Jak powstaliśmy?
Połączyły nas troska o los naszej planety i przekonanie, że możemy coś zmienić. Wierzymy, że małe kroki mają sens – zarówno w domu, jak i w pracy.
Początkowo nasze spotkania odbywały się nieregularnie, obecnie widujemy się co dwa tygodnie. Są wśród nas przedstawicielki i przedstawiciele różnych działów. Dzięki temu nie skupiamy się na jednym aspekcie czy problemie – na kwestię ekologii chcemy patrzeć całościowo. Pragniemy zaszczepić dobre praktyki ekologiczne na wielu poziomach funkcjonowania Instytutu: od programowania, przez komunikację, po realizację wydarzeń.
Source: The Grotowski Institute
Krok po kroku…
Za nami audyt, podczas którego przyglądaliśmy się takim obszarom jak: sprzęt, zużycie energii, ogrzewanie, oświetlenie, woda, materiały biurowe (w tym drukowanie), środki czystości, odpady (segregacja i kompostowanie), zieleń, jedzenie, transport, materiały promocyjne, catering, edukacja.
Praktyczne działania, które udało nam się wdrożyć to m.in.: picie kranówki, wegańskie cateringi, ograniczenie druków informacyjnych (w tym znaczne ograniczenie druku kolorowego), zazielenianie biur i terenów wokół naszych siedzib, korzystanie z materiałów z recyklingu.
Czytaj także: Instytut Grotowskiego
Regularnie organizujemy wymiany i zbiórki odzieży we współpracy w ramach akcji „Ubrania do oddania”. W Czytelni im. Ludwika Flaszena powstała biblioteczka, w której gromadzimy literaturę dotyczącą kryzysu klimatycznego. W kwietniu 2020 wydaliśmy „Eko:nos”, atypowy periodyk ekologiczny, który w formie elektronicznej trafił do wszystkich pracowników Instytutu. Informujemy w nim o praktykach wdrażanych w Instytucie, rekomendacjach, sezonowych działaniach oraz planach na przyszłość.
W dowcipny sposób dzielimy się też wiedzą, polecamy książki, filmy oraz kanały w mediach społecznościowych, które warto obserwować, a także informujemy o proekologicznych inicjatywach miasta Wrocławia (np. program Pij kranówkę). Nasze działania komunikujemy w mediach społecznościowych Instytutu: na Facebooku i Instagramie.
Source: The Grotowski Institute
Co pokazał program URBACT i dał nam projekt C-Change?
Udział w projekcie „C-Change: Kultura i sztuka w walce ze zmianami klimatu” pokazał nam, że nie działamy w osamotnieniu, że możemy działać wspólnie wraz z innymi instytucjami kultury. Poprzez sieciowanie możemy wymieniać się doświadczeniami i dobrymi praktykami. Szkolenia organizowane podczas projektu wzmocniły nasze kompetencje i pokazały kierunek dalszych działań.
Source: The Grotowski Institute
Czytaj także: C-Change - kultura i sztuka w walce ze zmianami klimatu
Dziedzictwo wypracowanych doświadczeń – nasze plany
Jako Instytut podpisaliśmy deklarację Kultura dla klimatu, którą do tej pory podpisało 61 instytucji kultury z całej Polski (lista regularnie się wydłuża). Działamy też w sieci wrocławskich instytucji kultury, wymieniając się wiedzą i dobrymi praktykami. Regularnie szkolimy się, m.in. uczestnicząc w webinariach, słuchając podcastów.
Temat ekologii chcemy w Instytucie rozpatrywać w jak najszerszym kontekście, dlatego najnowszy numer wydawanego przez Instytut internetowego czasopisma naukowego „Performer” postanowiliśmy zatytułować „Parateatr natury – natura parateatru”. W 1976 w rozmowie z Tadeuszem Burzyńskim Grotowski mówił: „świat, ziemia […] jest środowiskiem, wymiarem, realnością naszego życia. Dobrze byłoby nie być w świecie jak chuligan w parku< (Poszukiwania Teatru Laboratorium, [w:] Jerzy Grotowski: Teksty zebrane, s. 615).
Stojąc w obliczu katastrofy klimatycznej, mierzymy się z wyzwaniem, które nie ma charakteru intelektualnej prowokacji czy eksperymentu artystycznego, ale jest prawdziwą walką o przetrwanie.
Zielona drużyna Instytutu im. Jerzego Grotowskiego