wroclaw.pl Zielony Wrocław - środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 27°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Krok X – zmień trawnik w łąkę kwietną

Redakcja www.wroclaw.pl,

W kolejnym artykule z cyklu „Małe kroki, wielkie zmiany” prezentujemy porady, w jaki sposób możemy zmienić zwykłe trawniki we Wrocławiu w piękne kwietne łąki.

Reklama

Wzdłuż większości wrocławskich ulic ciągną się trawniki. W założeniu mają być cieszącymi oko „zielonymi dywanami”, jednak praktycznie nie jest to możliwe w naszym klimacie – trawy potrzebują regularnych dostaw wody i stosunkowo niskich temperatur. Częste koszenie osłabia ich korzenie, więc dla utrzymania dobrej kondycji wymagają kosztownych zabiegów - nawożenia, wertykulacji i systematycznego podlewania. Bez nich wysychają, co łatwo można zaobserwować w mieście.

Zamiast gromadzić wodę, chłodzić otoczenie, dzięki jej stopniowemu parowaniu, wiązać zanieczyszczenia i produkować tlen, trawniki stają się podczas upałów gorącymi, pylącymi skrawkami wyjałowionej gleby (dodatkowo często skażonej w mieście). Bez wystarczającej ilości obszarów zielonych powietrze, rozgrzane nad betonem i asfaltem, tworzy kominy termiczne. Spychają one chmury poza obręb miasta, przez co opadów jest jeszcze mniej, a kolejne tereny zielone wysychają…

Kwitnące ogrody w mieście

Ograniczenie liczby koszeń do maksymalnie dwóch w sezonie pozwala utrzymać pożądaną bujną, zwartą, zieloną okrywę gleby. Nie wszystkim jednak taka murawa się podoba. Choć, jak powiada przysłowie, „piękno tkwi w oku patrzącego”, wiele osób nazywa spontaniczną roślinność „chwastami” i uważa jej obecność za objaw zaniedbania.

Jest na to prosta rada - można zmienić trawniki w kwietne łąki, dosiewając do nich nasiona, dosadzając sadzonki bylin lub po prostu dać działać czasowi. Po zmianie planu koszenia kwitnące (rzadziej, w odpowiednich terminach) byliny pojawiają się w murawie spontanicznie, stopniowo zwiększając liczebność i zagęszczenie. Tak niewiele trzeba, aby zmienić zwykłą ulicę w kwitnący ogród!

Takie rozwiązanie pomoże też alergikom uczulonym na pyłki traw. Wiatropylne, wytwarzające dużą ilość pyłku trawy zostaną w znacznej części zastąpione przez, zapylane przez owady, rośliny dwuliścienne. Dodatkowo wystąpi efekt chłodzący retencjonującej wodę murawy, a pyłki nie będą tak obładowane zanieczyszczeniami, które potęgują ich działanie na układ immunologiczny.

Łąki będą się znajdować w pasach rozdziału dróg i z założenia nie będą służyły do spacerów. Nie trzeba się więc bać prawdopodobieństwa spotkania z kleszczem ani nadepnięcia na pszczołę. W gęstej, wysokiej roślinności nie ma potrzeby sprzątania po psach za wyjątkiem miejsc bezpośrednio przylegających do chodnika. Ucieszy to na pewno osoby starsze, dla których pies jest jedynym towarzyszem, a które mają kłopot ze schylaniem się. Poza tym zaoszczędzi planecie znacznej ilości plastiku.

Jak przekształcić trawnik w łąkę

Czytaj więcej: Kampania "Małe kroki, wielkie zmiany"

Małgorzata Piszczek, Ewa Zachara

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Zobacz więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl