Wszystko zaczęło się 32 lata temu w Australii, a Polska dołączyła w 1994 r. Tegoroczne hasło polskiej edycji brzmi „Myślę, więc nie śmiecę”, a głównym koordynatorem jest fundacja Nasza Ziemia.
– Właściwie każdy Polak zapytany o sprzątanie świata, nie tylko wie o co chodzi, ale sam brał czynny udział w którejś z 27 minionych edycji akcji. Jako uczeń lub jako dorosły czy też rodzic. Dlaczego więc, pomimo upływu lat nadal sprzątamy? Odpowiedź jest prosta – bo nadal śmiecimy. I to w miejscach pięknych z natury, gdzie zwykle szukamy wytchnienia – mówi Beata Butwicka, prezes zarządu fundacji Nasza Ziemia
Aby wziąć udział w kampanii ogólnopolskiej i otrzymać certyfikat, należy zarejestrować swoją akcję na stronie.
Międzynarodowe Sprzątanie Świata 2021 - plakat
– Jako koordynatorzy polskiego Clean Up The World, co roku zbieramy wszystkie zgłoszone akcje terenowe w raport podsumowujący sprzątanie świata w Polsce. Zeszłoroczny zamknęliśmy wynikiem ponad 20 tysięcy worków odpadów, czyli około 140 ton zebranych śmieci. To tyle, ile w sumie ważą 3 samoloty Boeing 737-400 – dodaje Butwicka.
We Wrocławiu akcja będzie się toczyć m.in. na brzegu Odry, na Ołtaszynie oraz w parku Migdałowym na Klecinie.

Sprzątanie Świata nad brzegiem Odry
Akcje społeczne / Dla wszystkich ul. Pasterska, pod mostami Warszawskimi

Sprzątanie Świata na Ołtaszynie
W plenerze / Akcje społeczne / Dla wszystkich Centrum Aktywności Lokalnej Ołtaszyn

Sprzątanie Świata w parku Migdałowym
Spotkania / Akcje społeczne / Dla wszystkich plac zabaw w parku Migdałowym - między ul. Supińskiego, Cukrową i Migdałową.
Skorzystaj ze wsparcia Ekosystemu
Wrocławski Ekosystem chętnym do sprzątania świata przekaże sprzęt potrzebny do zbiórki (worki na różne rodzaje odpadów i rękawice), a po akcji odbierze odpady. Zgłoszenia należy nadsyłać na adres [email protected].
W treści wiadomości podaj:
- termin i miejsce sprzątania
- orientacyjną liczbę uczestników
- termin i miejsce odbioru odpadów (do miejsca odbioru musi prowadzić ogólnodostępna droga dojazdowa)
- dane i numer osoby do kontaktu (w przypadku placówki oświatowej nazwę, numer i adres)
Worki i rękawice będą do odbioru w ustalonym terminie w PSZOK-u przy ul. K. Michalczyka 9, który jest czynny od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-17.00 oraz w soboty w godz. 8.00-16.00.