wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

21°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 14:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Klimat i przyroda
  4. Malowanie muralu zakończyło festiwal C-Change. Za nami ponad 30 wydarzeń [WIDEO]

W niedzielę 23 maja wspólnym malowaniem muralu w Leśnicy zakończył się wyjątkowy zielony festiwal, podczas którego 13 wrocławskich instytucji kultury wraz z Urzędem Miejskim zorganizowały kilkadziesiąt wydarzeń dla mieszkańców.

Reklama

Festiwal C-Change był wydarzeniem finałowym projektu „C-Change - Kultura i sztuka w walce ze zmianami klimatu”.

Spacery i warsztaty dla ekologii

W ciągu miesiąca mieszkańcy Wrocławia mogli wziąć udział w ponad 30 warsztatach, spotkaniach, spacerach, wykładach, spektaklu i przeglądzie filmowym.

– Tematem przewodnim była szeroko pojęta ekologia, a nadrzędnym celem aktywne wdrażanie założeń dotyczących przeciwdziałaniu zmianie klimatu, a także aktywizacja mieszkańców do udziału w proekologicznych działaniach – opowiada Piotr Matunin z Urzędu Miejskiego Wrocławia.

W wydarzeniach kulturalnych, zarówno w tych realizowanych tradycyjnie jak i zdalnie uczestniczyło wielu wrocławian. Organizowane były w trudnym okresie pandemii, które zmuszały wszystkich do dużej elastyczności. Miejskie ośrodki kultury - Centrum Kultury Zamek, Centrum Kultury Agora, Ośrodek Działań Twórczych Światowid i Centrum Kultury Wrocław-Zachód - przy zachowaniu reżimu sanitarnego przeprowadziły serię warsztatów i spacerów.

Roślinny mural w Leśnicy

Festiwal zakończył się malowaniem roślinnego muralu na jednej z osiedlowych kamienic w Leśnicy przy ul. Średzkiej 2, który ma być nową wizytówką osiedla i przypominać, że ma ono wiele terenów zielonych.

Malowanie muralu w Leśnicy (kamienica przy ul. Średzkiej 2), fot. Tomasz Hołod / Redakcja Wroclaw.pl

– W pobliżu mamy park Leśnicki i Las Mokrzański, a sama nazwa „Leśnica” pochodzi od otaczających ją lasów – podkreśla Anna Lewińska z Centrum Kultury Zamek. – Mural ma otwierać wjazd do Leśnicy, jest dobrze widoczny dla kierowców samochodów, którzy stoją w korkach przy mostach Średzkich. Chcemy zachęcać, by porzucić samochody, przesiąść się do tramwaju i do pociągu.

Mural pod okiem artystki Zuzanny Tokarskiej kolorowali zarówno starsi, jak i dzieci, którym nie straszne były przelotne opady deszczu.

Sektor kultury w trosce o ekologię i środowisko

Projekt „C-Change – Kultura i sztuka w walce ze zmianami klimatu” to międzynarodowy projekt skupiony na podnoszeniu świadomości ekologicznej mieszkańców w zakresie zachodzących zmian klimatycznych oraz kształtowania zachowań prośrodowiskowych.

Zakładał on m.in. obniżenie emisji dwutlenku węgla oraz wykorzystanie sztuki i kultury w celu zaangażowania i inspirowania obywateli w działania na rzecz przeciwdziałania i adaptacji do zmian klimatu. Projekt był realizowany od 2018 r. we Wrocławiu a także w Manchesterze (Wielka Brytania), Gelsenkirchen (Niemcy), Mantui (Włochy), Szybeniku (Chorwacja) i Águedzie (Portugalia).

– Kultura i sztuka w walce ze zmianami klimatu to nie tylko hasło, to nie tylko wdrażanie dobrych praktyk. To przede wszystkim ludzie, którzy tworzyli ten projekt. Ich zaangażowanie, wizja, odpowiedzialność za miasto i środowiska to największa wartość projektu C-Change – opowiada Małgorzata Brykarz, dyrektor Wydziału Wody i Energii UMW.

Projekt był realizowany w ramach Programu Operacyjnego URBACT III i finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama