w tym czasie wynosił ok. 40 proc. Jednak w 2018 r. tę dolegliwość stwierdzono u 35 proc. badanych krakowian.

Odnotowano także znaczny spadek częstości występowania astmy w tym samym okresie. W młodszej grupie z 22 proc. do 9 proc., a wśród nastolatków z 22 proc. do ok. 5 proc.

Dla tego samego okresu sprawdziliśmy odczyty średnich stężeń pyłów PM10 i PM2.5. Głównie ten drugi wpływa na rozwój chorób alergicznych, ponieważ wnika głęboko do dróg oddechowych. Zauważyliśmy, że wraz ze spadkiem występowania alergii dróg oddechowych spadał także średni roczny wskaźnik stężenia pyłu PM2.5
Prof. Ewa Czarnobilska w wywiadzie dla serwisu SmogLab.pl.

Zlikwidowano kilkadziesiąt tysięcy pieców, wprowadzono dopłaty do wymiany systemów ogrzewania na ekologiczne

Władze Krakowa od kilkunastu lat intensywnie walczą ze smogiem. W tym czasie zlikwidowano kilkadziesiąt tysięcy palenisk. Specjaliści z Akademii Górniczo-Hutniczej wykazali, że dzięki temu w latach 2012-2020 stężenie najbardziej szkodliwych pyłów PM10, PM2,5 oraz benzo(a)pirenu spadło o ponad 40 proc. O blisko połowę – ze 125 do 64 – zmniejszyła się liczba dni w roku, w których przekroczone zostały normy PM10.

W 2015 r. w województwie małopolskim ograniczono możliwość opalania domów węglem i drewnem, a od września 2019 r. w Krakowie obowiązuje całkowity zakaz korzystania z kopciuchów.

Do promocji wymiany systemów ogrzewania na proekologiczne wykorzystano system dopłat, w tym dotacje do kosztów instalacji nowych systemów, dopłaty do rachunków.

Z podobnych rozwiązań można korzystać także we Wrocławiu

Miasto dofinansowuje wymianę systemu ogrzewania, proponuje także dopłaty do rachunków.

W smogu nie biegamy

Prof. Ewa Czarnobilska mniejszy odsetek chorób dróg oddechowych tłumaczy także wpływem akcji profilaktycznych realizowanych w Krakowie.

Wskazuje na aktywność organizacji pozarządowych promujących prozdrowotne zachowania.

Prof. Ewa Czarnobilska: - Na wyniki badań wpłynęła m.in. większa świadomość wśród społeczeństwa. Ludzie wiedzą, że przy dużym zanieczyszczeniu nie powinni biegać. Nie inhalują się głęboko tym powietrzem.

Źródło: SmogLab.pl, klimat.rp.pl

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl