wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 13:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Tony śniętych ryb w Odrze. Dokładna przyczyna jest nadal nieznana
W ciągu kilku dni z Odry wyłowiono ponad 7 ton martwych ryb źródło: RWR Wrocław / Facebook
W ciągu kilku dni z Odry wyłowiono ponad 7 ton martwych ryb

Ponad 7 ton śniętych ryb, wyłowiono z Odry od niedzieli 31 lipca. Najwięcej – 6 ton – w Oławie. Grubo ponad tonę martwych ryb członkowie Polskiego Związku Wędkarskiego wyłowili z rzeki na odcinku między Ratowicami a Jazem Opatowice we Wrocławiu. Mogło dojść do skażenia wody, dokładne przyczyny katastrofy ekologicznej są nadal badane.

Reklama

– Badamy wodę pod tym kątem. Pobraliśmy próbki w 3 punktach Odry. W wodzie jest jakaś substancja, sprawdzamy hipotezy. Problem pojawił się blisko granicy z województwem opolskim – informuje Beata Merenda z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Polski Związek Wędkarski (PZW): sytuacja opanowana, ale odtworzenie populacji ryb zajmie lata

– Wyławialiśmy duże ryby, szczupaki, sandacze. Odtworzenie takiej populacji to są lata – mówi Andrzej Świętach, prezes PZW Okręg we Wrocławiu.

W ocenie Andrzeja Świętacha, sytuacja na rzece jest jednak na ten moment opanowana.

– Przeprowadziliśmy badania za pomocą echosondy. Ryba w rzece jest. To oznacza, że przynajmniej część tych śniętych ryb przypłynęła do nas z województwa opolskiego – dodaje Świętach.

Właściciele psów zgłaszają zatrucia. Sanepid: psom w ogóle nie wolno pić z rzeki ani do niej wchodzić

– Właściciele psów zgłaszają objawy zatrucia, więc nie pozwalajmy czworonogom na kąpiel i picie wody z Odry – apelowali w niedzielę ratownicy wodni z RWR Wrocław.

Zapytaliśmy wrocławski Sanepid, czy obecne zanieczyszczenie wody w Odrze rzeczywiście może stwarzać zagrożenie dla innych zwierząt, np. psów. – Nie zajmujemy się wodami powierzchniowymi tam, gdzie nie ma kąpielisk. A na Odrze we Wrocławiu nie ma kąpielisk. Natomiast właściciele psów wpuszczają je do wody na własne ryzyko. Niezależnie od czystości wody, nie ma przyzwolenia ani na picie wody z rzeki przez psy, ani na wchodzenie do niej – mówi Magdalena Odrowąż-Mieszkowska, rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej we Wrocławiu.  

Miasto oczekuje wyjaśnienia przyczyn pomoru ryb

– Liczymy na dokładne zbadanie i wyjaśnienie przyczyn tej katastrofy. Do dnia dzisiejszego nie posiadamy informacji, aby te ryby pojawiały się na wrocławskim odcinku Odry. Część z nich została już odłowiona, a część prawdopodobnie została zatrzymana na śluzach oraz urządzeniach hydrotechnicznych. To naprawdę ważne dla naszego miasta, rzeka nie ma granic administracyjnych, jest dobrem nas wszystkich – mówi Mateusz Majka, koordynator ds. polityki rzecznej z Wydziale Planowania Przestrzennego.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl