Wydarzenie odbędzie się 21 lipca (niedziela) o godz. 12:00 w ramach akcji „Wrocław i Rodzinne Ogrody Działkowe nie marnują”, na terenie ogrodu ROD „Różanecznik” przy ul. Bezpiecznej, który wraz z Fundacją Emma i Radą Osiedla Karłowice-Różanka są partnerami akcji i tworzą pierwszy na terenie osiedla ogród społeczny.
„Dzikie ogrody we Wrocławiu” to warsztaty inne, niż wszystkie. Jadalne chwasty to nic innego, jak dobroczynne zioła w przestrzeni miejskiej, na działkach, czy w parkach. Dlatego podczas naszego spotkania we Wrocławiu najpierw ruszymy na przyrodniczą wyprawę po miejskich parkach, skwerach i wałach. Porozmawiamy o bioróżnorodności w mieście, jadalnych kwiatach na trawnikach i pączkach na drzewach. Zbierzemy ziołowe bukiety, których następnie użyjemy do ekologicznych dań tworzonych w przysłowiowy kwadrans. A wszystko to z użyciem i wykorzystaniem roślinnych resztek z miejskiego targowiska czy warzywniaka.Organizatorzy wydarzenia
Roślinna pasztetowa
Na spragnionych zdrowej kuchni będzie czekały niesamowite potrawy:
- roślinna pasztetowa,
- ser żółty z ziemniaka z odrobiną podagrycznika,
- owocowe carpaccio na liściach mniszka lekarskiego,
- energetyczne batony bez grama cukru z jadalnymi kwiatami,
- zielone pesto zero waste.
Wszystko to powstanie z wykorzystaniem ekoproduktów i lokalnych roślin, a zostanie przyrządzone tak, by nic się nie zmarnowało – zadba o to Katarzyna Gubała, diet coach, znana z „Pytania na śniadanie” i autorka książek kulinarnych m.in. „Warzywa górą – od korzeni po liście” i „Wege w kwadrans”.
Kolejny wrocławski bank słoików
Tego samego dnia w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym „Różanecznik” działalność rozpocznie też wrocławski bank słoików, w którym można zostawić niepotrzebne słoiki lub zabrać je, jeśli się ich potrzebuje.
Do banku można przynosić słoiki o różnych pojemnościach. Muszą być opróżnione i czyste. Byłoby świetnie, gdyby były wyposażone w zakrętki, ale nie jest to konieczne.
Inicjatywa promuje ekologiczny styl życia, ogranicza marnotrawstwo oraz propaguje ideę less waste, czyli ograniczania wytwarzania odpadów.
Bank uruchomiony w ROD na Różance to kolejny po Ołbinie bank słoików działający we Wrocławiu. Banki wpisują się w miejską kampanię „Wrocław nie marnuje”.
Uwaga!
Osoby zainteresowane uruchomieniem w swojej okolicy banku słoików proszone są o kontakt pod adresem: edukacja[at]ekosystem.wroc.pl.
Co jeszcze się wydarzy?
W ramach wydarzenia:
- Dorośli będą mogli spotkać się z ekspertami spółki Ekosystem i porozmawiać na temat selektywnej zbiórki odpadów, utrzymania czystości we Wrocławiu, a także idei zero i less waste.
- Dla dzieci przygotowano gry i zabawy edukacyjne, dzięki którym recykling stanie się jeszcze prostszym zagadnieniem. Najbardziej zaangażowani uczestnicy zabaw otrzymają atrakcyjne nagrody.
Wydarzenie jest realizowane w ramach kampanii Wrocław nie marnuje
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny dzięki finansowaniu ze środków Funduszu Promocji Warzyw i Owoców.
Więcej informacji można znaleźć na stronie Katarzyny Gubały oraz na jej profilu na Facebooku.