wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

25°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 11:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Karkonoski Park Narodowy świętuje dzisiaj 64. urodziny. Do jego powstania przyczynili się wrocławianie

W poniedziałek, 16 stycznia Karkonoski Park Narodowy obchodzi 64. rocznicę swojego powołania. Udało się tego dokonać w 1959 roku m.in. dzięki wsparciu uczonych z Uniwersytetu Wrocławskiego, w tym słynnego prof. Stanisława Tołpy. Pierwszy projekt parku, zaproponowany przez dyrekcję Lasów Państwowych Okręgu Wrocławskiego, pojawił się w 1956 r.

Reklama

KPN świętuje 64. urodziny

Po II wojnie światowej karkonoskie ziemie zostały przejęte przez administrację polską i zaczęto na nowo wyznaczać rezerwaty przyrody. Na pierwszy ogień poszła „Góra Chojnik”. Przy wyznaczaniu kolejnych rezerwatów pojawił się pomysł profesorów botaniki Uniwersytetu Poznańskiego: Adama Wodziczki i Zygmunta Czubińskiego, żeby KPN objął całe Karkonosze, czyli około 20 tysięcy hektarów górskich ekosystemów. Tę ideę poparło grono profesorów Uniwersytetu Wrocławskiego: Stefan Macka, Kazimierz Sembrat i Stanisław Tołpa, twórca słynnego preparatu torfowego.

„Ich starania przyczyniły się do powzięcia w 1948 r. przez Państwową Radę Ochrony Przyrody uchwały, aby utworzyć pierwszy w Sudetach park narodowy. Ostatecznie, z powodów gospodarczych, powołano park na obszarze czterokrotnie mniejszym od pierwotnie postulowanego”.
Karkonoski Park Narodowy na Facebooku

Karkonoski Park Narodowy sprzed lat. Na zdjęciu prof. Stanisław Tołpa z grupą naukowców na tle remontowanego schroniska Szrenica. Karkonoski Park Narodowy/Facebook/z kroniki KPN
Karkonoski Park Narodowy sprzed lat. Na zdjęciu prof. Stanisław Tołpa z grupą naukowców na tle remontowanego schroniska Szrenica.

Pierwszy projekt Karkonoskiego Parku Narodowego

„Pierwszy projekt parku zaproponowany przez Dyrekcję Lasów Państwowych Okręgu Wrocławskiego pojawił się w 1956 r. Zaledwie rok po tym wydarzeniu pod kierownictwem Tadeusza Kaempfa (późniejszego dyrektora parku) przedstawiono kolejne opracowanie obejmujące wcześniej nieuwzględnione tereny - północnego stoku Szrenicy wraz z wąwozem i wodospadem Kamieńczyka, wzgórza Chojnik i wodospadu Szklarki” – czytamy na internetowej stronie KPN-u. 

Ostatecznie Karkonoski Park Narodowy powołano w 1959 roku na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z 16 stycznia. Obszar KPN-u obejmował powierzchnię jedynie 5,5 tys. ha, a więc znacznie mniejszą niż pierwotnie zabiegano. W 1992 r. Karkonoski Park Narodowy wraz z czeskim Krkonošským národním parkiem stał się częścią przygranicznego Rezerwatu Biosfery UNESCO Karkonosze/Krkonoše o powierzchni ponad 60 tys. ha.

Zobacz film o karkonoskiej tundrze, która jest wyróżnikiem KPN-u:

źródło: Karkonoski Park Narodowy

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama