Grupa Kapitałowa PGE, właściciel Zespołu Elektrociepłowni Wrocławskich KOGENERACJA, podjęła decyzję o uruchomieniu kolejnej fazy przygotowania budowy Nowej Czechnicy – nowej elektrociepłowni w Siechnicach. Nowoczesna elektrociepłownia zasilana paliwem niskoemisyjnym – gazem – ma powstać do końca 2022 roku i zastąpić funkcjonującą obecnie elektrociepłownię węglową Czechnica.
Przedstawiciele KOGENERACJI podkreślają, że Nowa Czechnica będzie nowoczesnym, przyjaznym środowisku źródłem ciepła, które zostanie zbudowane w oparciu o najnowsze technologie.
– Rozwój ciepła sieciowego to najlepszy sposób na walkę z zanieczyszczeniem powietrza i tzw. niską emisją – mówi Piotr Frąszczak, prezes KOGENERACJI.
– Grupa PGE, której jesteśmy częścią, jest liderem rynku ciepła w Polsce. Chcemy być także liderem zmian środowiskowych w całym sektorze. Budowa Nowej Czechnicy to ważny element tej zmiany oraz wsparcie dla samorządu w walce o czyste powietrze we Wrocławiu i jego aglomeracji – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Energia Ciepła.
Ciepło dla południowej części Wrocławia
Inwestor informuje, że zespół projektowy przystąpi do szczegółowego opracowania dwóch wariantów technicznych zastępujących obecną infrastrukturę. Wybór konkretnego rozwiązania technicznego nastąpi pod koniec roku, jednak już teraz wiadomo, że moc nowej elektrociepłowni zwiększy się do 320 MWt w perspektywie roku 2030, zaś jako podstawowe paliwo zostanie wykorzystany gaz.
Większa moc będzie odpowiedzią na potencjalny wzrost zapotrzebowania na ciepło w szybko rozwijającej się południowej części Wrocławia.
Istniejąca EC Czechnica jest zlokalizowana na terenie Siechnic przy ul. Fabrycznej 22. Zaopatruje w ciepło południowo-wschodnią część Wrocławia oraz ogrzewa, poprzez sieć lokalną, odbiorców w Siechnicach i Świętej Katarzynie. Obecna jednostka dysponuje mocą cieplną 247 megawatów termicznych (MWt) i ma zapewnione funkcjonowanie do 2022 roku.
Nowa Czechnica w 2022 roku
Nowa Czechnica, która powstanie do końca 2022 roku na terenie byłej huty w Siechnicach, to kolejna proekologiczna inwestycja KOGENERACJI. Przed dwoma laty w Elektrociepłowni Wrocław z sukcesem zostały zrealizowane projekty, pozwalające na spełnienie rygorystycznych norm środowiskowych IED oraz znacznie poprawiające jakość powietrza we Wrocławiu – instalacje odsiarczania i odazotowania kosztowały w sumie 330 mln zł.
Sprawdź co Wrocław robi dla czystszego powietrza – serwis specjalny
KOGENERACJA to główny producent ciepła sieciowego dla Wrocławia. Od 2000 roku spółka jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych, a w 2017 r. została odkupiona od francuskiej grupy EDF przez Grupę Kapitałową PGE i wraz z przejętymi aktywami utworzyła nową markę PGE Energia Ciepła. Spółki należące do PGE Energia Ciepła, a wśród nich KOGENERACJA, są odpowiedzialne za realizację Strategii Ciepłownictwa, ogłoszonej przez Grupę PGE w grudniu 2017 r.