wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

21°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 10:05

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Dziś Dzień Hipopotama. Rumba świętowała z córkami

Czwartek, 15 lutego to Światowy Dzień Hipopotama. Z tej okazji nasze krągłe hipopotamice nilowe z wrocławskiego zoo dostały w prezencie trzy niezwykłe torty. Były chrupiące kalafiory na poduszce z sianka otoczone koroną soczystych główek sałaty w towarzystwie słodkich marchewek, a całość dopełniła posypka z granulatu. W naszym zoo mamy też urocze hipopotamy karłowate - Carlosa i Kadarkę. Wszystkim życzymy wszystkiego najlepszego z okazji ich święta!

Reklama

W czwartek 15 lutego we wrocławskim zoo świętowano Światowy Dzień Hipopotama. Na najbardziej okazałe torty warzywne załapała się Rumba i jej dwie córki o równie tanecznych imionach - Zumba i Salsa.

- Nasze hipopotamice pokazały niezwykłą wprawę w jedzeniu synchronicznym. Sport ten uprawiają bardzo chętnie, w dodatku osiągając dobre wyniki - jedzenie zniknęło z wybiegu w oka mgnieniu.
Weronika Skupin, rzeczniczka prasowa zoo Wrocław

Zobaczcie zdjęcia hipopotamów z wrocławskiego zoo!

Hipopotamy nilowe w naturze są zagrożone wyginięciem

Cztery hipopotamy nilowe mieszkają w pawilonie Afrykarium w zoo. To para Valecek (pochodzi z Pragi) i Rumba - rodowita wrocławianka (rocznik 1995, otrzymała imię taneczne, tak jak jej mama - Samba) oraz córki 15-letnia Salsa i 8-letnia Zumba.

W naturze hipopotamy nilowe zjadają głównie trawę i roślinność wodną. W zoo w ich diecie dominuje siano i zielonka, urozmaicone o warzywa sezonowe takie jak marchew, dynia czy sałata. Owoce, np. jabłka czy arbuzy, są przysmakiem i hipopotamy dostają je tylko od czasu do czasu.

A jest kogo karmić. Hipopotamy nilowe znane są ze swojej masywnej budowy ciała. Waga dorosłych osobników może przekroczyć 3 tony. 

- W Dzień Hipopotama warto uświadamiać, że ten gatunek jest narażony na wyginięcie. Spowodowane jest to głównie utratą siedlisk i m.in. ekspansją osadnictwa. Kolejne zagrożenia dla hipopotamów nilowych to także kłusownictwo i konflikty z lokalną ludnością. Według najnowszych szacunków, liczebność populacji hipopotamów nilowych spadła o około 30 proc. w ciągu ostatnich 30 lat. Obecnie ich całkowita populacja szacowana jest na około 115 000 osobników.
Weronika Skupin, rzeczniczka prasowa zoo Wrocław

Warto też odwiedzić Carlosa i Kadarkę

We wrocławskim zoo możemy też spotkać hipopotamy karłowate, które również dzisiaj świętują. Carlos i Kadarka mieszkają w pawilonie Słoniarni wraz ze słonicami indyjskimi, kapibarami i tapirami anta.

Kadarka (rocznik 2020), urocza samica hipopotama karłowatego, przyjechała do nas z ZOO Szeged na Węgrzech w 2022 r. Jest wyznaczona przez koordynatora tego gatunku do rozrodu z Carlosem, ale musi jeszcze dojrzeć. Warto dodać, że historia hodowli hipopotamów karłowatych we wrocławskim zoo sięga 1932 roku.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl