wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 19:50

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Rtęć w Odrze. Wstrząsające odkrycie niemieckich naukowców, którzy przebadali próbki wody
Z Odry wyławiane są tony śniętych ryb. Naukowcy nadal nie są pewni, jaka substancja stoi za katastrofą ekologiczną fot. Tomasz Hołod/www.wroclaw.pl
Z Odry wyławiane są tony śniętych ryb. Naukowcy nadal nie są pewni, jaka substancja stoi za katastrofą ekologiczną

Od kilku dni Odra wyrzuca na brzeg tony śniętych ryb. Katastrofa ekologiczna dotknęła rzekę na całej jej długości – od Dolnego Śląska po Pomorze Zachodnie. Zanieczyszczenie Odry martwi również naszych zachodnich sąsiadów. Niemieccy naukowcy przebadali próbki wody i wykryli w nich bardzo toksyczną rtęć.

Reklama

Tony śniętych ryb wyławianych z Odry

Martwe ryby w Odrze to problem, który pojawił się pod koniec lipca. Łącznie na Dolnym Śląsku wyłowiono ich już blisko 10 ton, a liczba ta wciąż rośnie. W rzece zaobserwowano także inne martwe zwierzęta – skorupiaki i ssaki wodne, w tym m.in. bobry. Substancją, która zdaniem wielu najprawdopodobniej odpowiada za ten problem, jest mezytylen, produkowany ze smoły węglowej rozpuszczalnik. Informacje ze strony służb ochrony środowiska nadal nie są jednoznaczne.

Wyniki oficjalnych badań zostaną udostępnione maksymalnie w ciągu tygodnia. Wtedy będzie wiadomo jaka substancja, jaki pierwiastek zanieczyścił Odrę. Nie chcę mówić o winnych, bo jeszcze nie wiemy kto jest winny.
Grzegorz Witkowski, wiceminister infrastruktury

Niemcy przeprowadzili własne badania wody

Katastrofa ekologiczna niepokoi również naszych zachodnich sąsiadów, a przede wszystkim mieszkańców Brandenburgii, która graniczy z Polską. Niemieckie media poinformowały, że w pobranych przez tamtejszych naukowców próbkach wody wykryto bardzo wysoki poziom rtęci. Choć nie stwierdzono jeszcze czy to właśnie rtęć odpowiada za masowe zgony zwierząt, wiadomo, że ma bardzo niekorzystny wpływ na środowisko. Rtęć jest toksyczna dla ludzi i zwierząt.

– Nie wchłania się w ich organizmach, w związku z czym nie jest neutralizowana informuje cytowana przez portal rbb24 niemiecka Federalna Agencja Środowiska.

Szkodliwość rtęci potwierdził na Twitterze również lekarz dr Paweł Grzesiowski.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl