wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 17:30

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Wrocław w finale „Klimatonu dla Miast”
Panorama Wrocławia Freepik
Panorama Wrocławia

„Bezpiecznie do szkoły - zwiększenie aktywnej mobilności uczniów” to wrocławskie wyzwanie, które znalazło się w finale maratonu programowania „Klimaton dla Miast”. Teraz zmierzą się z nim m.in. analitycy i programiści, którzy opracują innowacyjne rozwiązanie, gotowe do jego wdrożenia.

Reklama

„Klimaton dla Miast” to 48-godzinny maraton programowania organizowany przez Polski Fundusz Rozwoju oraz Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Projekt ma na celu wsparcie polskich samorządów w przeciwdziałaniu i adaptacji do zmian klimatu.

Tegoroczne obszary, w których miasta mogły zgłaszać swoje wyzwania, to: Retencja wód opadowych, Mobilność zeroemisyjna, Efektywność energetyczna oraz Czyste Powietrze.

Do tegorocznej edycji „Klimatonu dla Miast” swoje wyzwania zgłosiło blisko 30 samorządów. Do finału przeszły cztery z nich: Gniezno, Rzeszów, Rybnik i Wrocław. Miasta te zostają jednocześnie partnerami przedsięwzięcia, a ich przedstawiciele zaangażują się we współpracę z zespołami programistów zarówno podczas trwania wydarzenia, jak i przy potencjalnych pracach wdrożeniowych zwycięskich rozwiązań.

Do szkoły niekoniecznie samochodem

Wrocławski projekt nosi nazwę „Bezpiecznie do szkoły – zwiększenie aktywnej mobilności uczniów”.

– Aktualnie około 40% dzieci ze szkół podstawowych jest przywożonych na lekcje autami, co wiąże się z dużym ruchem samochodowym pod szkołami, hałasem, zanieczyszczeniem powietrza tlenkami azotu i w końcu zmniejszonym bezpieczeństwem dzieci – mówi Tomasz Stefanicki, zastępca dyrektora Biura Zrównoważonej Mobilności Urzędu Miejskiego Wrocławia. – To właśnie kształtowanie wyborów komunikacyjnych tej grupy, czyli uczniów wrocławskich szkół, jest kluczowe, ponieważ wtedy wyrabiane są podstawowe nawyki transportowe. Wyzwaniem, przed którym stoimy, jest zwiększenie liczby dzieci docierających do szkół w sposób aktywny.

Czytaj również: Rowerowy maj

Zdjęcie ilustracyjne Zdjęcie ilustracyjne

Pieszo, hulajnogą lub rowerem

Poza działaniami, które prowadzone są od lat, czyli poprawą stanu infrastruktury, wdrażaniem organizacji ruchu poprawiającej bezpieczeństwo, zajęciami edukacyjnymi w szkołach czy programami, takimi jak „Szkolna Ulica” czy „Rowerowy Maj”, poszukiwane są nowe sposoby przekonania dzieci i młodzieży do aktywności fizycznej.

– Zależy nam na atrakcyjnym narzędziu, które zachęci do codziennych podróży do szkoły pieszo, rowerem czy hulajnogą, a zarazem zwiększy świadomość wpływu podejmowanych decyzji na środowisko naturalne – mówi Anna Szmigiel-Franz, oficerka piesza. – Liczymy na narzędzie, które pozwoli połączyć zachęty i przekazywaną wiedzę z elementami gry i zabawy.

Czytaj również: Szkolna ulica

Grudniowy maraton programistyczny

Maraton programistyczny odbędzie się 3-5 grudnia 2021 r. w Warszawie. Weźmie w nim udział 35 zespołów programistów, wyłonionych spośród drużyn z całej Polski, które do 24 listopada wyślą zgłoszenie do udziału w wydarzeniu.

Organizatorzy zapraszają do udziału specjalistów IT, którzy swoją wiedzą i doświadczeniem chcą wesprzeć miasta i lokalne społeczności w poprawie jakości ich życia. Uczestnicy przez cały czas pracować będą na prawdziwych danych dostarczonych przez miasta i przy wsparciu ich przedstawicieli. Na zespoły, które podczas 48-godzinnego maratonu programowania stworzą najlepsze projekty, czekają łącznie cztery nagrody w wysokości 30 tys. zł każda.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl