wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

1°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 22:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Strażnicy kontrolują piece, a urzędnicy dają pieniądze

Wizyta strażnika miejskiego nie musi oznaczać mandatu - nawet, jeśli masz stary piec nie spełniający żadnych standardów. Od kary może cię uchronić chęć wymiany. Od poniedziałku (18 listopada) strażnikom podczas kontroli towarzyszą urzędnicy z Wydziału Środowiska Urzędu Miejskiego Wrocławia, którzy od razu informują, ile pieniędzy można otrzymać na wymianę, gdzie i jaki wniosek o dofinansowanie można złożyć.

Reklama

Już po pierwszych kontrolach do urzędu zaczęli przychodzić wrocławianie z wnioskami. To znaczy, że akcja przynosi pozytywne efekty. Urzędnicy wraz ze strażnikami miejskimi pojawili się już na Brochowie. Skupiać się będą na osiedlach, gdzie jest najwięcej domów jednorodzinnych, a na celowniku będą oczywiście te, w których wciąż są piece wymagające wymiany.  

Strażnikom miejskim towarzyszą urzędnicy, ponieważ nie zależy nam na karaniu, tylko na tym, aby nieekologiczne źródła ciepła znikały. Chcemy dojść przyczyny, dlaczego piec nie został jeszcze wymieniony. I pomóc w tym, aby do tego doszło.
Bartłomiej Świerczewski, zastępca dyrektora departamentu Strategii i Zrównoważonego Rozwoju UMW

Suma wszystkich dopłat może sięgnąć 49 tys. zł

Wrocław wydłużył swoje programy wsparcia, ale oprócz nich można też korzystać - za pośrednictwem urzędu - z rządowych form wsparcia. Co ważne, można je ze sobą łączyć! 

Aby całkowicie pozbyć się kopciuchów, miasto Wrocław wydłużyło programy wsparcia do 2028 roku. Przede wszystkim oferujemy dopłaty do wymiany źródeł ogrzewania w ramach programu Kawka plus. Pomagamy też łączyć miejskie dotacje z rządowymi.
Małgorzata Demianowicz, dyrektorka Wydziału Środowiska UMW

Program Kawka, jak wyjaśnia Małgorzata Demianowicz, można połączyć z programami Ciepłe Mieszkanie (dla właścicieli i najemców lokali w budynkach wielorodzinnych) oraz z Czystym Powietrzem, przeznaczonym dla właścicieli domów jednorodzinnych. Łączna suma dofinansowania może wynieść nawet 49 tys. zł!

Masz kopciucha? Nie masz szans - tysiące kontroli  

Od początku sezonu grzewczego strażnicy miejscy przeprowadzili aż 1127 kontroli pieców oraz 1758 kontroli kominów przy pomocy dronów.

Mandat grozi każdemu, kto używa pieca poniżej 3. kategorii albo bezklasowego. To nie oznacza, że każdy dostanie karę - uspokaja Piotr Szereda, naczelnik Wydziału Wykroczeń Straży Miejskiej Wrocławia.

Kontrola służy temu, aby doprowadzić do wymiany pieca. Wyznaczamy termin na wymianę, po którym oczywiście sprawdzamy, czy do niej doszło. W ostatnich kilku dniach co prawda wystawiliśmy mandaty, ale dotyczyły palenia odpadami, np. starymi ramami okiennymi.
Piotr Szereda, Straż Miejska Wrocławia

Jak dodaje Piotr Szereda, pocieszające jest to, że znacznie poprawiła się świadomość wrocławian. Strażnicy nie spotykają się już z negowaniem zasadności wymiany pieców, tylko zabiegają o wydłużenie terminów.

Doradcy pomogą ci uzyskać dofinansowanie na wymianę pieca oraz na termomodernizację z rządowych programów

Pomocne osoby dostępne są od poniedziałku do piątku w godzinach w godzinach 7.45-15.45 pod numerem telefonu 71-799-67-99.

Można napisać na adres: zmienpiec[at]um.wroc.pl.

Doradcy są również dostępni w Wydziale Środowiska UMW przy ul. Hubskiej 8-16.

Straż Miejska wyjaśnia, że ma prawo kontrolowania prywatnych posesji między godziną 6 a 22. Zgodnie z ustawą nie potrzebuje do tego nakazu. Strażnik może skontrolować zarówno piec, jak i materiał do spalania - czy nie jest to np. wspomniana stara stolarka okienna. Lokale przedsiębiorców strażnicy mogą kontrolować całą dobę.

Właściciel nieruchomości musi posiadać dokumentację techniczną, która potwierdza, jakiej kategorii jest piec. Sama deklaracja, że spełnia normy, nie wystarcza. W przypadku braku dokumentu musi go zdobyć, np. wystąpić do producenta o jej wydanie. 

Mamy o 14 tys. kopciuchów mniej!

Od 2019 roku z Wrocławia zniknęło już 14 tys. nieekologicznych pieców, a miasto wydało na ten cel 303 mln zł. W ostatnich latach miasto skupiało się na wymianie ogrzewania w kamienicach w 100 proc. gminnych - tam, gdzie jest właścicielem wszystkich mieszkań. Do końca roku zniknąć mają ostatnie kopciuchy. 

Teraz wysiłek skupiony jest na budynkach wspólnotowych (w których poza gminą są inni właściciele mieszkań). Prace w nich będą sukcesywnie prowadzone do 2027 roku. Jeszcze w tym roku zarządcy wytypowali pierwsze 500 lokali z piecami do wymiany. 

Szczegółowych informacji dotyczących terminów i dokładnych lokalizacji wymian pieców udzielają zarządcy komunalni: Zarząd Zasobu Komunalnego i spółka Wrocławskie Mieszkania.

Zgodnie z uchwałą antysmogową przyjętą przez Sejmik Województwa Dolnośląskiego w 2017 roku, od 1 lipca 2024 roku nie można użytkować tzw. „kopciuchów”, czyli pieców pozaklasowych, poniżej 3. klasy. Od tego dnia do 30 czerwca 2028 r. w użytku będą mogły być jedynie piece klasy 3, 4 oraz 5. Od 1 lipca 2028 roku obowiązywać będzie zakaz użytkowania jakichkolwiek pieców na paliwa stałe.

Najemca komunalny, który zdecyduje się na samodzielną wymianę ogrzewania dostanie wsparcie informacyjne oraz doradcze we wszystkich Biurach Obsługi Klienta Zarządu Zasobu Komunalnego oraz Wrocławskich Mieszkań.

Tam otrzyma także pomoc przy wypełnianiu niezbędnych dokumentów oraz podejmowaniu kolejnych kroków inwestycyjnych.

Więcej o akcji zmień piec na stronie zmienpiec.pl.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl