wroclaw.pl strona główna

PILNE Pożar na Przedmieściu Oławskim! 12 zastępów straży w akcji

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Wyjątkowy samolot lata nad Wrocławiem i skanuje miasto

Co "widzi" nowoczesny sprzęt na pokładzie samolotu, który w poniedziałek 21 lipca skanował Wrocław? 300 kilometrów kwadratowych powierzchni, a na niej drzewa, wodę i wyspy ciepła. Wypatrujcie go też na niebie w najbliższych dniach. Analiza skanów pozwoli na lepsze zarządzanie błękitno-zieloną infrastrukturą miasta.

Reklama

W poniedziałek 21 lipca nad Wrocławiem krążył wyjątkowy samolot. Wypatrujcie go też w najbliższych dniach – lata na wysokości 1,5 kilometra. Pilot skanuje teren specjalistycznym sprzętem. A do zeskanowania ma sporo, bo prawie 300 km kwadratowych powierzchni naszego miasta.

Ten projekt to LifeCOOLCITY

Oto kolejna odsłona projektu LifeCOOLCITY. Za jego sprawą powstają specjalistyczne mapy - m.in. drzew i roślinności, terenów przepuszczalnych i nieprzepuszczalnych (placów, parkingów i dróg) czy nasłonecznienia. Skany pozwalają na lepsze zarządzanie zielenią w mieście.

To narzędzie pozwoli nam nie tylko monitorować zmiany, ale też skutecznie przeciwdziałać negatywnym skutkom urbanizacji i zmian klimatu poprzez lokowanie zieleni tam, gdzie najlepiej zadziała w kontekście minimalizowana efektu miejskiej wyspy ciepła i podnoszenia komfortu życia mieszkańców.
Katarzyna Szymczak-Pomianowska - dyrektor Departamentu Strategii i Zrównoważonego Rozwoju UM

<p>Na mapach widać nawet pojedyncze drzewa i studzienki</p> MGGP Aero
Na mapach widać nawet pojedyncze drzewa i studzienki

— Zgromadzone informacje pozwolą skuteczniej zarządzać błękitno-zieloną infrastrukturą – taką jak zieleń, wody opadowe i tereny zielone – co jest niezbędne, by Wrocław mógł lepiej przystosować się do zmian klimatu — dodają pracownicy ZZM.

LifeCOOLCITY w liczbach

Do zeskanowania jest niemal 300 km kwadratowych powierzchni. Loty zajmują kilka dni. Specjalistyczny sprzęt pozwala na określenie lokalizacji nawet pojedynczych drzew czy studzienek.

<p>Dzieki mapom wiemy gdzie w mieście sa tzw. wyspy ciepła</p> MGGP Aero
Dzieki mapom wiemy gdzie w mieście sa tzw. wyspy ciepła

— Dla porównania: ręczne policzenie wszystkich drzew we Wrocławiu (jest ich ponad 2,5 miliona!) zajęłoby jednej osobie... 24 lata — podkreśla ZZM.

LifeCOOLCITY nad miastem - kiedy lata samolot?

Wcześniej skanowanie terenu z powietrza odbyło się w marcu. Teraz samolot krąży nad Wrocławiem w ramach pomiarów głównych. Kolejne mapy powstaną w sierpniu 2025, w okresie pełnej wegetacji roślin.

<p>Samolot krążył nad miastem 21 lipca. Wypatrujcie go też w sierpniu</p> MGGP Aero
Samolot krążył nad miastem 21 lipca. Wypatrujcie go też w sierpniu

Za skany i realizację projektu odpowiada firma MGGP Aero - lider projektu.

We Wrocławiu zostanie wdrożone innowacyjne narzędzie, które umożliwi szczegółową inwentaryzację i ocenę stanu zasobów miasta, a następnie umożliwi zdiagnozowanie obszarów, jakie wymagają najpilniejszych działań w celu poprawy warunków życia mieszkańców oraz zarekomenduje działania naprawcze stosując, jako lekarstwo, rozwiązanie oparte na roślinach i wodzie.
Łukasz Sławik, kierownik zarządzający projektem LifeCoolCity

Projekt „Wykorzystanie teledetekcji do zarządzania błękitno-zieloną infrastrukturą miast w procesie adaptacji do zmian klimatu” jest dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu LIFE oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

<p>Samolot ma do zeskanowania niemal 300 km kw. powierzchni</p> MGGP Aero
Samolot ma do zeskanowania niemal 300 km kw. powierzchni

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama