Instalacja akustyczna „Megafony” istnieje w parku Wschodnim od 2016 roku, gdy Wrocław był Europejska Stolicą Kultury. To prezent od estońskiej Akademii Sztuki. Wymyśliła je jedna z tamtejszych studentek, Birgit Õigus, a oprócz niej w projekcie uczestniczyło 8 innych osób. Studenci pracowali pod kierunkiem prof. Hannesa Praksa.
Megafony stanowią świetną okazję do spotkania współczesnej architektury i dzikiej przyrody. Służą przede wszystkim do słuchania odgłosów natury, skupiają uwagę odbiorców na najdrobniejszych szczegółach dźwiękowych, ale też pełnią funkcję miejsca odpoczynku. To po części schronienie, trochę mebel, trochę instrument.opis instalacji na stronie Centrum Sztuki WRO
Trzeba było powstrzymać degradację
Z czasem deszcz zrobił swoje: drewniane elementy poczerniały i całość prezentowała się nieciekawie. Teraz, po renowacji przeprowadzonej przez Zarząd Zieleni Miejskiej, megafony wyglądają jak nowe.


Postępującą degradację trzeba było powstrzymać, dlatego niezbędny był remont - pierwsza poważna naprawa po 8 latach. Koszt 60 tys. zł. Przy okazji wprowadziliśmy kilka modyfikacji, które ułatwią ewentualne naprawy w przyszłości.Marek Szempliński z Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu
Gdzie można znaleźć megafony?
Megafony można znaleźć w jednym z najmłodszych wrocławskich parków – w parku Wschodnim przy ul. Krakowskiej.
Ten liczący 30 ha teren mocno ucierpiał w czasie powodzi w 1997 roku, ale udało się go odbudować, a jego wciąż nieco dziki wygląd bardzo przypadł do gustu wrocławianom, którzy chętnie tam spacerują, biegają i jeżdżą na rowerach.
Jest tu mnóstwo drzew typowych dla dolin rzecznych. To m.in. olsze czarne, dęby szypułkowe, topole białe, wierzby białe i jesiony. Rośnie tam także skrzydłorzech kaukaski i dąb błotny, a przed powodzią z 1997 był i korkowiec amurski.