wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

8°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 20:10

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. We Wrocławiu trwa interwencyjna deratyzacja. Jak zmniejszyć występowanie gryzoni? Oto porady

We Wrocławiu trwa interwencyjna deratyzacja. Jak zmniejszyć występowanie gryzoni? Oto porady

Bartosz Moch,

Na zdjęciu szczury na jednym z wrocławskich podwórek / zdjęcie ilustracyjne Oleksandr Poliakovsky / Redakcja www.wroclaw.pl
Na zdjęciu szczury na jednym z wrocławskich podwórek / zdjęcie ilustracyjne

W stolicy Dolnego Śląska ruszyła dodatkowa, interwencyjna deratyzacja w nieruchomościach i na terenach należących do gminy, a na ekranach komunikacji miejskiej akcja edukacyjna. Dodatkowo letnie odszczurzanie potrwa aż trzy miesiące. Przypominamy, jakie są obowiązki właścicieli nieruchomości i co zmieniło się w przepisach - m.in. Straż Miejska może obecnie wystawiać mandaty za wyrzucanie resztek jedzenia. Zobaczcie także porady, jak zmniejszyć występowanie gryzoni w mieście.

Reklama

Każdego roku we Wrocławiu podejmowane są działania deratyzacyjne. Zarówno te wymagane przepisami prawa, jak i interwencyjne. W tym roku z uwagi na wzrost liczby tych interwencji, dotyczących występowania gryzoni na terenie miasta, do końca pierwszego kwartału 2023 roku miasto przeprowadzi dodatkową akcję deratyzacyjną nieruchomości gminnych.

Będzie ona prowadzona na najbardziej problematycznych obszarach i w nieruchomościach. Zakresem będzie objęty teren ograniczony rzeką Odrą, mostem Milenijnym, ul. Milenijną, ul. Na Ostatnim Groszu, estakadą Gądowianką, ul. Klecińską, ul. Petuniową, al. gen. Hallera, al. Armii Krajowej, Lasem Rakowieckim oraz Starą Odrą.

Wspólne działanie miasta, zarządców nieruchomości i mieszkańców

Skuteczna deratyzacja jest możliwa tylko wtedy, gdy zarządcy nieruchomości i mieszkańcy wesprą nasze miejskie działania. Jak wiemy, gryzonie są zwierzętami migrującymi, które w przypadku zaistnienia niekorzystnych warunków bytowych w danym miejscu przenoszą się na tereny sąsiednie, dogodne do życia i żerowania. Dlatego zachęcamy, aby w tym samym czasie wszyscy zarządcy nieruchomości przeprowadzili u siebie podobne akcje, a na pewno monitoring pod kątem występowania gryzoni
Małgorzata Demianowicz, dyrektor Wydziału Środowiska i Rolnictwa UMW

– Jeżeli pojawią się ślady gryzoni w zarządzanych przez siebie nieruchomościach, to taka interwencyjna deratyzacja jest już koniecznością wymaganą przepisami prawa – dodaje Demianowicz.

Zgodnie z par. 30 ust. 4 Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Wrocławia, deratyzację należy przeprowadzać każdorazowo w przypadku wystąpienia populacji gryzoni na terenie nieruchomości.

Straż Miejska kontroluje i może wystawić mandaty

Fakt przeprowadzania takiego działania podlega także kontrolom, które prowadzi Straż Miejska Wrocławia, a właściciele nieruchomości, którzy nie wykonują deratyzacji na terenach, którymi zarządzają, mogą zostać ukarani grzywną.

– Podjęcie tego wysiłku jeszcze przed okresem wiosennym, nim nastaną bardziej sprzyjające warunki do rozrodu i powiększania się populacji szkodników, pozwoli osiągnąć najwyższą skuteczność prowadzonych zabiegów, na której zależy przecież wszystkim mieszkańcom – podkreśla Małgorzata Demianowicz.

Dłuższa letnia deratyzacja i mandaty za wyrzucanie resztek jedzenia

Aby zwiększyć skuteczność działań Rada Miejska zadecydowała o wydłużeniu, do trzech miesięcy, letniej deratyzacji, która obejmuje centrum Wrocławia. Pamiętajmy też, że od 18 stycznia 2023 r. we Wrocławiu można dostać mandat za wyrzucanie resztek jedzenia poza miejsca do tego przeznaczone. Chodzi o produkty spożywcze wykładane przez mieszkańców w rejonie śmietników czy wyrzucane przez okno z myślą o dokarmianiu kotów, gołębi czy innych dziko żyjących zwierząt. Na terenie całego Wrocławia resztki po posiłkach można umieszczać tylko i wyłącznie we właściwych pojemnikach na odpady.

Główną przyczyną wzrostu populacji szczurów jest łatwa dostępność pożywienia, do czego często przyczyniają się sami mieszkańcy wyrzucając duże ilości jedzenia do śmieci, często poza pojemniki - w celu dokarmiania zwierząt wolno żyjących, w tym ptaków.

Jak zmniejszyć występowanie szczurów we Wrocławiu? Oto porady

Można przeciwdziałać temu zjawisku stosując kilka prostych zasad:

  • ograniczyć wyrzucanie jedzenia,
  • nie wyrzucać odpadów, w szczególności resztek jedzenia, poza pojemniki do gromadzenia odpadów,
  • zamykać klapy w pojemnikach na odpady i dbać o utrzymanie miejsc gromadzenia odpadów w czystości,
  • utrzymywać porządek w piwnicach i pomieszczeniach gospodarczych
  • pozbywać się odpadów wielkogabarytowych zgodnie z zasadami. Stara pralka, tapczan czy meblościanka to nic innego jak schronienie dla gryzoni
  • jeżeli chcemy karmić zwierzęta wolno żyjące, w tym ptaki, róbmy to odpowiedzialnie (nie pozostawiajmy jedzenia w miejscach dostępnych dla szczurów, w szczególności nie rozrzucajmy pożywienia bezpośrednio na ziemi).

W najbliższym czasie zostanie również przeprowadzona kampania edukacyjna, materiały będą dostępne m.in. na wyświetlaczach komunikacji miejskiej oraz w mediach internetowych. 

Więcej o obowiązkowej deratyzacji Wrocławia przeczytacie tutaj.

Obszary przeprowadzania obowiązkowej deratyzacji

Obowiązkowej deratyzacji podlegają nieruchomości, na których zlokalizowane są:

  • budynki wielolokalowe podpiwniczone;
  • lokale gastronomiczne wraz z terenem pod podwyższonymi podestami ogródków gastronomicznych;
  • obiekty handlowe branży spożywczej;
  • magazyny żywności i płodów rolnych;
  • gospodarstwa rolne i hodowlane;
  • zakłady przetwórstwa żywności;
  • szpitale;
  • hotele, internaty, domy akademickie i bursy;
  • obiekty, w których prowadzone jest zbiorowe żywienie;
  • wolnostojące komórki i pomieszczenia gospodarcze przynależne do zabudowy wielolokalowej;
  • wnętrza międzyblokowe oraz miejsca gromadzenia odpadów w zabudowie wielolokalowej;
  • obiekty, w których prowadzona jest działalność w zakresie zbierania lub przetwarzania odpadów;
  • schroniska dla zwierząt;
  • ogród zoologiczny;

a także:

  • sieć kanalizacji sanitarnej grawitacyjnej o średnicach od 500 mm, przebiegająca w obrębach geodezyjnych: Gaj, Grabiszyn, Kleczków, Muchobór Mały, Plac Grunwaldzki, Południe, Popowice, Rakowiec, Stare Miasto, Tarnogaj;
  • cała sieć kanalizacji sanitarnej i ogólnospławnej w obrębie Stare Miasto wraz ze studniami i wpustami deszczowymi;
  • studnie telekomunikacyjne i ciepłownicze w obrębie Stare Miasto;
  • teren Fosy Miejskiej.

Zasady prowadzenia deratyzacji Wrocławia

Z chwilą rozpoczęcia obowiązkowej deratyzacji powinny zostać wyłożone preparaty deratyzacyjne. Powinny być one uzupełniane na bieżąco przez cały czas trwania deratyzacji, a jeżeli środki gryzoniobójcze będą nadal pobierane, nawet po zakończeniu jej terminu. Należy na bieżąco prowadzić monitoring pobierania preparatu oraz usunąć go dopiero po stwierdzeniu jego zaprzestania przez gryzonie.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl