Jeże, w zależności od gatunku żyją średnio 4-7 lat. W Polsce występują dwa gatunki – wschodni i europejski. Podczas swojego święta większość jeży już śpi, zwinięta w kłębek w gniazdach, najczęściej zbudowanych w trawie lub w liściach. Dlatego szczególnie mocno powinniśmy uważać podczas grabienia liści, a tam gdzie nie jest to konieczne, po prostu nie grabić.
– Dlatego właśnie w parkach wyznaczyliśmy strefy, których nie grabimy i w których liście pozostaną do wiosny a np. jeże mogą się w nich schować. Przyroda, aby mogła cieszyć swoim pięknem, wymaga zachowania różnorodności biologicznej, więc wspieramy ją w każdy możliwy sposób – podkreśla Jacek Mól, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu.
Czytaj także: Jak miasto grabi liście? Mieszkają w nich jeże a niegrabione przynoszą wiele korzyści
EKOSTRAŻ ratuje i dba o jeże
O wrocławskie jeże, które mogły ucierpieć m.in. przez palenie liści, koszenie traw czy wypadki komunikacyjne, dba choćby Stowarzyszenie Ochrony Zwierząt EKOSTRAŻ.
O jeże we Wrocławiu dba m.in. Ekostraż, fot. Redakcja www.wroclaw.pl
– Obecnie w naszym azylu przy ul. Miłoszyckiej przebywa ok. 250 jeży. Sam koszt pożywienia dla nich to miesięcznie ok. 17 tys. złotych. Od początku działalności prowadzimy program humanitarnej ochrony jeży, choć trafia do nas wiele innych gatunków, w tym zwierzęta domowe, dzikie, wolno bytujące i egzotyczne – mówi Katarzyna Szakowska, rzeczniczka prasowa Ekostraży.
Jeże w azylu Ekostraży żyją podczas odkarmiania, leczenia czy rehabilitacji. Gdy poczują się lepiej, trafiają na wolność. Jeżeli spotkamy rannego jeża, możemy zgłosić się o pomoc do Ekostraży: tel. 605 782 214.
O jeże we Wrocławiu dba m.in. Ekostraż, fot. Redakcja www.wroclaw.pl
Czytaj także: Stowarzyszenie Ochrony Zwierząt EKOSTRAŻ wśród 30 Kreatywnych Wrocławia 2021