wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 09:15

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Dziki zakażone ASF znalezione na polach irygacyjnych. Wirus nie stanowi zagrożenia dla ludzi

Dziki zakażone ASF znalezione na polach irygacyjnych. Wirus nie stanowi zagrożenia dla ludzi

Maciej Wołodko,

Na zdjęciu dzik, zdjęcie ilustracyjne Shutterstock
Na zdjęciu dzik, zdjęcie ilustracyjne

16 martwych dzików znalezionych zostało w ostatnich dniach na Polach Irygacyjnych we Wrocławiu. Zwierzęta przebadane zostały przez Powiatowego Lekarza Weterynarii i przekazane do utylizacji. 10 zwierząt było chorych na Afrykański Pomór Świń (ASF). To zakaźna choroba, śmiertelna dla świń – zarówno domowych jak i dzikich, ale niegroźna dla człowieka oraz innych zwierząt. To pierwsze przypadki chorych dzików na terenie miasta Wrocławia.

Reklama

W ubiegłym tygodniu stwierdzono w Polsce ponad 100 nowych ognisk ASF (ASF - z angielskiego „African swine fever”), najwięcej w województwie dolnośląskim. Choroba jest dużym problemem dla hodowców trzody chlewnej, ponieważ w gospodarstwach gdzie została stwierdzona, ze względów sanitarnych i epidemiologicznych wybija się całe stada.

Nie stanowi zagrożenia dla ludzi ani innych gatunków zwierząt. Jedynymi naturalnymi żywicielami wirusa są świnie, świniodziki oraz dziki.

Jak informuje Główny Inspektorat Weterynarii - wirus ASF może przez długi czas utrzymywać się w zwłokach padłych dzików, dlatego powinny być one usuwane ze środowiska.

Urząd Miejski Wrocławia apeluje o zachowanie środków ostrożności

- W związku ze stwierdzeniem na terenie gminy Wrocław nowych przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików, informujemy o konieczności zachowania przez mieszkańców środków ostrożności podczas przebywania na zielonych terenach spacerowych - czytamy w komunikacie urzędu miasta.

Dotyczy to przede wszystkim osób spacerujących z psami. W celu zapobiegania zetknięcia się zwierząt domowych z wektorami wirusa ASF, jakimi są padłe dziki, konieczne jest trzymanie psów na smyczy podczas spacerów. Zapewnia to stałą kontrolę naszego zwierzaka i eliminuje ryzyko zetknięcia się go z zakażonymi szczątkami.

Jak postępować w przypadku znalezienia padłego dzika?

  • odpowiednio oznakować miejsca znalezienia zwłok dzika np. za pomocą taśmy rozpiętej na pniach drzew na wysokości ok. 1,5 m lub za pomocą tyczki/patyka z chorągiewką w celu łatwiejszej identyfikacji miejsca znalezienia padłego dzika;
  • powstrzymać się od dotykania zwłok dzika i pozostawić je w miejscu znalezienia;
  • zgłosić fakt i miejsce znalezienia padłego dzika do właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii (tel. 71 347 98 20): w trakcie zgłoszenia należy podać miejsce znalezienia zwłok (w tym, np. charakterystyczne punkty orientacyjne), dane osoby zgłaszającej (w tym numer telefonu kontaktowego), liczbę znalezionych w danym miejscu zwłok dzików, ewentualnie stan zwłok padłych dzików (stan ewentualnego rozkładu, wyłącznie kości).

– Nie ma ograniczenia wstępu na teren, gdzie został znaleziony martwy dzik. Istotne jest jednak nie dotykanie zwłok dzika, jeśli możliwe oznakowanie miejsca znalezienia i jak najszybsze zgłoszenie miejsca znalezienia – mówi Monika Kotowicz, Powiatowy Lekarz Weterynarii.

Zgłoszenia można też kierować do Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, tel. (71) 770 22 22.

W związku z zagrożeniem ASF nie należy:

  • pozostawiać w lesie żadnych odpadków żywnościowych;
  • wywoływać hałasu, który powoduje płoszenie dzików (również nie używać sprzętów lub pojazdów powodujących hałas);
  • spuszczać psów ze smyczy.

Zasady higieny w przypadku kontaktu z dzikiem

  • należy pamiętać, iż zgodnie z prawem, na obszarach występowania ASF, osobom mającym kontakt z dzikami nakazuje się stosowanie środków higieny niezbędnych do ograniczenia ryzyka szerzenia się ASF, w tym odkażanie rąk i obuwia;
  • należy przestrzegać zasady, że osoba, która znalazła padłego dzika, a tym samym mogła mieć kontakt z wirusem ASF, przez 72 godziny po tym fakcie, nie powinna wchodzić do miejsc, w których utrzymywane są świnie i nie wykonywać czynności związanych z obsługą świń.

ASF na Dolnym Śląsku. Wrocław w II strefie ograniczeń

Od stycznia 2022 roku cały Wrocław, a także gminy ościenne - m.in. Czernica, Długołęka, Siechnice, znajdują się w obszarze objętym ograniczeniami dla hodowców. Restrykcje dotyczą głównie przemieszczania świń z i do gospodarstw znajdujących się w tych obszarach.

Przemieszczenia świń w tym obszarze są możliwe po uzyskaniu zgody Inspekcji Weterynaryjnej i spełnienia podwyższonych standardów bioasekuracji w gospodarstwie.

W ubiegłym roku ze względu na ASF wojewoda dolnośląski zarządził odstrzał dzików w dolnośląskich lasach.

Na pola irygacyjne na Osobowicach gdzie znaleziono dziki, przez lata trafiały ścieki

Przez ponad sto lat pełniły one funkcję naturalnej, mechaniczno-biologicznej oczyszczalni ścieków dla Wrocławia. Działały do 2015 roku, kiedy to ich funkcję całkowicie przejęła rozbudowana oczyszczalnia ścieków na Janówku. Na przestrzeni lat wykształciły się na tym terenie szczególne zbiorowiska roślin i korzystne warunki do życia dla wielu gatunków zwierząt. Obecnie w miejscu dawnych pól irygacyjnych ma powstać rezerwat przyrody. Władze miasta chcą, aby rezerwat obejmował 750 hektarów tego terenu. 

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl