wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 19:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Prawie 400 kg martwych ryb w fosie miejskiej. Sprawę bada policja
Śnięte ryby odławiane z fosy miejskiej we Wrocławiu, 10 sierpnia 2022 fot. Oleksandr Poliakovsky - www.wroclaw.pl
Śnięte ryby odławiane z fosy miejskiej we Wrocławiu, 10 sierpnia 2022

Od trzech dni z fosy miejskiej we Wrocławiu wyławiane są martwe ryby. Wyłowiono ich stamtąd już prawie 400 kilogramów. Akcję nadzoruje Zarząd Zieleni Miejskiej. Próbki wody z fosy ma przebadać laboratorium. Oczyszczanie fosy ze śniętych ryb ma się zakończyć dzisiaj (10 sierpnia). Śledztwo w sprawie zanieczyszczenia Odry prowadzi policja z Kędzierzyna-Koźla.

Reklama

Martwe ryby w fosie we Wrocławiu

– Planujemy zakończenie tej akcji dzisiaj. Ryby zostaną zutylizowane przez wykwalifikowaną firmę. Ryby dostały się do fosy z Odry, skąd jest przepompowywana woda, która zasila fosę. Obecnie badane są przyczyny śnięcia – mówi Aleksandra Zienkiewicz z Zarządu Zieleni Miejskiej.

Próbki wody z fosy będą przebadane laboratoryjnie.

Wydział Środowiska i Rolnictwa zwrócił się także do Wód Polskich z prośbą o podjęcie działań zgodnie z posiadanymi kompetencjami.

Czym zatruto Odrę? W rzece wykryto substancję toksyczną

Gwałtowny pomór ryb w Odrze zaobserwowano w okolicach Wrocławia dwa tygodnie temu. Od 31 lipca z rzeki wyłowiono ponad 7 ton martwych ryb.

Jak informuje Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu badania wody wykazały z 80 proc. prawdopodobieństwem, że do rzeki przedostał się mezytylen – substancja o działaniu toksycznym na organizmy wodne. Mezytylen to rozpuszczalnik. Możliwe jest również, że do Odry przedostała się substancja silnie utleniająca.

Śnięte ryby również w zalewie „Bajkał” w Kamieńcu Wrocławskim

Z informacji przekazanych przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu wynika, że martwe ryby odnotowano także w zalewie „Bajkał” w Kamieńcu. Akwen zarządzany jest przez Polski Związek Wędkarski (PZW) Okręg we Wrocławiu.

W komunikacie z piątku 5 sierpnia, PZW zwraca się z apelem do wędkarzy o nie zbieranie złowionych ryb w celach konsumpcyjnych.

Śnięte ryby w Odrze. Śledztwo prowadzi policja w Kędzierzynie-Koźlu

To tam, w Kanale Gliwickim po raz pierwszy zauważono masowe wymieranie ryb. Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa 14 lipca 2022 złożył pracownik miejscowego oddziału spółki Wody Polskie. Dochodzenie w sprawie prowadzi Komenda Powiatowa Policji w Kędzierzynie-Koźlu.

Na razie nie wiadomo jeszcze, czy pomór ryb w Kanale Gliwickim zaobserwowany w pierwszej połowie lipca należy bezpośrednio łączyć z późniejszą o dwa tygodnie sytuacją na dolnośląskim odcinku Odry.

RZGW we Wrocławiu apeluje o niewchodzenie do Odry

­–  W nawiązaniu do próśb przedstawicieli Polskiego Związku Wędkarskiego – Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, zwraca się z apelem do wszystkich mieszkańców miejscowości położonych nad Odrą oraz turystów przebywających nad rzeką o niewchodzenie do wody i niekąpanie się w niej. Apel dotyczy zarówno ludzi, jak i psów pod opieką ich właścicieli. Do czasu wyjaśnienia przyczyn obserwowanego obecnie zjawiska oraz zlokalizowania źródła, za co odpowiadają inne organy i instytucje, nie zaleca się również łowienia ryb w Odrze oraz przygotowywania z nich posiłków – czytamy w komunikacie wydanym 10 sierpnia przez RZGW.

Woda z kranu jest we Wrocławiu bezpieczna

- Woda, którą uzdatniamy pobierana jest z Oławy i Nysy Kłodzkiej, a nie z Odry. Zanim trafi do kranów przechodzi 10 różnych procesów oczyszczania, a nasze laboratorium w ciągu roku pobiera 10 tys. próbek i wykonuje 100 tys. analiz wody - informuje MPWiK Wrocław.

Jej zdatność do spożycia potwierdzają również niezależne kontrole Sanepidu.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl