wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

1°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 07:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Karkonoski Park Narodowy świętuje dzisiaj 64. urodziny. Do jego powstania przyczynili się wrocławianie

W poniedziałek, 16 stycznia Karkonoski Park Narodowy obchodzi 64. rocznicę swojego powołania. Udało się tego dokonać w 1959 roku m.in. dzięki wsparciu uczonych z Uniwersytetu Wrocławskiego, w tym słynnego prof. Stanisława Tołpy. Pierwszy projekt parku, zaproponowany przez dyrekcję Lasów Państwowych Okręgu Wrocławskiego, pojawił się w 1956 r.

Reklama

KPN świętuje 64. urodziny

Po II wojnie światowej karkonoskie ziemie zostały przejęte przez administrację polską i zaczęto na nowo wyznaczać rezerwaty przyrody. Na pierwszy ogień poszła „Góra Chojnik”. Przy wyznaczaniu kolejnych rezerwatów pojawił się pomysł profesorów botaniki Uniwersytetu Poznańskiego: Adama Wodziczki i Zygmunta Czubińskiego, żeby KPN objął całe Karkonosze, czyli około 20 tysięcy hektarów górskich ekosystemów. Tę ideę poparło grono profesorów Uniwersytetu Wrocławskiego: Stefan Macka, Kazimierz Sembrat i Stanisław Tołpa, twórca słynnego preparatu torfowego.

„Ich starania przyczyniły się do powzięcia w 1948 r. przez Państwową Radę Ochrony Przyrody uchwały, aby utworzyć pierwszy w Sudetach park narodowy. Ostatecznie, z powodów gospodarczych, powołano park na obszarze czterokrotnie mniejszym od pierwotnie postulowanego”.
Karkonoski Park Narodowy na Facebooku

Pierwszy projekt Karkonoskiego Parku Narodowego

„Pierwszy projekt parku zaproponowany przez Dyrekcję Lasów Państwowych Okręgu Wrocławskiego pojawił się w 1956 r. Zaledwie rok po tym wydarzeniu pod kierownictwem Tadeusza Kaempfa (późniejszego dyrektora parku) przedstawiono kolejne opracowanie obejmujące wcześniej nieuwzględnione tereny - północnego stoku Szrenicy wraz z wąwozem i wodospadem Kamieńczyka, wzgórza Chojnik i wodospadu Szklarki” – czytamy na internetowej stronie KPN-u. 

Ostatecznie Karkonoski Park Narodowy powołano w 1959 roku na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z 16 stycznia. Obszar KPN-u obejmował powierzchnię jedynie 5,5 tys. ha, a więc znacznie mniejszą niż pierwotnie zabiegano. W 1992 r. Karkonoski Park Narodowy wraz z czeskim Krkonošským národním parkiem stał się częścią przygranicznego Rezerwatu Biosfery UNESCO Karkonosze/Krkonoše o powierzchni ponad 60 tys. ha.

Zobacz film o karkonoskiej tundrze, która jest wyróżnikiem KPN-u:

źródło: Karkonoski Park Narodowy

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl